KENTTramvay esnafının mağduriyetini gidereceğiz
Tramvay esnafının mağduriyetini gidereceğiz
03.01.2017 14:18:03 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

İzmit Belediyesi’nin 2017 yılındaki ilk meclis toplantısında tramvay çalışmalarıyla ilgili yaşanan sıkıntılar gündeme getirildi. Tramvay hattının geçtiği bölgelerde esnafın yaşadığı mağduriyetinin giderilmesi için gerekli çalışmaların yapılacağı bildirildi

 

Emre ARKIN - İZMİT Belediyesi 2017’nin ilk meclis toplantısını Belsa Plaza’da bulunan Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Divan başkanlığını İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın yaptığı mecliste 16 gündem maddesi görüşüldü. Tramvay projesi ile ilgili raporu açıklayan Plan ve Bütçe ile Çevre Sağlık Komisyonu Başkanı Hayrettin Ünlü, esnafın tramvay çalışmasında yaşadığı sıkıntılar konusunda görüşmelerin yapıldığını söyledi. Ünlü, “Esnafımız tramvay çalışmalarının bir an önce bitirilmesini istiyor” dedi. Toplantıda bir sonraki meclisin 7 Şubat tarihinde saat 15.00’da yapılması kararlaştırıldı.

 

REİNA’DAKİ SALDIRIYI KINADI

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Doğan, gündem maddelerin görüşülmesine başlamadan önce yılbaşı gecesi İstanbul’un ünlü gece kulüplerinden Reina’da meydana hain terör saldırısıyla ilgili görüşlerini dile getirdi. 2016 yılının zor bir yıl olduğunu dile getiren Doğan, “O günleri geride bıraktığımıza inanıyorum. Ülkenin birliğine, beraberliğine bir anlamda bekasına kast edenler yeni bir oyunla yılbaşı gecesi ortaya çıktılar. Camiye yapılan terör eylemi yahut sokakta yapılan terör eyleminin hiçbir farkı yoktur. Hepsinde masum insanlar ölmektedir” diye konuştu.

 

‘GÖRÜŞMELER YAPIYORUZ’

Son günlerde meydana gelen elektrik kesintileriyle ilgili söz alan CHP Grup Başkan Vekili Ersin Albayrak, “Geçtiğimiz yıllarda alınan kararla köylerin İzmit Belediyesi’ne bağlandığını hatırlattı. Albayrak, “Oradaki sorunları görmezden gelmemiz doğru değil. Orada yaşanan elektrik kesintisi, yol kapanması gibi olayları değerlendirip belediye olarak çözüm üretmek gerekir" dedi. Başkan Doğan buna karşılık, elektrik kesintisi sorununun ciddi bir sorun olarak karşılarında durduğuna dikkat çekerek, “Bu kesintilerin sebebi olan, bu hizmeti sunan kuruluşlarla görüşmeler yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

‘YATIRIM PLANLAMASI GEREK’

Ana hatların zayıf kalması ve yatırımların yetersiz olmasının bu sonuçları doğurduğunu söyleyen Doğan, “Ben 2009 yılından beri bu konuları dile getiriyorum. Hatta bunun için saldırgan yakıştırması da yapıldı. Bu konunun sorumlusu olarak SEDAŞ'ı defalarca uyarmamıza rağmen sorunlarımız devam ediyor. Bu konuda bir yatırım planlanmasına ihtiyaç var. Meydana gelen su baskınlarında evlerin giriş katları zarar gördü. Neyse ki bu zararlar maddi zararlar. 20’nin üzerindeki evi gidip kendimiz gözlemledik. Ayrıca, olayların ilk gününden bu yana mağdur ailelere kahvaltı ve yemek veriyoruz” dedi.

 

‘KÖYLER BİZE BAĞLANDI’

Elektrik kesintileri ve kar yağışı sonucu elektrik hatları arızalanan mahallelerinin gündeme dahil edilmesi gerektiği yazılı bir önergeyle Birol Sağlam tarafından verildi. AK Parti Grup Başkan Vekili Zekeriya Özak, konunun gündeme eklenmesinin doğru olmadığını söyledi. Konuyla ilgili Ersin Albayrak, “Köyler bize bağlandı. Bizden bağımsızdır diyemeyiz. Bu konuda en azından İzmit Belediye Başkanı olarak siz bilgi verirseniz daha doğru olur” açıklamasında bulundu.

