KENT22 adet yeni ‘’Mavi Ambulans’’ hizmete girdi
22 adet yeni ‘’Mavi Ambulans’’ hizmete girdi
28.11.2016 14:05:56 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

7 gün 24 saat ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşan mavi ambulanslar yenilenerek görev yapacakları bölgelere teslim edildi. Düzenlenen tören sonrası direksiyona geçen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, yenilenen ambulansları test ederek ilimiz için hayırlı olmasını diledi

 

Artun Umur ELMASER - Yılda ortalama 7 gün 24 saat çalışarak 55 bin hastayı taşıyan Büyükşehir Belediyesi ambulanslarından 20 tanesi yenilenerek görev yapacakları bölgelere teslim edildi. Yenileme işleminin ardından daha verimli hizmet verecek mavi ambulansların teslim töreni dün Büyükşehir Belediyesi önünde düzenlendi.  Yağmurlu ve soğuk havaya rağmen katılımın yoğun olduğu törene Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yeşildal, İl Sağlık Müdürü Mürsel Durmaz ve çok sayıda ambulans personeli katıldı. Törende Karaosmanoğlu, 10 yıldır ambulans görevlisi olarak çalışan Aynur Şanlı ve 2,5 ay önce yeni göreve başlayan Büşra Yaşar’a fanus hediye etti. Ardından yenilenen 20 ambulansın ilkini Karaosmanoğlu test ederek ilimiz için hayırlı olmasını diledi. Konuşmaların ardından Karaosmanoğlu 10 yıldır ambulans görevlisi olarak hizmet veren Aynur Şanlı ve 2,5 ay önce yeni göreve başlayan Büşra Yaşar’a hediye taktiminde bulundu.

 

ALLAH MUHTAÇ ETMESİN

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Hizmette sınır yok. Biz yıllardır Kocaelimizin güzel insanlarını hayatlarının en sıkışık olduğu dönemde hiçbir ücret almadan şefkatli çalışanlarımızın doğrudan doğruya hizmetini görüyoruz.  Türkiye’de model olmuş güzel bir hizmet. 20 adet sıfır km ambulanslarımız, halkımızın hizmetinde. Bir insanın bakıma ilgiye en çok muhtaç olduğu an çaresiz kaldığı andır. İmkanı olmayan insanımıza hizmetin en güzelini vermeye çalışıyoruz. Bu hizmeti veren kardeşlerimden de ricam: Aracın, gerecin, aletlerin güzel olması yetmez. Sizin şefkatiniz her şeyin önündedir. Hastanın o dönem ilgiye çok daha büyük ihtiyacı vardır. Allah muhtaç etmesin, muhtaç olduğu zaman da eksik etmesin” dedi.

 

390 BİN HASTAYA NAKİL HİZMETİ

2004 yılında 7 ambulansla yılda 7 bin 970 ihtiyaç sahibine hasta nakil hizmeti veren Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, aradan geçen 12 yılda araç sayısını 20’ye çıkararak Türkiye’nin en büyük hasta nakil ambulans filosunun da sahibi oldu. Hasta nakil ambulansları geçen yıl yaklaşık 55 bin hastaya hizmet verdi. 2016 yılının ilk 10 ayında ise bu rakam yaklaşık 45 bine ulaştı. 2004-2016 yılları arasında Büyükşehir’in mavi ambulansları 390 bin 237 hastaya nakil hizmeti verdi.

 

HASTA NAKİİL AMBULANSLARINA NASIL ULAŞILIR?

İlimizde yaşayanlar, Büyükşehir’in hasta nakil hizmeti veren mavi ambulanslarına kolay bir şekilde ulaşabiliyor. Bunun için ihtiyaç sahiplerinin Büyükşehir’in 444 41 11 numaralı Çağrı Merkezi’ni aramaları gerekiyor. Vatandaşın talebini alan görevliler, hemen ambulans birimini harekete geçiriyor. Hastanın durumuna göre acil olmayan durumlarda hasta nakil ambulansı verilen adrese intikal ediyor. Buradan alınan hasta, hiçbir ücret talep edilmeksizin yanındaki bir refakatçiyle beraber hastaneye götürülüyor. Burada tahlil veya tedavisi yapılan hastalar, daha sonra tekrar alınarak, evlerine bırakılıyor. İl içi taleplerde randevu saatinden 3 saat önce, il dışı taleplerde ise 3 gün önceden haber vermek yeterli oluyor. İl dışı taleplerde ise cüzi bir ücret talep ediliyor.

