Kocaeli’de eğitim öğretim yılı renkli görüntülerle açıldı

Türkiye genelinde 2023-2024 eğitim öğretim yılı bugün ilk ders zilinin çalışmasıyla başladı. Kocaeli de 577 okulda toplam 428 bin 208 öğrenci ve 26 bin 32 öğretmen ders başı yaptı. Eğitim öğretim yılının ilk zilini Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ve beraberindeki heyet çaldı.

Aygün Baş
Aygün Baş Tüm Haberleri
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye genelinde 2023-2024 eğitim öğretim yılı bugün başladı. Kocaeli de 577 okulda toplam 428 bin 208 öğrenci ve 26 bin 32 öğretmen ders başı yaptı. Bu kapsamda İzmit Albay İbrahim Karaoğlanoğlu İlkokulu'nda da bir tören düzenlendi. Törene Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, İl Garnizon Komutanı Tümamiral Erhan Aydın, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Sadettin Hülagü ve Mehmet Akif Yılmaz, CHP Kocaeli milletvekili Nail Çiler, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Büyükakın, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Bozkurt, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, İzmit Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

KOCAELİ'DE ÇALIŞMAK AYRI BİR ŞANS

Programda ilk olarak konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen şunları söyledi: "Ülke olarak gelişmişliğimizin eğitimle mümkün olacağını biliyoruz. Türkiye Yüzyılını inşa edecek cevherler bugün eğitim verdiğimiz evlatlarımız olacaktır. Edindiğimiz değer kadar sorumluluğumuz var. Veliler sizlerin insan olarak anne baba olarak davranışlarınız bize en büyük desteği sağlayacak. Kocaeli'de çalışmak ayrı bir şansımız. Topyekûn bir seferberlik olarak gördüğümüz eğitim yolculuğumuza destek veren tüm kurumlara teşekkür ediyorum."

SİZLER TÜRKİYE'Yİ BİZİM GETİRECEĞİMİZ NOKTADA DAHA İYİ BİR NOKTAYA GETİRECEKSİNİZ

Ardından konuşan Başkan Büyükakın şunları söyledi; "Bu memleketin geleceği sizlere emanet. Sizlerin gelecekte Türkiye'yi daha büyük bir ülke yapmak için bütün gücümüzle çalışıyoruz. İnşallah sizler Türkiye'yi bizim getirdiğimiz noktadan çok daha iyi bir yere getireceksiniz. Sizlere inanıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti gençlere gençleri öğretmenlere emanet etti. Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Sizin zamanı yakalamanız için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Kocaeli'nin çocukları bundan sonraki sınavlarda Türkiye'nin hep en iyisi olsunlar."

MÜKEMMEL BİR ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ SAYISINA SAHİBİZ

Törende son olarak konuşan Vali Yavuz ise eğitimin öneminden bahsederken şunları ifade etti; "Sevgili öğretmenlerimiz ve geleceğimizin teminatı sevgili evlatlarımız. 2023-2024 eğitim öğretim yılının hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bugün itibariyle 1577 okulumuzda 428 bin 208 öğrencimiz ve 26 bin 32 öğretmenimizle birlikte eğitim ve öğretim yılına başlıyoruz. Gerçekten mükemmel bir öğrenci sayısı ve öğretmen sayısına sahibiyiz. Derslik başına düşen öğrenci sayımız 23 yine derslik başına düşen öğretmenin sayımız 16 olarak iyi bir noktaya geldiğimizi de ifade etmek istiyorum.

EN BÜYÜK AMACIMIZ

Her zaman söylediğimiz gibi ulusların hür ve bağımsız yaşamasını, refah içinde yaşamasını sağlayan en önemli etkenlerden bir tanesi elbette eğitim. Çünkü eğitim en önemli stratejik alanlardan bir tanesi. Evlatlarımızı nasıl yetiştirdiğimiz, çağın gereklilerine göre hazırlayıp hazırlamadığımız, aynı zamanda bizim refahımızı ve bağımsızlığımızı direkt etkileyen en önemli unsurdan bir tanesi. O yüzden de biz geçmiş yıllarda olduğu gibi bu eğitim ve öğretim yılında da en büyük amaç çocuklarımızı ve gençlerimizi bilim ve teknolojinin gerektirdiği şartlara uygun yüreği insan sevgisiyle dolu, aziz Türk milletinin milli, ahlaki, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen ve koruyan ailesini, vatanını, milletini ve bayrağını seven ve bunları davranış haline getiren başarılı bireyler olarak yetiştirmektir.

