RÖPORTAJDünyanın en iyi forveti Recep Tayyip Erdoğan
Dünyanın en iyi forveti Recep Tayyip Erdoğan
08.11.2016 15:15:50 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

Yeşil siyahlı forma ile attığı gollerin ardından yaptığı asker selamıyla gönüllerde taht kuran Kocaelisporlu eski futbolcu Bülent Uygun gazetemiz imtiyaz sahibi Kadir Genç’i ziyaret ederek gündeme dair ilginç açıklamalarda bulundu. Uygun “Dünyanın en iyi forveti Recep Tayyip Erdoğan bizde” dedi

 

Röportaj: Erol KAÇMAZ

 

Kocaelispor forması altında başarılı performans sergileyerek Fenerbahçe’ye transfer olan Bülent Uygun sarı lacivertli forma altında 22 golle gol kralı olurken, Çanakkale Dardanelspor, Trabzonspor, Göztepe, Zonguldakspor ve Sivasspor formalarını giyip Süper Lig'de 85 gol atma başarısını göstererek 2001 sezonunda Sivasspor'da 30 yaşında futbol hayatını noktaladı.

 

KATAR LİGİ’NDE İLK TÜRK

Teknik adamlık kariyerine Sivasspor'da başlayan Bülent Uygun, kırmızı beyazlılar ile yakaladığı çok önemli başarıların ardından Bucaspor ve Eskişehirspor'u çalıştırdı. 2011-2012 futbol sezonunda Elazığspor'un başına geçen Uygun, takımını Süper Lig'e çıkardı. 2013 yılında ülkemizde son olarak Gaziantepspor’u çalıştıran Bülent Uygun 2013 Aralık’ta Katar Ligi ekiplerinden Umm Salal SC ile anlaştı. Bülent Uygun böylelikle Katar ligi tarihindeki ilk Türk teknik adam oldu. Gazetemiz imtiyaz sahibi Kadir Genç’e değerlendirmelerde bulunan Bülent Uygun Kocaelispor ile milli takım başta olmak üzere önemli açıklamalarda bulundu Uygun açıklamasında “Katar Dünya’nın en iyi ekonomisine, dünyanın en iyi modern spor tesislerinin yapıldığı kalkınma ve planlama bazında yeniden bir ülkenin inşa edildiği muhteşem bir rüyalar ülkesi. Futbola çok büyük yatırımlar yapılıyor. Büyük kulüpler Katar’a gelerek testlerden geçiyor. Muhteşem 12 stat yapılıyor. Statlardan iki tanesini Türk mimarlar yapacak” dedi.

 

 

UYGUN’DAN KİTAP GELİYOR

Üç sezondur Katar’da görev yaparak örnek olduğunun altını çizen Bülent Uygun “Bizim ardımızdan Tuncay’da geldi Katar Ligi’nde forma giydi. Katar’da Türk futboluna bakış değişti ve ilgi arttı. İki ülke arasında yatırımlar arttı. Kartepe’de Katarlı gençlerin ve Türk çocukların gelişimini sağlamak adına bir organizasyon yapacağım. Antrenman bilimi metotları üzerine bir kitap yazdım. Kitabın içinde kuvvet ve süratten birçok donanımlı herkesin bir el kitabı olacak gibi bir kitap olacak. Kitabın gelirlerini şehit olan Polis ve Mehmetçiklerin çocuklarının eğitimi için, ayrıca 15 Temmuz şehitlerinin çocuklarına bağışlayacağım. Bu kitap dünya da faal olan bir antrenörün çıkartacağı ilk kitap olacak. İçerisinde Fatih Terim’den, Giray Bulak’a, Güvenç Kurtar’a kadar birçok hocamızın kendi antrenörlük tecrübelerimle birlikte Türbülans antrenman metotları dediğim kitabım 2017 yılına kadar yayınlanacak” dile getirdi. 

 

SANAYİCİLER DESTEK OLMALI

Kocaelispor’da son dönemde yaşananlara değinen Uygun “Bundan sonraki süreç içerisinde Anadolu’dan üç veya dört takım şampiyon olabilir. Kocaelispor’da Süper Lig de şampiyon olabilecek potansiyele sahipti. Kocaelispor bugünlere geldiyse yönetimsel hataların sonucunda bu acıları çekiyor. Bugün Başkanlar ve yönetim Kocaelispor’u ayağa kaldırmak için çok önemli şeyler yapıyor. Kocaeli’nde ekonomik olarak kendilerine menfaat sağlayanların kazançlarını arttırmalarına etkendir Kocaelispor. Nuh Çimento gibi herkesin Kocaelispor’a destek olması gerekir. Kocaeli’nin markası Kocaelispor’dur. Kocaelispor’un Başkanı olmak herkese nail olmaz. Kocaelispor nereye düşerse düşsün, düştüğü yerden kalkacaktır. Kocaelispor camiasının rüyada olduğunu düşünüyorum. Kocaelispor en kısa sürede bu rüyadan uyanacak ve Süper Lige çıkacaktır. Burada Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımıza büyük görev düşüyor. İlimize çok şey katan Başkan İbrahim Karaosmanoğlu Kocaelispor’a çok şey katabilir” ifade etti.

