Büyükakın: Mutlu Şehir’e giden yolda atılması gereken bir adım

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Avrupa Birliği tarafından desteklenen Kocaeli Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı bilgilendirme toplantısı bugün Kocaeli Kongre Merkezinde yapıldı. Toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik Ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Angel Gutierrez Hidalgo ve Avrupa Birliği Ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü AB Uzmanı Serdar Yılmaz katıldı. 

Bircan Aydın
Bircan Aydın Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Avrupa Birliği desteğiyle ile düzenlenen Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı toplantısı bugün Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik Ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Angel Gutierrez Hıdalgo, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı, Avrupa Birliği Ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü AB Uzmanı Serdar Yılmaz, AB Türkiye Delegasyonu Program Yürütücüsü Akif Türkel, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İlçe Belediye Başkanları ve STK temsilcileri, vatandaşlar katıldı.

UZUN VADELİ PLAN 

Proje Takım Lideri Charbel Calitta, “Kocaeli SUMP’un ilkelerini anlatmaya geldik bugün buraya. Bu projenin başarısı için farklı tarafların katılımı çok önemli bizim için. Bu proje 4 gruba ayrıldı. Özellikle ilkelerine bakacak olursak, sürdürülebilir şehir içi hareketlilik ve şehir içi ulaşım problemini çözmeyi amaçlar. Kalkınmayı hedefler, gaz emisyonunu azaltmayı hedefler. Kocaeli’de yaşanabilirdik ve sürdürülebilirliği hedefleyen bir proje. İlkelerine bakacak olursak; SUMP’un hazırlığı için dikkat etmemiz gereken sekiz noktamız var. Kuruluşlar arası iş birliği yapmamız gerekiyor, farklı tarafların katılımını sağlamak gerekiyor, mevcut ve geleceğin performanslarını değerlendirmek gerekiyor, uzun vadeli bir plan yapmamız gerekiyor ve entegre olmamız gerekiyor. 

GÜÇLERİ BİRLEŞTİRMEMİZ GEREKİYOR 

Şehirde bütün yolculuk yapan insanları katmamız gerekiyor bir hazırlık yapmamız gerekiyor ve aynı zamanda kaliteye de dikkat etmemiz gerekiyor. Katılım burada çok önemli bu projede sürdürülebilirlik önemli bütün hedef noktaları dahil etmemiz gerekiyor. Paydaşları ve ana hedef kitleyi belirlemiştik. Belediye, ulaştırma ve alt yapı bakanlığı, ilçe belediyeleri, etkileyenler üniversiteler, STK’lar hep birlikte daha iyi uygulama için bu güçleri birleştirmemiz gerekiyor” dedi. 

ÇEŞİTLİ YOLLAR GÖSTERECEĞİZ 

Proje Takım Lideri Philippe Calvie, “SUMP’un ilkesi AB tarafından tanımlanmıştır. Bütün dünyada hazırlık aşamasında. Analiz yapılıyor, çeşitli paydaşların katılı sağlanıyor. Bu sadece bir analiz değil buradaki farklı konulara bakmakta önemli. İkinci adım olarak SUMP için bir strateji belirlenmesi gerekiyor. Son görev ise bir eylem planı hazırlamak. Ne yapacağız? Ne uygulayacağız? Önümüzdeki yıllarda ne istiyoruz? Bunlar belirlemek çok önemli. Detay analizi var, ulaşım planı detaylı analiz edilecek aynı zamanda tanıtacağımız transfer yönetimiyle çeşitli yollar göstereceğiz. 

15 YIL İÇERİSİNDE UYGULANMASI ÖNEMLİ

Stratejik hedeflerde de ana başlıklar var. Ortak vizyona karar verildikten sonra hedefler belirleyeceğiz. Daha sonra eylem planı harekete geçirilecek. Aynı zamanda senaryolar da oluşturacağız. Hedeflere ulaşmamız için neler yapmamız gerekiyor? Önemli olan SUMP’un uygulanması. Her şeyi tamamlayabiliriz ama önümüzdeki 15 yıl içerisinde uygulamanız çok önemli. Projenin çıktılarını kontrol etmek çok önemli. Bir yürütme kurulu olacak. Aynı zamanda proje koordinasyon ve uygulama kuruluyla çalışacak bir ekip olacak. 10’uncu ayda hedefleri tamamlamış olacağız. 3’üncü bileşende ölçüm ve değerlendirme yapılacak. 2 yılda neler yapıldı onlar yazılacak” dedi. 

