ASAYİŞMotorcular “KEREM’de” isyanda
Motorcular “KEREM’de” isyanda
20.12.2015 11:41:21 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

Türkiye Motosiklet Federasyonu üyeleri, Kocaeli’nde bulunan ve içerisinde engelli çocuklara işkence yapılırken çekilmiş görüntülerin ortaya çıktığı iyileştirme merkezinin önüne gelerek kısa bir kınama açıklamasında bulundu

 

Abbas ÇAKAR - Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde bulunan Köseköy Gençlik ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, engelli çocuklara kaynar su ile işkence edildiği ve çocukların dövüldüğü bazı görüntüler basına yansıdı. Basına yansıyan görüntüler üzerine bütün kurumlar harekete geçti. Kocaeli Valiliği görüntülerin hemen ardından yazılı bir açıklamada bulunarak ilgili görevlilerin görevlerinden alındıklarını ve olayla ilgili soruştura başlatıldığını duyurdu.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ise kuruma 2 müfettiş göndererek geniş çaplı bir inceleme başlattı. Kartepe İlçe Emniyet Müdürlüğü’de savcılığın talimatı ile olaya karışan ve bilgisi olanların ifadelerine başvurdu. Kocaeli Barosu’da görüntülerle ilgili olarak suç duyurusunda bulundu. Kuruma gönderilen müfettişlerin incelemeler hala devam ederken, olay hukuki yönden de geniş çaplı olarak soruşturulmaya başlandı.

 

BAĞIMSIZ KURUMLAR DENETLESİN

Olayla ilgili olarak değişik sivil toplum örgütlerinin tepki dolu açıklamaları devam ederken, Pazar günü öğlen saatlerinde İstanbul, Kocaeli ve Sakarya illerinde bulunan motosiklet kulüplerinin üyeleri Köseköy Gençlik ve Rehabilitasyon Merkezi’nin önünde toplandı.

Türkiye Motosiklet Platformu adına düzenlenen basın açıklamasında Türkiye Motosiklet Platformu Genel Başkanı Zafer Fatih Özsoy, “Buraya platformumuz dâhilinde başlayan Kadın ve Çocuğun İstismarına Karşı Motorcular Hareketi için geldik. Buradaki olay olalı bir süre olmuş ama ortaya çıkması ve ilgili kişilerin uzaklaştırılmasının basında yer alması sonucunda biz buraya geldik. Bu tür olayların karşısında sonuna kadar duracağımızı buradan beyan etmek istiyoruz. Bu kişiler tespit edildiklerinde elbette hukuki olarak cezalarını alıyorlar. Ancak bu kamu vicdanını rahatlatmıyor. Biz bu insanların bu tip yerlerden, bu tip kurumlardan kesinlikle sonsuza kadar uzaklaştırılmasını, men edilmesini istiyoruz. Bu tür merkezlerin kesinlikle bağımsız kurumlar tarafından denetlenmesini istiyoruz. Bu denetlemeler sayesinde bu tür olaylar engellenecektir. Biz bu hareketi Özgecan olayından sonra başlattık.   Her geçen günde büyüyen bir hareketiz. Herkesin bu konuda bizlere destek olmasını istiyoruz” dedi. Yapılan açıklama sonrası içeriyi gezmek isteyen platform üyelerine, şu anda içeride denetlemelerin devam ettiği ve müfettişlerin çalıştığı, belirtilerek izin verilmedi. Ancak konunun bütün detayları ile araştırıldığının sözü verildi. Daha sonra gurup olaysız bir şekilde dağıldı.

 

 

Bu Haber 573 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Fetö'den 3 kişi adliyede
Yaralandığı yangından 45 gün sonra öldü
Kocaeli'de DEAŞ operasyonu: 8 gözaltı
Eski KOM şube müdürü tutuklandı
Genç kız tabancayla intihar etti