HİÇ OLMADIĞI KADAR DERSLİK VE OKUL YAPILDI

Bu amaçla da hepinizin bildiği gibi yoğun bir şekilde eğitimin fiziki altyapısını geliştiriyoruz. Ve Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hiç olmadığı kadar cumhuriyet tarihinde derslik yaptığımızı, okul yaptığımızın da altını çizmek istiyorum. Bu kapsamda şehrimizde bugün itibariyle 18 bin 527 dersliğimiz bulunuyor. Ve biraz önce ifade ettiğim gibi son 3 yıl içerisinde 553 derslikli 46 okulun inşaatını tamamlayarak eğitim ve öğretimin hizmetine açtık. Yine şu an için 300 derslikli 13 okulumuzun inşaatı da halen devam ediyor. Yine bugünler içerisinde 136 derslikli 11 okulumuzun ihalesi yapılmış. Bir kısmının yer teslimi yapılmış. Bir kısmı da bugünler içerisinde neticelenmek üzere devam ediyor. Yine deprem performans işlemi yaptığımız 314 derslikli 15 binamızın güçlendirme çalışmalarını da tamamlamış bulunuyoruz. Özellikle bu çalışmalarımız içerisinde çok kıymetli milletvekillerimizin, büyükşehir belediye başkanımızın, hayırseverlerimizin ve şehrimizin tüm aktörlerinin ortak akıl ve istişare kültürüne birlikte hareket ettiğini ve bu sayede de eğitim alanında önemli başarılar elde ettiğimizi bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

BİLGİ AKTARMAK İSTERSEK BUGÜNKÜ DİJİTAL ÇAĞDA ÖĞRETMENE İHTİYAÇ YOKTUR

Sevgili öğretmenlerimiz hepinizin bildiği gibi cumhuriyeti ve milletimizin geleceğini Bize emanet ediyoruz. Sizler sadece bilgiyi aktaran, aktaran değil, aynı zamanda ilim ve irfan yükleyen ve terbiye eden insanlarsınız. Bilgi aktarmak istersek bugünkü dijital çağda öğretmene ihtiyacımız yoktur. O yüzden öğretmen rol modeldir. Örnek olandır ilim ve irfan ve medeniyet kodlarını yükleyen ve aktaran en önemli aktörlerden bir tanesidir. O yüzden sorumluluğumuzun ne kadar ağır olduğunu sizler de bizler de gayet iyi biliyoruz. Biz sizlere inanıyor ve güveniyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin son yüzyılda gelmiş olduğu bu düzeyinde sizlerin emek ve gayretlerini bir kez daha şükranla ve takdirle yad ettiğinizi bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

MİLLETİMİZİN GELECEĞİNE ÖNEMLİ KATKILAR SUNUYORSUNUZ

Kıymetli veliler, hepiniz lüksünüzden temel ihtiyaçlarımızdan feragat edilerek evlatlarımızı en iyi şekilde hayata hazırlamak için gayret ediyorsunuz Büyük bir fedakarlık fedakarlık örneği ortaya koyuyorsunuz. Sizlerin bu fedakarlığı her türlü takdir üzerinde ve sizleri gerçekten çok seviyor ve önemsiyoruz. Çünkü aziz milletimize evlatlar yetiştiriyor ve milletimizin geleceğine önemli katkılar sunuyorsunuz.

EKONOMİK SORUNLARI OLAN EVLATLARIMIZIN HER TÜRLÜ SORUNUNU ÇÖZMEYE HAZIRIZ

Biz de devlet olarak her daim sizin yanınızda olacağız Sizlerin ihtiyaç ve sorunlarını her daim kendi ihtiyaç ve sorunlarımız olarak görmeye devam edeceğiz. Bu kapsamda da özellikle ekonomik sorunları olan evlatlarımızın her türlü sorununu çözmeye hazırız ve bu imkan ve kabiliyete sahibiz. Bundan 1.5 ay önce yapılan tüm kaymakamlarımıza, il ve ilçe milli eğitim müdürlerimize, özellikle ekonomik yoksulluk içinde bulunan kardeşlerimizin öğrencilerimizin tüm ihtiyaçlarının karşılanması noktasında gerekli emir ve talimatları verdik. Ve bununla ilgili çeşitli çalışmalar da gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Yine bundan sonra da bu çalışmaları ağırlıklı olarak devam ettireceğimizi bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Biz terk edeceğimiz ya da gözden çıkaracağımız bir tek evladımız bile yok. O açıdan da bu milletin 85 milyon evladı olduğunu ve her birinin kardeş olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

LÜTFEN KENDİNİZE GÜVENİN

Birlik ve beraberliğimiz ederek geleceğimize yatırım yaparak daha bir güçlü bir Türkiye'yi mutlaka inşa edeceğimizden hiç kimsenin kuşkusu ve endişesi olmasın. Ve özellikle ümitsizlik pompalamak isteyen, Türkiye'nin geleceğine dair endişeler üretenlere de söylemek istiyoruz ki bu millet dünya üzerindeki en büyük milletlerden bir tanesidir Lütfen kendinize güvenin ve tarihinize bir kez daha bakın. Dün büyük başarılar elde etmişseniz bugün ve yarın daha büyüklerini yapmanız, başarmanız mümkündür. Bu duygu ve düşünceler içerisinde bir kez daha hepinizi gönülden tebrik ediyorum. Eğitim öğretim yılının hayırlı ve uğurlu olması dilek ve temenniyle Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”

11 Eyl 2023 - 11:19 - Eğitim

Muhabir  Aygün Baş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.