KENTGebze’de görme engelli vatandaşa tehdit!
Gebze’de görme engelli vatandaşa tehdit!
14.05.2016 15:03:17 Tarihinde Eklenmiştir. 

 

Altı Nokta Körler Derneği,  Serdar Tokgöz isimli üyelerinin Gebze’de toplu taşıma aracında yaşadığı mağduriyetle ilgili basın açıklaması düzenledi

 

Ümit KARADAĞ- Altı Nokta Körler Derneği, dernek üyesi Serdar Kocagöz’ün toplu taşıma aracında şoför tarafından refakatçi olmadan binemeyeceği ve sorumluluğunu alamayacağı sözlerinin ardından tehdit edildiği iddiası üzerine Belediye İşhanı içerisinde yer alan dernek binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında şube Başkanı Lütfü İskece, mali sekreter Engin Aysu, eğitim sekreteri İsa Yüksel ve dernek üyeleri katıldı.

 

GÜNÜNÜ GÖSTERİRİM

Altı Nokta Körler Derneği üyesi Serdar Kocagöz yaşadığı mağduriyetle ilgili şöyle konuştu:  “Otobüse bindiğimde şoför refakatçim olmadan otobüse binemeyeceğimi bunun sorumluluğunu alamayacağını söyledi. Ardından bana bir daha böyle yalnız gelirsen sana gününü gösteririm dedi. Otobüsten inerken ön kapıyı açmadı ve git arka kapıdan in dedi. Durağa yanaşmadan beni yol kenarında indirdi. Sonra Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masasının Gebze’ deki merkezine gittim. Orada ise şikayet dilekçesi yanımda refakatçı olmadığı için otobüste seyahat yaptığım gerekçesiyle şikayet dilekçesinin fotokopisi bana vermediler, yalnızca bir dilekçe alındı belgesi isimli kağıt verdiler. ”

 

REKAFATÇI YOKSA BİNEMEZSİN

Altı Nokta Körler Derneği Şube Başkanı Lütfü İskece’nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Yönetmeliğe göre ‘Refakatçı kartı olan ancak her zaman refakatçısı ile seyahat etmeyen engelli vatandaşlarımız yönetmelikte belirtilen refakatçı kartı bulunan engelli vatandaşlarımız yanlarında refakatçı yok ise ancak istisnai durumlarda refakatçisi olmadan araçlara tek başına binebilir’ ibaresi zaman zaman gerek bazı sürücüler tarafından gerekse Ulaşım Daire Başkanlığı görevlileri tarafından yanlış yorumlanmakta ve engelli arkadaşlarımız yanlarında refakatçı olmadığı gerekçesiyle ya otobüse alınmamakta ya da otobüsten indirilme teşebbüsünde bulunmaktadır.

 

YENİDEN DÜZENLENMELİ

Altı Nokta Körler Derneği olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu ve Büyükşehir Belediyesi Meclis üyelerimizden istisnai durum ibaresinin biz engellilerinde görüşü alınarak, istisna kavramının neye göre, kime göre ve hangi zamanlarda, hangi koşullarda uygulanmasının gerektiği yönetmelikte herkesin anlayabileceği bir şekilde yeniden düzenlenmesini talep ediyoruz” 

 

 

Bu Haber 288 Görüntülenmiştir
YORUMLAR
İsim Soyisim
E-Posta
Yorumunuz
AVNİ AKCAN2016-05-15 16:12:38
Bu gibi işler sadece yasalar ile düzeltilmez biraz da insanlarımızın vicdanlarının düzelmesi lazım.
(0)
(0)
DİĞER HABERLER :
Ahsen Okyar o yazıları sildi mi?
Sahile yakışmayan görüntü
Dereceye girenler ödüllendirildi
Erkan Bakıroğlu dünya evine girdi
Valilik yaya köprüsü tamamlandı