GÜNDEMAltın değil YUMURTA
Altın değil YUMURTA
09.01.2017 12:06:48 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

İhracattaki artış, yumurta fiyatlarını adeta zıplattı. Ancak bu kez de satışlarda yüzde 40'lara varan bir gerileme yaşandı

 

Emre ARKIN - TÜRKİYE İstatistik Kurumu'nun verilerine göre 2016'nın zam şampiyonu yumurta oldu. Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova'yı kapsayan Doğu Marmara'da, aralık ayında fiyatı önceki aya göre en çok artan ürün, yüzde 52,47'lik yükselişle yumurta oldu. Ancak gerçekte durum daha da kötü. Çünkü, son bir aylık dönemde yumurta fiyatlarında yüzde 100’den fazla bir artış yaşandı. Geçtiğimiz ay kolisi 6,95 kuruş olan yumurtanın kolisi bugün 15,95 kuruştan alıcı buluyor.

 

İKİ ÖNEMLİ ETMEN

Yumurta fiyatlarını artıran iki önemli etmen var. Yurtdışındaki kuş gribi vakalarının artması nedeniyle yabancı firmalar, yumurta üretiminin daha sağlıklı koşullarda gerçekleştiği ülkemize yöneldi. Bu da yurtiçinde üretilen yumurtanın, direkt olarak ihraç edilmesini sağladı. Üstüne bir de kur artışı eklenince, yumurta fiyatı adeta altınla yarışır hale geldi. Ancak fiyatların yüksekliği bu kez de yurtiçi satışlarının yüzde 30 ila 40 gerilemesine neden oldu.

 

SATIŞLAR DÜŞTÜ

Hem esnafın hem de vatandaşın yumurta almak için kesenin ağzını iyice açması gerekiyor. Gelinen noktayı değerlendiren Doğuş Piliç esnafı Erhan Karaman, ihracat yerine durumdan vatandaşlarımızın istifade etmesi gerektiğini belirterek, “Halkımız sağlıklı beslense daha iyi olur. İhracatta yapılsın ama halkımızı etkilemeyecek şekilde yapılsın. Bizim alışımız yüksek olduğu için olumsuzluk müşteriye de yansıyor. Satışlarımız iyice düştü. İhracat yapıyoruz ama zararını halkımız ve esnaflar görüyor” dedi.

 

 

 

Bu Haber 296 Görüntülenmiştir
Ekleyen Yazarın Mail Adresi : info@demokratkocaeli.com
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Minibüsçüler zam talebinde bulundu
Anayasa değişmeli Ancak....
Kore Gazisi vefat etti
Cezaevlerine hastane
Tekirdağ seferi başlıyor