NÜFUS YÜZDE 25 ORANINDA ARTTI 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, “Yaşanan sorunlar dünyada sürdürülebilirlik kavramlarını öne çıkartmıştır. En kısa tanımıyla kendi ihtiyaçlarımızı gelecek nesillerin ihtiyaçlarına zarar vermeden karşılamak demektir. Hem bizim hem gelecek nesillerin haklarını ve yaşam kalitelerini korumaktır. Avrupa’nın sera gazı emisyonlarının 4’te 1’i ulaştırma sektöründen karşılanıyor. Nüfusumuz 2014’ten bu yana yüzde 25 oranında arttı. Ulaşım planlarının her zaman her daim güncellenmesi gerekiyor. Avrupa kentleri de bu tür sorunlarla yüz yüze gelmişler ve ardından kentsel planlar sunmuşlardır. Bu plan çerçevesinde Avrupa Birliği Projesi yayınlandı ve biz bu projeye kendi projemizle katıldık. Projemiz fonlamaya hak kazandı. 

PROJE BEDELİ 2 MİLYON 87 BİN 

Başlayan hazırlık ve ihale süreci Ağustosta tamamlandı. Projenin bedeli 2 milyon 87 bin Euro tutacak. Biz Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak projenin yarısını kendi bünyemizden karşılayacağız. Kocaeli ulaşım ana planını destekleyerek insan odaklı çalışmaları başlatmış bulunuyoruz. Bu plandan beklentimiz adil entegre ve kapsayıcı bir plan oluşturmak istiyoruz, otomobil bağımlılığını azaltmak yaya ve bisiklet bağımlılığını arttırmak istiyoruz. Bu plan canlı bir plan ve kentte yaşayan herkesin katılması gerekir” dedi.  Avrupa Birliği Ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü AB Uzmanı Serdar Yılmaz Bakanlığın yaptığı çalışmalarla ilgili bilgi verdi. 

TOPLUMU DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN BU PROJE ÖNEMLİ

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik Ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Angel Gutierrez Hıdalgo, “İnsanların hareketliliğiyle ilgili almamız gereken önlemler var ve o nedenle şuan buradayız. Zorlukların üstesinden bir şekilde gelmeliyiz. Kocaeli büyükşehir belediyesinin de sorunları çözmek için verdikleri gayretlerden kaynaklı teşekkür ediyorum. Türkiye’de 1999’dan beri yüzde 250’den fazla emisyon emilimi vardır. Kentsel dönüşüme dikkat etmemiz gerekiyor. Vatandaşların ihtiyaçlarının ihtiyacı için mücadele vermemi gerekiyor. Yaşam kalitesini attırmalıyız insanların. Ekonomiyi yeniden dönüştürmek için toplumu yeniden dönüştürmek için bu tür projeler önemli. 

EKONOMİNİN GELİŞİMİDE ÖNEMLİ 

Ekonominin gelişimini de düşünmeliyiz. Avrupa’daki bütün şehirlerde bunu uygulamaya çalışıyoruz. Kentin sürdürülebilir bir şekilde büyüdüğünü görmek istiyoruz bunun için de planlar hazırlayacağız. Genel olarak çoğu konuya dair birçok plan oluşturmak istiyoruz. Ama günün sonunda bu planların vatandaşa hizmet etmesi gerekiyor, vatandaşların hayat kalitelerinin artması gerekiyor. Kocaeli’nin de içinde bulunduğu Türkiye’de 10 şehir hep birlikte planlar geliştirecek. Daha sonra başka ilçelere deneyecekler” dedi. 

CUMHURİYET BULVARI ÖRNEK

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Biz 2014’te bir ulaşım planını yapmıştık ama zaman içinde yenilenmesi gerekti tabii ki. Biz de yeni bir proje yapalım derken uzmanlar başka bir şey buldular. Aslında en önemli şey sürdürülebilirlik. İnsanlar için bir alan açmaya çalışıyoruz. Her şey insan için ve bu yapılanlarda insanlar için olduğuna göre insanların şehir içinde rahat yaşamasını engellemeyecek bir plan olmalı. İnsan hareketliliğinin azami şekilde arttırılması için 2 yıl için çalışma yapılacak. Avrupa Birliği ile birlikte bir şey yapıyoruz, öncü bir şehiriz. Cumhuriyet Bulvarının Kuzey’indeki Hürriyet Caddesi’ni yayalaştırdık mesela. Artık elimizden geldiği kadar insanların hareketliliklerinin artacağı, mobilitelerinin artacağı bir plan oluşturacağız. Şehirlerimizi ona göre inşa edeceğiz. Bu aslında Mutlu Şehir’e giden yolda atılması gereken bir adım. Bisiklet yollarının uzunluğu artacak, insanların dolaşımını araçları engellemeyecek. Şehrimiz için güzel olacak her şeyin sonuna kadar arkasında olacağım” dedi. 

28 Eyl 2022 - 12:24 - Kent

Muhabir  Bircan Aydıngöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.


Kocaeli Markaları

Demokrat Kocaeli, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 323 40 00
Reklam bilgi