 

 

HERKES VERGİSİNİ ÖDEMELİ

Kocaelispor’un borçlarıyla ilgili açıklamada bulanan Bülent Uygun “Kulüplerin bu durumlara gelmesinden en büyük etken yönetimsel hatalar olsa bile, bu hataların dışında kanun eksiklikleri kulüpleri zor durumda bırakabiliyor. Benim düşünceme göre antrenörler, futbolcular kendi vergilerini ödemeliler. Yöneticiler ise yapılan harcamalardan mesul olmalı. Kocaelispor’a haciz gelmemeli, o borcu yapan şahıslara haciz gelmeli. Kimse babasının parasını bile rahat harcamadığı bir yerde, kamunun yararına olan bir yerin parasını har vurup harman savuramazsın. Bu harcamaların cezasını takım veya şimdiki futbolcular çekmemeli. Kocaelispor aşkı, sevgisi kelimeyle veya parayla anlatılamaz. KEV projesini değerlendiren Büyent Uygun “Futbolculuk dönemimizde KEV tesislerinde çok kaldık. Bu projenin içinde büyükler varsa doğru yoldadır diye düşünüyorum. Bu borçlar bitmeli ve Kocaelispor’un hak ettiği yere çıkması gerekiyor. Tesisler başka daha modern bir yere yapılabilir. Süreç iyi yönetildiği takdirde Kocaelispor hak ettiği Süper Lig’e dönecektir” dedi.

 

EN İYİ FORVET ERDOĞAN

Bülent Uygun açıklamalarının devamında “Burada yapılması gereken birçok proje var. 15 yıldır bunları söyleyen tek adamım. Bunu söylememin sebebi Türk futbolunun kalkınması. İnanıyorum en yakın zamanda Türk futbolu daha iyi yerlere gelecek. Ülke için çok büyük bir kazancımız var. Bütün ülkelerin Cumhurbaşkanları, bütün ülkelerin Başbakanları olmak üzere dünyanın en iyi forveti bizde “Recep Tayyip Erdoğan”. Spordaki gelişimleri bu kadar önemseyen, her başarılı sporcunun her zaman yanında olan ve ödüllendiren başka bir Cumhurbaşkanı olamaz. Bu kanunları onun nezrinde çıkartarak, onun nezrinde Türk sporuna yeni bir ivme kazandırarak başarmamız lazım. Bizi yönetenler biran önce bu kanunları hayata geçirmeli” dedi.

 

 

SİSTEM ARTIK DEĞİŞMELİ

57 maçta milli formayı giyen Bülent Uygun “Milli takım hepimizin milli takımıdır. Milli takım forması zaten maddi ölçüsü olamaz. Yaşananlara ve yaşatılanlara baktığımız zaman hepimiz üzüldük. Olmaması gereken şeylerdi, sorun varsa kendi içinde çözülmesi gerekirdi. Fatih Terim ile Arda baba oğlu gibi. Bu konuşulanları engellememek iki tarafı da üzdü. Birisi ülkemizin en önemli teknik adamı, birisi ülkemizin en önemli futbolcusu.  Doğrunun görülmesi bizim açımızdan önemliydi. Ama ben milli takımlarımızın Avrupa ve dünya şampiyonu olmasını bekliyorum. Böyle ufak tefek konuların gündemde olmasından ziyade, artık bir sistemi, bir ekolü olan bir milli takımımız olmalı. Tüm şampiyonalarda ilk sekizin arasında olan milli takımımız olmalı. 20 milyon gencin arasından yeteneklileri yetiştirip, eğitip bu başarıyı getirecek başarıyı yakalayamayan yöneticilerin ve sistemin artık değişmesi gerekiyor. Kişilere bağlı bir sistemden ziyade, kurumsallaşmış, sistemi doğru kurulmuş bir milli takımımız olmalı. Birçok ülkenin bugüne kadar ortaya çıkarttığı ekollerden, ayrıca bir Türk ekolü yaratılmalı. O tarzda bir altyapı eğitimi verilmeli ve o gençlerin Türk futboluna ivme kazandırmasıyla yeni başarılar elde edilmeli” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu Haber 4049 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Tülin Keçeci Güngör ilki başarmak istiyor
Özgürlükler için mücadele edeceğim
 Kentimizin başarılı iş adamı Ufuk Saka, meclise girmesi halinde en fazla kısıtlanan özgürlüklerin geri kazanılması için çalışmalar yürüteceğini söylediRöp...
İzmit lobisine ters düştüm
Seyhan: Teşkilattan geldim
  Gençlik yıllarından bu güne siyasetin içinde olan ve eğitimci kimliğiyle dikkat çeken AK Parti Milletvekili aday adayı Ser...
Bunaltıcı sıcaklar orucu etkiliyor