GÜNDEMİşçiler 600 lira istedi
İşçiler 600 lira istedi
11.01.2017 10:21:25 Tarihinde Eklenmiştir. 

Tüpraş ve Gübrtaş’ta 18 Ocak’ta toplu sözleşmesinin ilk görüşmesi yapılacak. Tüpraş’ta yüzde 20 zam isteyen sendika, Gübretaş’ta ise seyyanen 600 lira zam talep etti

 

Süriye  ÇATAK TEK - PETROL-İş Sendikası, Tüpraş Batman, Kırklareli, İzmir Aliağa ve Kocaeli rafinerisinde çalışan yaklaşık 4 bin işçiyi ve Gübretaş’t çalışan 270 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerini 18 Ocak’ta başlatıyor. Her iki fabrikanın işçilerini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde sendika işçilerin ücretleri için önemli iyileştirmeler talep etti. Tüpraş işçisi için yüzde 20 zam isteyen sendika, Gübretaş işçileri için ise seyyanen 600 lira zam istedi. Sosyal yardımlar ise her iki fabrikada ortalama yüzde 20 olarak talep edildi. Her iki fabrikanın toplu iş sözleşmesi görüşmeleri Petrol-İş Sendikası Genel Merkez’de yapılacak. Tüpraş’ın görüşmesi saat 10.00’da, Gübretaş’ın görüşmesi ise saat 14.00’te başlayacak.

 

İŞ DEĞERLENDİRMESİ

Gübretaş’ta 270 işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme taslağında sendika işverenden işçilerin ücretlerine seyyanen 600 lira zam yapmasını istedi. 76 maddeden oluşan sözleşmede sosyal haklara ise ortalama yüzde 20 zam talep edildi. 2 bin 200 lira ortalama maaş alan işçiler için geçtiğimiz dönem başlatılan iş değerlendirme çalışması da devam ediyor. Aynı işi yapan işçilerin aynı maaşı alması için yapılan çalışmada önemli mesafe kaydedildi. Bu sözleşmede yapılan çalışmaların hayata geçmesi gündem olarak ele alınacak.

 

TÜPRAŞ'TA YÜZDE 20

Tüpraş’ın Kocaeli Rafinerisi'nde 1700 işçiyi kapsayan sözleşme 2 yıllık olacak ve 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak. İşçilerle birlikte hazırlanan sözleşme taslağı 76 maddeden oluşuyor. Taslakta mevcut haklar aynı şekli ile korunurken, ücretlere yüzde 20 oranında zam istendi. Ayrıca sosyal yardım paketine de ücret zammı onla yüzde 20 oranında artış talep edildi. Sözleşmede izinler maddesinde 2007 yılı sonrası işe giren işçilerin izinleri, kamudan özele geçen işçilerin izinleri ile denkleştirilmesi istendi. Sözleşmenin ilk oturumu önümüzdeki günlerde belli olacak.

 

Bu Haber 862 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
KİPA, Migros mu olacak?
Marina, yağmura teslim oldu
O zaman bu afişleri kim astı?
Üniversiteli pazarı son sürat ilerliyor
Çalışma Bakanlığı 2010 KPSS için çalışma başlattı