Hisarcıklıoğlu: 2023’ün Mart ayında TOGG Kocaeli yollarında olacak

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) meclisine katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu müjdeyi verdi. Hisarcıklıoğlu, “29 Ekim’de TOGG fabrikamızı açıyoruz. 2023’ün Mart ayından itibaren de Kocaeli yollarında arabamızı görmeye başlıyoruz. Kocaeli, Türkiye’nin göz bebeği” dedi.  

Bircan Aydın
Bircan Aydın Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

GTO Vakfı ve Darıca Belediyesi ortak projesi olan Darıca Hizmet Kompleksi açılışına ve Mobil Mutfak Lansman Toplantısına katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve Kredi Garanti Fonu Başkanı Erdoğan Özegen Bizimköy Engelli Üretim Merkezinde yapılan Kocaeli Sanayi Odası meclisine katıldı. 

ÇOK HIZLI AKSİYON ALINDI

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Bu zor dönemde kovid pandemisinin ağır geçtiği dönemde tüm üyelerine verdiğimiz destekleri kısaca anlatarak geçmek istiyorum. Pandemi döneminde de üyelerimizin sorunlarının çözümü noktasında sizin önderliğinizde TOBB olarak çok hızlı aksiyon alındı. Girişimleriniz ile 220 sorun çözüme kavuşturuldu. TOBB Akreditasyon Sistemi kapsamında 20 yıldır ‘A sınıfı Mükemmel Oda’ statüsünü koruyan Odamız, geçirdiği en son denetimde 65 üzerinden 65 tam puan alarak 1. oldu. İlk 500 şirket listesinde 84 işletme yer alıyor. Ama İSO’nun açıkladığı listede Kocaelili firma sayısı 41 görünüyor. Firma merkezleri farklı illerde. İlimizden ciddi bir ihracat yapılıyor. Bu firmaların merkezleri İstanbul’da bulunduğu için ihracat rakamları maalesef ilimize yazılmıyor.  Kocaeli’de kişi başına ödenen vergi 54 bin 202 TL'dir. Devlete en fazla kazanç sağlayan iliz. İlimizde üretim yapıp da vergilerini İstanbul’da veren 587 firmamız bulunduğunu tespit ettik. Ayrıca 259 firmamızın merkezleri de farklı illerde bulunuyor. Odamız üyesi ve merkezinin çoğunluğu İstanbul’da olan 846 firmamızın karı, İlimiz merkezli 2 bin 643 firmanın karının iki katıdır. İlimiz yüz ölçümünün sadece yüzde 1,9’luk kısmı sanayi alanı. Sanayi alanının büyüklüğü açısından ilk 15 il arasında 13’üncü sıradayız. Sanayi alan oranı açısından ilk 15 il arasında 2’inci sıradayız. Konumunun ve ilimizde bulunan 35 liman ve iskelenin ilimizi rekabetçi kıldığını biliyoruz. 2021 yılında limanların ilimiz gelirlerindeki payı yüzde 65 civarındadır. Sonuç olarak; Türkiye imalat sanayine yüzde 13 katkı sağlayan ilimiz diğer illere göre çok daha ufak bir alanda üretim yapmaya çalışıyor. Bu sebeple ilimizde yeni sanayi alanlarına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi. 

143 PERSONEL ÇALIŞIYOR

Bizimköy projesi hakkında bilgi veren Zeytinoğlu, “ Projemiz; Avrupa Birliği’ nin desteği ve sanayi kuruluşlarımız, İŞKUR ve Odamızın maddi katkılarıyla 2006 yılında hayata geçti. Merkezin kurulduğu 72 dönümlük arazi, 2001 yılında Avusturya asıllı Bayan Beatrice tarafından engelliler için kullanılmak üzere Türk Anneler Derneği ve Milletlerarası Lions Kulübü Derneği’ne bağışlandı. Amacımız, bu merkez ile engellilerin üretim sürecine katılmalarını, kendi ekonomik ihtiyaçlarını karşılar duruma gelmelerini ve aynı zamanda ekonomiye katkıda bulunmalarını sağlamaktır. Merkezimizde; konfeksiyon, mantar üretimi, seracılık, açık arazi sebze ve meyve yetiştiriciliği kollarında olmak üzere; 135’i engelli toplam 143 personel çalışıyor.

