SİVİL TOPLUMİzmit sözleşmesinde 31 madde geçti
İzmit sözleşmesinde 31 madde geçti
09.02.2016 12:59: 24 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

Hizmet-İş Sendikası ve Yerel-sen arasında ikinci görüşmesi yapılan İzmit belediyesi toplu sözleşme görüşmelerinde 31 madde geçti. 248 işçiyi ilgilendiren sözleşmenin üçüncü oturumu 25 Şubat’a yapılacak

 

Süriye ÇATAK TEK - İzmit Belediyesi’nde yetkiyi Genel-İş Sendikası’ndan alan hizmet-İş Sendikası’nın başlattığı toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ikinci görüşmesi dün Yerel-Sen’de yapıldı. 4 Şubat’a yapılan ilk görüşmede 5 madde geçerken, bugün yapılan görüşmede ise 31 madde geçti. 66 maddelik sözleşmede kalan 30 madde üzerinde taraflar 25 Şubat’ta saat 14.00’te Yerel-Sen’de görüşmeleri sürdürecek. Üçüncü görüşmede işveren temsilcisi Yerel-Sen’in ücret teklifini masaya getirmesi bekleniyor.

 

ÜCRET TEKLİFİ GELEBİLİR

Hizmet-İş Şube Başkanı İdris Ersoy, yönetim kurulu üyeleri ve iş yeri temsilcileri, Yerel-Sen Genel sekreteri mümtaz Uzun ve sendika uzmanlarının katıldığı ikinci görüşmede 31 idari madde üzerinde anlaşma sağlandı. 66 maddelik sözleşmenin kalan 30 maddesi üzerinde taraflar 25 Şubat’a görüşmeleri sürdürecek. İşveren temsilcisi Yerel-Sen’in Hizmet-İş Sendikası’nın yüzde 25 oranındaki zam teklifine karşı kendi zam teklifini üçüncü oturumda masaya getirmesi bekleniyor.

 

YENİ HAKLAR İSTENDİ

1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak toplu sözleşme taslağında işçilerin yevmiyelerine en az yüzde 25 oranında zam istendi. 3 yıllık olan sözleşmeyi taslakta 2 yıllık olmasını teklif eden Hizmet-İş Sendikası, sosyal haklara da yüzde 25’in üzerinde zam istedi. Eski sözleşmede bayram paralarının düşük olması nedeniyle, bayramda en az bir kurban kesilecek kadar bayram paralarının yükseltilmesini teklif eden sendika, yeni hak taleplerinde de bilindi. Kıdemli işçiye tevsik primi isteyen sendika, daha önce devlet memurlarına endeksli olan aile yardımını da tüm işçilere verilecek şekilde yeni düzenleme istendi.

 

 

Bu Haber 639 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
57 yaşında avukat oldu
Kamu-Sen mitinge gitti
 Türkiye-Kamu Sen’in düzenlediği ‘ Ek zammı unutma, iş güvenceme dokunma’ mitingine ilimizden yoğun bir katılım sağlandı. Sabah saat 06.30’da Perşembe Paza...
Fotoğrafçılık Kulübü yeni sezona merhaba dedi
İhtiyaç sahipleri yararına kermes
Yıldız: Çalışanlar adalet istiyor