SİVİL TOPLUMTürk heyet Tiflis’ten döndü
Türk heyet Tiflis’ten döndü
04.05.2016 12:49:32 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

Yalnızca Barışa Tarafız Konsey Başkanı Vedat Çalık'ın küratörlüğünde oluşturulan 20 kişilik akademisyen ve sanatçı heyeti Tiflis’te gerçekleşen programın ardından yurda döndü
 

TİFLİS Ivana Javakhishvili Devlet Üniversitesi Rektörü Darejen Tvaltvadze'nin, Yalnızca Barışa Tarafız Konsey Başkanlığı'na daveti üzerine Konsey Başkanı Vedat Çalık'ın küratörlüğünde oluşturulan 20 kişilik akademisyen ve sanatçı heyeti yurda döndü. Tiflis Ivana Javakhishvili Devlet Üniversitesi ve Yalnızca Barışa Tarafız Konseyi işbirliği ile gerçekleştirilen, ‘3. Uluslararası Yalnızca Barışa Tarafız Doğa, Sanat, Barış Sempozyumu ve Çalıştayı’ kapsamında Gürcü ve Türk akademisyen sanatçılar Tiflis Üniversitesi Konferans Salonu’nda ortak sempozyum gerçekleştirdiler. 30 akademisyen panelistin konuşmacı olarak katıldığı sempozyum halka açık olarak 2 gün sürdü.

 

ANADOLU’DAN BARIŞ ÇAĞRISI

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan YBT Konsey Başkanı Vedat Çalık, barış çağrılarının bireysel değil büyük kitlelere ulaşması gerektiği fikrini benimseyen, bu görüşü paylaşan, dünyanın dört bir tarafındaki insanların el ele yola çıktığını söyledi. Çalık, “Dört yıl önce Yalnızca Barışa Tarafız Konseyimizin kurulduğu ilk gün sözünü ettiğimiz ‘Dünya Barışını Anadolu Topraklarından Başlatıyoruz’ sloganı ile yarınlarda yeryüzünün her kesiminde ulusal ve milli bayramlar gibi evrensellik kazandırarak tüm dünya insanlarının barış içinde yaşaması arzusuyla Yalnızca Barışa Tarafız Konseyi çalışmalarına devam edecektir” dedi.

 

BARIŞ VE SANATA İHTİYAÇ VAR

YBT Konsey Başkan Yardımcısı Fatma Gediksiz de konuşmasında,  “Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği ‘Yurtta Barış Dünyada Barış’ mesajını ilke edinmiş bizler, Atamızdan aldığımız bu mirası sanatın o evrensel barış ve hoşgörü diliyle dünyaya aktarabilmek amacıyla yola çıktığımız ilk günden bu yana çalışmalarımızla önemli bir mesafe kat etmiş olmalıyız ki şimdi buradayız, hep beraber Gürcistan'dan ‘Yalnızca Barışa Tarafız’ diyoruz” ifadelerini kullandı. Tiflis Üniversitesi Rektörü Drajen Tvaltvadze ise Türk bilim ve sanat insanlarını Tiflis Üniversite'nde ağırlamaktan onur duyduklarını dile getirerek, dünyanın barışa ve sanata ihtiyacı olduğunu belirtti.

 

ESERLERİ MÜZEYE BAĞIŞLADILAR

Programın bir diğer etabı olan sanat çalıştayı  Türk ve Gürcü sanatçıların birlikte gerçekleştirdikleri workshop ile devam etti. Çalıştay sonrası Tiflis Üniversitesi Sanat Galerisi Salonu’nda sergi açılış galası gerçekleştirildi. Güzel Sanatlar Fakültesi Bölüm Başkanı Levan Silagadze'nin açılışını yaptığı sergi sonrası Türk sanatçılar eserlerini Tiflis Devlet Üniversitesi Müzesi'ne bağışladılar ve sanatçılarımızın bu jesti karşısında üniversite rektörlüğü kendilerine birer teşekkür sertifikası takdim ederek onurlandırdılar.

 

TÜRK HEYETİ ONURUNA GÖSTERİ 
Doğa, Sanat ve Barış Sempozyumu tamamlandıktan sonra üniversite rektörlüğü Türk heyetine sürpriz bir duyuru yaptı. Tiflis Devlet Üniversitesi’nin 80 kişilik halk dansları topluluğu Yalnızca Barışa Tarafız Konsey sanatçılarının onuruna kampüsün konser salonunda yaklaşık 2 saat örnekler sundular. ‘Doğa, Sanat ve Barış’ kapsamında düzenlenen organizasyonda Uluslararası Yalnızca Barışa Tarafız Konseyi Başkanı Vedat Çalık üç alanda  barış ödülüne layık görüldü. Yalnızca Barışa Tarafız Konsey üyeleri ve sanatçıları bir hafta süren sempozyum ile çalıştay sonrası Gürcü sanatçı ve akademisyenleri Türkiye'ye davet ettiler.

 

 

Bu Haber 711 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
DİĞER HABERLER :
Eğitim Sen’den destek mektubu
Eğitim-İş’ten 50 öğretmene sertifika
 Süriye ÇATAK TEK – Eğitim-İş Sendikası tarafından düzenlenen Fotoğrafçılık ve Kişisel Gelişim kurslarında mezun olan kursiyerlere sertifikaları send...
Eski bakan Yakış Aydınlar Ocağı’na geliyor
Birkaç şizofreni TSK’yı kirletemez
Omurca: Yaşamı ve barışı savunuyoruz