 BİR ÇOK ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

Bizimköy kurulduğundan bu yana birçok ödüle layık görüldü. En son, 2015 yılı Haziran ayında, Merkezimiz; Dünya Odalar Federasyonu’nun düzenlediği Odalar yarışmasında 39 ülkenin 79 projesi ile yarışarak “En İyi İstihdam Yaratma/ İş Geliştirme” kategorisinde dünya şampiyonu oldu. Oda olarak bu modelin yaygınlaşması için çaba harcıyoruz. En son 6 Temmuz tarihinde AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Nikolaus Meyer-Landrut Merkezimizi ziyaret etti. Ziyarette kendisine bu modelin diğer illere yaygınlaştırılması ile ilgili arzumuzu ilettik. Bu konuda Bakanlık desteği ile TOBB başkanlığında bir AB projesi yapılmasını önerdi.

Bu kapsamda TOBB ve Bakanlık önderliğinde sanayileşmiş 15 ilde bu modelin hayata geçirilmesi için proje yapılması ve yürütülmesi konusunda sizlerin desteklerini bekliyoruz” dedi. 

DEVLET VE ÖZEL SEKTÖR BİR ARAYA GELEBİLİYORSA KALKINMA OLUR

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bir şehrin kalkınması noktasında iki tane unsur önemli devlet ve özel sektör bir araya gelebiliyorsa o şehir kalkınabilir. O marka şehirlerden bir tanesi Kocaeli. Kaydet, Konya, Denizli gibi şehirlerin arkasında bir hikaye var. Bir şehirde halkın, devletin ve özel sektörün bir araya gelmesiyle kalkınma oluyor. Haftasonu Azerbaycan’daydık Ermenistan’la yaşanan çatışmalarda 79 şehit verilen günün ertesinde sınırdaki Şuşa kentine gittik. 200 işadamıyla birlikte İş Forumu düzenledik, İşgalden kurtarılan Şuşa ve Karabağ’ın yeniden imarına destek verdik. Daha sonrada Cumhurbaşkanı Aliyev’in şahsıma tevdi ettiği Devlet Nişanını almak üzere Bakü’ye geçtik bu kıymetli ödülü, camiamız ve sizlerin adına alarak yurda döndük. Bu gurur hepimizindir ve dolayısıyla bunun mutluluğunu burada da birlikte yaşamak istedim. 

TOGG FABRİKAMIZI AÇIYORUZ 

Sizlere bir güzel haberim daha var. 60 sene önce yarım kalan milli bir otomobil üretme rüyamız 1 ay sonra gerçeğe dönüşüyor.

29 Ekim’de TOGG fabrikamızı açıyoruz. 

2023’ün Mart ayından itibaren de Kocaeli yollarında arabamızı görmeye başlıyoruz. 

Oda ve Borsa camiamızın kurucu ortağı olduğu bu girişimi başarıya ulaştırmış olmak da, hepimiz için ayrı bir gurur ve iftihar kaynağıdır. TOGG’un en önemli tedarikçilerinden biri de Kocaeli’dir. Burada 35 tedarikçimiz bulunuyor.

Kocaeli; ticaret, sanayi, tarım ve liman şehri

OSB’lerde, ihracatta, ar-ge ve yüksek teknolojide, ödenen vergide, mesleki eğitimde ve istihdam da, Türkiye’nin göz bebeği. Otomotiv, kimya ve metal başta olmak üzere pek çok sanayi sektöründe ülkemizin lideri. 

Türkiye’de üretimi olan 4 bin üründen 788’inde iller arasında en çok üretimde ilk 3’te, 268 üründe birinci sırada. Sizlerin tüm bu başarılarıyla gurur duyuyoruz. Kocaeli’nin bir şansı da, özel sektörümüzün hakkını-hukukunu savunan, güçlü bir sanayi odasına sahip olması. Zaten akredite, yani 5 yıldızlı odasınız

Ama daha da önemlisi, 365 Oda, Borsa arasında hizmet kalitesiyle tam puan aldınız

A Sınıfı Mükemmel Oda olduğunuzu bir defa daha tescil ettiniz. Odamız, kaliteli hizmet anlayışıyla,  devamlı geliştirdiği ve artırdığı faaliyetleriyle, kurumsal kapasitesiyle, sanayicimizin hep yanında. Sadece sorunları tespit edip, dile getirmekle yetinmiyor

Bunlara çözümler de öneriyor ve hayata geçmesini sağlıyor.

