SİVİL TOPLUMBES: HEDEF HALİNE GETİRİLDİK
BES: HEDEF HALİNE GETİRİLDİK
11.01.2017 13:19:07 Tarihinde Eklenmiştir. 

BES Kocaeli Şube Başkanı Gülüzar Ateş ve genel merkezden şehrimize gelen yönetici Akın Şişman, KHK ihraçlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Emekçilerin gelecek kaygısı yaşadığını belirten ikili, “Diktatörlük heveslileri değil emekçiler kazanacak” dedi

 

Artun Umur ELMASER - KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Kocaeli Şube Başkanı Gülüzar Ateş, dün sendika binasında Merkez Yönetim Kurulu Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Akın Şişman’ın katılımıyla 6 Ocak 2017 tarihinde yayımlanan 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden uzaklaştırılan kamu çalışanları hakkında açıklamalarda bulundu. Sendika üyelerinin yoğun ilgi gösterip merak ettiği soruları yönlendirdiği basın açıklamasında yaşananlara tepki gösteren Ateş ve Şişman, 8400 kişinin milli güvenlik bahanesiyle işsiz kaldığını, geriye kalanların ise çalıştıkları yerlerde gelecek kaygısı yaşadığını savundu. Ateş ayrıca, kendisinin neden SGK’dan ihraç edildiğini Vali Yardımcısı Dursun Balaban’a ilettiğini, Balaban’ın kendisine ihraç sebebini hala bilmediğini açıkladığını ifade etti.

 

GELECEK KAYGISI YAŞIYORLAR

BES Kocaeli Şube Başkanı Gülüzar Ateş ile Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Akın Şişman’ın yaptığı ortak açıklama şu şekilde: “ 6 Ocak 2017 tarihinde yayımlanan 679 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kimlerin neye göre hazırladığının bilinmediği listelerle 8400 kamu emekçisinin daha görevine son verildi. Milyonlarca kamu emekçisi kendisine ne zaman sıranın geleceği kaygısı ile kamu hizmeti vermeye devam ederken, AKP’li olmayan herkes milli güvenliği tehdit bahanesi ile işinden olma riski ile karşı karşıyadır.

 

HEDEF HALİNE GETİRİLDİK

Son yayınlanan KHK ile 8400 kamu emekçisinin işine son verilirken bu ülkede emekçilerin çalışma hayatı ile ilgili sorunlarını çözme görevi olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hazırladığı listelerle ağırlıkla sendikamızın üyelerini hedef alan bir kıyım gerçekleştirmiştir. AKP ile Cemaatin Türkiye’yi koalisyon olarak yönettiği dönemde cemaatin at oynattığı Bakanlıkta kadrolaşma, sınavlarda yaşanan usulsüzlük ve adaletsizlikler, liyakatsiz atamalar yaşanırken buna karşı mücadele eden sendikamız, bugün cemaat adı altında başlatılan sonrasında tüm muhalifleri içine alarak devam eden operasyonlarda, hedef haline getirilmiş durumdadır.

 

MEMUR-SEN’İN YAPTIKLARI YANINA KALMAYACAK

Emekçilerin primleri ile oluşturulan işsizlik fonunun toplum yararına proje kapsamında işsizlere yaratılan kısa süreli ve düşük gelirli iş imkânının kanunlar çerçevesinde ihtiyaç sahiplerine mi yoksa AKP örgütlerinden gelen listelere göre mi yapılacağı hususunda görevini hukuksal tanımı içerisinde yapmaya çalışan, dayatmalara karşı çıkan üyelerimizin milli güvenliği tehdit ettikleri gerekçesi ile işlerine son verilmiştir. SGK ve İş-Kur’da emekçilerin haklı taleplerinin onurlu sesi olan sendikamızın üyeleri; ilgili kurumlara liyakatsiz ve hukuksuz bir şekilde atanan çoğu Memur Sen üyesi yöneticilerin belirlediği listelerle işlerinden edilmiştir. Çoğu cemaatle ilişkili yöneticilerin kendilerini gizlemek ve hedef saptırmak için üyelerimizi hedefe koydukları açıktır. Tüm kamuoyu bilmelidir ki bu hukuksuz uygulamalara aracılık eden yöneticiler er ya da geç bunun hesabını emekçilere vermek zorunda kalacaklardır. Yine böylesi bir süreçten sendikal rant elde etmeye çalışan, AKP’nin koltuk değneği Memur Sen’in yaptıkları yanına kar kalmayacaktır.

 

6 ÜYEMİZ DAHA İHRAÇ EDİLDİ

Yayınlanan 679 Sayılı KHK ile Kocaeli Şube Başkanımız Gülüzar ATEŞ ve SGK’da görev yapan Üyemiz Mahmut Zengin, siyasi iktidarın her kesimden muhalifleri sindirerek, başkanlığı giden yolun taşlarını döşediği böyle bir süreçte sendikamız kamu hizmetlerinin tasfiyesine ve kamu emekçilerinin iş güvencesinin kaldırılmasına karşı olduğu için hedef alınmıştır. Daha önce Eski Şube Yönetim Kurulu Üyemiz Şahabettin IŞIK, Acısu Vergi Dairesi Müdürlüğü İşyeri Temsilcimiz Süphan TÜRK, tüik İşyeri temsilcimiz Hasan KAPTAN ve TÜİK’te görev yapan üyemiz Mehmet Polat’la birlikte Kocaeli’de görevine son verilen üye sayımız 6 olmuştur.

 

BİAT ETMEYE ZORLUYORLAR

Bir kez daha ifade etmek isteriz ki Şube Başkanımız Gülüzar Ateş başta olmak üzere yönetici ve temsilcilerimizin tek suçu üyelerimizin ve kamu emekçilerinin hak ve özgürlüklerini layıkıyla savunmaya çalışmasıdır. Sendikal mücadelemizdir.  Bugün Kocaeli Vali Yardımcısı Sayın Dursun Balaban ile yaptığımız görüşmede Şube Başkanımızın görevine son verilmesi gerekçesini halen bilmiyor olduğunu ifade etmesi de bizim bu yaklaşımımızı doğrulamaktadır. AKP’nin iş güvencesini ortadan kaldırarak tüm kamu emekçilerini kölece çalışmaya, AKP’nin memuru olmaya zorladığı bir süreçte biat etmeyen sendikamızı biat etmeye zorlama, kamu emekçilerini mücadeleden uzaklaştırmaya ve sendikasızlaştırmaya yönelik çabalarıdır.

 

EMEKÇİLER KAZANACAK

Bilinmelidir ki bu çabalar nafiledir. Uzun yıllardır dişimizle tırnağımızla kurduğumuz sendikalarımızı, sendikal haklarımızı hiçbir güce teslim etmeyeceğiz. Büro emekçilerinin hak mücadelesini yürütmeye devam edeceğiz. Tüm kamu emekçileri ve kamuoyuna bir kez daha  ifade ediyoruz yaşadığımız saldırılara karşı taleplerimize daha sıkı sarılarak mücadelemizi yükselteceğimizden kimsenin şüphesi olmasın çünkü biz haklıyız. Başta Şube Başkanımız Gülüzar ATEŞ olmak üzere tüm yönetici, temsilci ve üyelerimiz görevlerine geri dönene kadar mücadelemiz devam edecektir. Diktatörlük heveslileri değil emekçiler kazanacak!

 

 

Bu Haber 172 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Emlakçılar’da kongre 4 Eylül’de
Karakuş: Gençlerimize kıymayın
Toker başkanlığı devraldı
Kanserde asıl sorun geç teşhis
Murat Güneş güven tazeledi