 

DENETİM KOMİSYONU OLUŞTURULDU

Gündemin 3’üncü maddesinde 5393 sayılı kanunun 25. maddesinde yer alan hüküm gereği Denetim Komisyonu oluşturulması teklifi kabul edilerek gizli oylama yapıldı. Sandıktan çıkan oylar neticesinde Engin Uztürk, Ersin Alparslan, Haluk Akgün, Ersin Albayrak, Barbaros Akkuş’un Denetim Komisyonu’nda görev yapmasına karar verildi.

 

BÜTÇE KOMİSYONU’NA GÖNDERİLDİ

4’üncü maddeden 7’nci maddeye kadar olan kısmın plan bütçe komisyonuna gönderilmesine karar verildi. Belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere 1 adet maksimum 30 kişilik otobüs alımı teklifi oy birliği ile kabul edildi. Veliahmet Mahallesi 352 ada 11 nolu parselin kuzeydoğusunda bulunan belediyeye ait binanın Saraybahçe Polis Merkezi Amirliği olarak kullanılmak üzere bedelsiz olarak Kocaeli Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü’ne tahsis edilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

 

TARİHİ BİNALAR DEVREDİLDİ

Meclis toplantısında İzmit’in kültürel ve tarihi yapısına sahip çıkmak adına İzmit’in sembolü haline gelen tarihi yapılardan Halk Eğitim Merkezi binası ile Acısu Vergi Dairesi tarafından kullanılmaya devam edilen ‘Fransız Mektebi Sörler Okulu olarak tescilli yapıların daha iyi korunması ve işlevsel hale getirilmesi için İzmit Belediyesi’ne devri konusunda gerekli çalışma ve girişimlerin yapılması teklifi ile ilgili Kültür Turizm ve Sanat Komisyonu’nun raporu da kabul edildi.

 

TRAMVAY RAPORU AÇIKLANDI

İlçe sınırları içinde çalışmaları devam eden tramvay projesi dâhilinde mağduriyet yaşayan esnafların müşterek ihtiyaçlarının tespit edilmesi teklifi ile ilgili Plan ve Bütçe ile Çevre Sağlık Komisyonlarının 27.12.2016 tarihli raporu açıklandı. Raporu açıklayan Plan ve Bütçe ile Çevre Sağlık Komisyonu Başkanı Hayrettin Ünlü, “Esnafın tramvay çalışmasında yaşadığı sıkıntılar konusunda görüşmeler yapılıyor. Esnafımız tramvay çalışmalarının bir an önce bitirilmesini istemektedir” dedi.

 

FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK

Tramvay güzergahı üzerinde bulunan esnafların mağduriyetlerini gidermek adına yapılan çalışmaları kapsayan çalışma raporlarını meclise sunan AK Partili Hayrettin Ünlü, “Çalışmalar nedeniyle esnafımız ekonomik mağduriyet yaşadığını iletmiştir. Bu konuda ilgili kurumlarla esnafımıza faizsiz kredi verilmesi görüşülecektir. Ticaretin desteklenmesi amacıyla kurumlar ve halkın bu bölge esnafından alışveriş yapması teşvik edilmelidir. Güzergahtaki çalışmalar dolayısıyla esnafın belediyelere olan borcu hakkında icra takibinin ötelenmesi komisyonumuzca uygun görülmüştür. Bu çalışmalarda desteği olan herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Konuşmanın ardından yapılan oylamada bu madde de oy birliğiyle kabul edildi. Bir sonraki meclis toplantısının 7 Şubat Salı günü saat 15.00 de yapılması kararlaştırıldı.

 

 

 

 

 

Bu Haber 471 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Öğrencilere uyarı
Dikkat o yollar trafiğe kapanıyor
 Gebze – Orhangazi – İzmir arasındaki yapılacak yol çalışmaları nedeniyle bazı yollar trafiğe kapatıldı Kocaeli Valiliği kapanan yollar il...
Barcılardan limonatalı tepki
Şans topu İzmit'e çıktı
Valiliğin mobilyaları okullara verilecek
 Valilik yeni kompleksi yeni binasında taşınma ile ilgili işlemler tüm hızıyla sürerken, Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in önerisi ve Kocaeli Val...