SİZLERİ EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL EDİYOR

Sosyal sorumluluk alanında da, Odamız gayet aktif. Bunlarda biri de, örnek bir proje olan; Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi

Ben, odamızla iftihar ediyorum. Başkanımızdan, Yönetim ve Meclisine, Genel Sekreterimiz ve tüm çalışanlarından Allah razı olsun. Ayhan Başkanımız, Türkiye sanayisinin lider şehrine ve o şehrin sanayi odasına yakışan, aktif ve vizyoner biri. Onunla TOBB Yönetim Kurulu’nda ve İKV’de birlikte çalışıyorum. Bilgisinden ve tecrübesinden istifade ediyorum. Sizleri de, Ankara’da en iyi şekilde temsil ettiğine şahidim. TOBB’un bugün ulaştığı seviyede, hizmet kapasitesinde, kendisinin büyük emeği ve katkısı vardır. 

Kendisi aynı zamanda, Türkiye’nin en büyük düşünce kuruluşu TEPAV’ın da yönetimindedir. Burada hem özel sektöre, hem de kamu sektörüne danışmanlık yapıyor, yol haritası çiziyoruz. Kocaeli’ye ve sanayimize en iyi şekilde hizmet vermek için çalışan Ayhan kardeşim’den Allah razı olsun diyorum.

Ayhan Başkanımız, hem Kocaeli’ye değer katan çalışmalar yapıyor, hem de sizlerin her sıkıntısını Ankara’ya getirip, çözüm arıyor.

Bir ve beraber olunca, Allah rahmeti ve bereketi de verir. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim. Kimseyi, fikrinden, inancından, görüşünden dolayı dışlamayalım. Ortak akıl ve diyalogla her sorunu aşabileceğimizi bilelim. O zaman, ülkemizi hep birlikte daha ileriye taşıyacağız” dedi. 

TÜRKİYE ESKİ TÜRKİYE DEĞİL 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın yaptığı konuşmada, “İçinden geçtiğimiz günler zor günler ve bugünler dünyanın her yerinde bezer şekilde geçiyor 1972 yılında bir benzer vaka daha vardır. Bilinen ilk büyük kriz 1929 yılındaydı ve 3 yıl süren bir krizdi. Arz şokuna maruz kalan bir ekonomide arzların önünü açacak bir politika uygulamak gerekiyor. Fiyat istikrarı konusunda haklısınız. Şu içinden geçilen şey reel ekonomide içinden geçen kriz değil. Kriz demek için ekonomide daralmak gerekiyor ama Türkiye büyüyor. Türkiye eski Türkiye değil. Zor bir dönemden geçtiğimiz doğrudur ama bunu da atlatacağız. Hiç risk yok demiyorum.

EN DEĞERLİ ŞEHİRLERDEN BİRİ

Geleneksel iş yapma yöntemlerimiz aslında hepimizin planlama vizyonumuzdaki eksikliklerimizdir. Her seferinde ne kadar büyüyebiliriz diye toplantılar alıyoruz ama sonrasında Kocaeli sanayiye doydu diyoruz. Doğru yatırım kararlarını almak şartıyla bu kentte çok daha büyük bir katma değer üretme yeteneğine sahibiz. Kocaeli Türkiye’nin en değerli şehirlerinden. Bizim sizler için yapabileceğimiz en değerli ve en önemli şey önünüze çıkan engelleri kaldırmak, size daha fazla yardımcı olmak. Ama biz bunları yaparken bu kentin çevresini de düşünüyoruz. Çevre konusunda da hassasiyet gösteriyoruz. Kocaeli bunun lokomotifi olabilir” dedi. 

21 Eyl 2022 - 16:38 - Kent

Muhabir  Bircan Aydıngöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Demokrat Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 40 00
Reklam bilgi