 

HANGİ HASTALARA HİZMET VERİLİYOR?

112 Acil Yardım ambulanslarından farklı olarak Büyükşehir’in mavi ambulansları; durumu stabil olan ve tıbbi müdahale gerektirmeyen destekli bile olsa yürüyebilen hastalar hariç; ‘felçli, yatalak pozisyondaki hastalar’, ‘yatalak diyaliz hastaları’, ‘yatalak kanser hastaları’, ‘cihaz destekli engelli hastalar’, ‘ameliyat olmuş yatar durumdaki hastalar’, ‘oksijen destekli yatalak ve yürüyemeyen hastalar’ ile sağlık kuruluşları ve sağlık personeli tarafından ambulansla taşınması uygun görülen hastalara hizmet veriyor.

 

133 PERSONEL ÇALIŞIYOR

Hasta nakil hizmetleri 2004-2007 yılları arasında Büyükşehir’in araçları ve belediye personeli tarafından verilirken, 2007 yılından itibaren tamamen hizmet alımı ile yürütülmektedir. Halen 20 mavi ambulansla verilen hasta nakil hizmetinde 133 personel görev alıyor. 1 Aralık’tan itibaren yeni araç filosu ile hizmet vermeye başlayacak Büyükşehir’in 2 adet de yedek ambulansı bulunuyor. Bir hasta nakil ambulansı günde 250-300 km arasında yol yapıyor. Bir aracın ayda yaptığı yol ise yaklaşık 8 bin km’yi buluyor. Bir ayda 20 ambulans il içi ve il dışında yaklaşık 128 bin km yol yapıyor. Her gün 2 veya 3 araç il dışına hasta taşıyor.

 

ARAÇLARIN GÖREV YAPACAKLARI BÖLGELER

Hasta nakil ambulanslarından merkezde bulunan 15 tanesi daha önce de olduğu gibi İzmit, Derince, Körfez, Kartepe, Başiskele, Gölcük ve Karamürsel ilçelerine hizmet verecek. Gebze’de konuşlanan 4 araç Gebze’nin yanı sıra Çayırova, Dilovası ve Darıca ilçelerinde görev yapacak. 1 adet hasta nakil ambulansı ise Kandıra’da bulunuyor.

 

4 KAMERA ARAÇ TAKİP VE TELSİZ SİSTEMİ

Hasta nakil ambulanslarının tamamı, 24 saat boyunca araç takip ve kamera sistemiyle takip ediliyor. Tamamında HGS bulunan araçlarda hız sınırı 110 km’de sabitlenmiş durumda. Ambulansların her birinde 1 yol kamerası, 1 ön kabin, 1 yan kapı ve 1 arka kamera olmak üzere toplamda 4 adet kamera ve ses kayıt sistemi bulunuyor.

 

PLAJLARDA BOĞULMA VAKALARINA MÜDAHALE

Büyükşehir’in ambulansları hasta nakil hizmetinin yanı sıra yaz aylarında İzmit Körfezi ve Kandıra’daki mavi bayraklı halk plajlarında da hizmet veriyor. Ayrıca Kocaeli’deki amatör ve profesyonel spor müsabakalarında, SEKA Sporcu Eğitim Merkezi’nde, yaz sezonunda Kocaeli Fuarı alanında, yine yaz sezonunda haftanın 7 günü kış sezonunda ise kamp günlerinde Kartepe’deki Aytepe ve Diriliş kamplarında bunun yanı sıra Büyükşehir’in ve ilçe belediyelerinin organizasyonlarında hizmet veriyor.

 

 

Bu Haber 513 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
KOSKEM yağışlı ve fırtınalı havada 289 kişiyi daha kurtardı
AK Parti Dilovası iftarda buluşacak
Tramvayın temelleri pazartesi atılacak
 Büyükşehir Belediyesi tarafından Otogar ve SEKA Park arasında yapımına 21 Temmuz’da start verilen tramvay hattının temel atma törenin Pazartesi günü yapıl...
Kaçak yapıya geçit yok
86 kişinin hayatını kurtardılar
 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Can Kurtarma Timleri bir haftada 86 kişiyi boğulmaktan kurtardı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Bağırganlı, Sarısu, S...