Cumhuriyet Bayramı’nda dünya şampiyonluğu hediye ettiler

Arnavutluk’ta düzenlenen U23 Dünya Güreş Şampiyonası’nda madalyaları toplayıp takım halinde dünya şampiyonu olan ve Cumhuriyet Bayramı’nda Türk halkına hediye eden Türk milli takımı yurda dönüyor. TGF Başkanı Şeref Eroğlu verdiği özel demeçte başarının sırrını doğru çalışmak olarak açıkladı. Milli güreşçi Rıza Kayaalp ise gençlere örnek olmak için onlardan daha çok çalıştığını kaydetti.

Cumhuriyet Bayramı’nda dünya şampiyonluğu hediye ettiler
Cumhuriyet Bayramı’nda dünya şampiyonluğu hediye ettiler
+1
Haber albümü için resme tıklayın

GREKOROMEN STİLDE MADALYALARI TOPLADILAR

23-29 Ekim 2023 tarihleri arasında Arnavutluk’un Tirana kentinde düzenlenen U23 Dünya Şampiyonası’nın son gününde Türk Milli Takımı madalyalara ve kupalara ambargo koydu. Grekoromen stilde 1 altın, 3 gümüş ve 2 bronz madalya kazanan U23 Grekoromen Güreş Milli Takımı tarihinde ilk kez takım halinde dünya şampiyonu oldu. Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türkiye Güreş Federasyonu’nun (TGF) kuruluşunun 100.yılında tüm dünyaya en iyi olduklarını kanıtlayan genç güreşçiler büyük mutluluk ve gurur yaşattı.

GENÇLERİMİZ GÜMBÜR GÜMBÜR GELİYOR

TGF Başkanı Şeref Eroğlu, “Her zamanki halimiz. Biz Türk güreş olarak iki yıldan beri bizim almadığımız şampiyonluk kalmadı. Büyüklerde hem Avrupa hem dünya şampiyonu bir takımız federasyonuyuz. Ama gelecekle ilgili umutlarımızın artması, Rıza, Taha, Yasemin’den sonra Türk güreşinin geleceğinin emin ellerde olduğunu göstermek için bu gençlere fırsat veriyoruz. Gençlerimiz de gümbür gümbür geliyorlar. Allah’ın izniyle önce 2024 Paris Olimpiyatları’nda, daha sonra da gelecekteki tüm şampiyonalarda Türk güreşi bundan önce olduğu gibi de bundan sonra tarih yazmaya, başarmaya, milletimizi, devlet büyüklerimizi mutlu etmeye devam edecek. Bu zaten bizim misyonumuz.

LİYAKAT DOĞRU KULLANILIRSA…

Liyakat diye bir kelime var. Bu doğru kullanılırsa, çok doğru işler yapılabileceğinin göstergesidir. Ben geçmişte Avrupa, dünya şampiyonlukları yaşamış, olimpiyat ikincisi olmuş, daha sonra eğitim alt yapısını tamamlamış, spor yöneticiliği üzerine doktora yapmış eski şampiyonum. Bu çocuklara dokunmak lazımdı. Bu aile benim ailem. 40 yıldan beridir de güreş camiası içindeyim. Gençlerimizin, güreşçilerimizin potansiyelinin farkındaydık ama demek ki bugüne kadar birileri farkında olmadı. Bunlar dokunduğunuz zaman, aynı dili ve duyguları paylaştığınız zaman, doğru kanalize ettiğiniz zaman Türk güreşinin önünde hiçbir engel duramaz. Duramıyor da zaten. Düşünün; aynı sporcular, aynı şampiyonalarda hiçbir zaman şampiyon olmuyordu. Rıza’sı, Taha’sı, Yasemin’i. Şimdi ne oldu da oluyor? Demek ki doğru işler yapıyoruz. Bu çocuklar gerçekten Türk milletinin yetiştirmiş olduğu, özellikle Cumhuriyet’in birinci yüzyılında beş kez dünya şampiyonu olarak güreş tarihine geçmiş Rıza Kayaalp, kadın güreşinde iki kez dünya şampiyonu olmuş, olimpiyat madalyası almış Yasemin Adar, serbest güreşte Avrupa, dünya, olimpiyat şampiyonu Taha Akgül. Bunlar gerçekten birinci yüzyıldan ikinci yüzyıla taşımak istediğimiz değerlerimiz. Bu şampiyonlarımızın yanında Buse Çavuşoğlu, Ali Cengiz, Burhan Akbudak, Murat Fırat, Adem Burak Uzun, Yunus Emre Başer, dün şampiyon olan Hamza Bakır, Muhammet Gimri, sadece 3-4 gün önce U23’te dünya şampiyonu oldu bu çocuklar. Yine alt yapıdan gelen Nesrin Baş var. Sayıları çoğaltmak için ekip olarak çok çalıştık. Alternatifimiz fazla olduğu zaman sporcunun biri zinde olmazsa diğeri kazanıyor. Türk milletinin çocukları bize emanettir diyerek yola çıktık. Güçlünün değil, her zaman iyi olanın, kazananın, başarı gösterecek sporcuların yanında olduk. Bunlar da bize kısa zamanda kendilerini gösterdiler. İyi bir jenerasyon yakaladığımıza inanıyoruz. İnşallah Türk güreşinin geleceği, bugün de olduğu gibi, emin ellerde olmaya devam edecek. Bu şampiyonlar da bu misyonu sürdürmeye devam edecek. Bende eski bir şampiyon ağabeyleri, başkanları olarak onlarla yol yürümeye, başlarında olmaya devam edeceğim” dedi.

BU ÇOCUKLARA ‘BÜYÜK DÜŞÜNÜN’ DİYORUZ

Alt yapıdan yetenek seçimini ve gelişimlerinin nasıl sağlandığını da paylaşan Şeref Eroğlu, “Yetenekli çocukları teknik heyetlerimiz, antrenörlerimiz takip ediyor. Yıldızlar ya da gençlerde derece yapan çocuğu keşfettiğimiz zaman A takıma alıyoruz. Serbestçiyse Taha ağabeyinin, grekoromenciyse Rıza ağabeylerinin, kadınlarda ise Yasemin ablalarının misyonuyla yollarına devam ediyorlar. Onlara ‘Aradığınız hiçbir şey uzakta değil. Yanınızda. Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu ağabeyleriniz yanınızda. Etten kemikten. Çalışmalarına, fedakarlıklarına, sabırlarına, kendilerini işlerine adamalarına bakın. Doğru yolu bulursunuz’ diyoruz. Onları milli takımlarımızda yetiştiriyoruz. 17-18-19 yaşında benim A milli takımımda çok sporcu var. Bu bir kültürlenme işi. Ben bunu doğru anladığımı ve doğru anlattığımı düşünüyorum. Çocuklar bundan etkileniyorlar.

Cumhuriyet Bayramı’nda dünya şampiyonluğu hediye ettiler

KAMPLARDA EN ÇOK RIZA, TAHA VE YASEMİN ÇALIŞIYOR

Bu kamplarda en çok çalışanlar kimler; Rıza, Taha, Yasemin. Onların bu halini görünce ‘onlar bu kadar çalışıyorsa biz de fırsattan istifade edelim’ diyorlar. Doğru gelişim sağlıyorlar ve kültürleniyorlar. En büyük kazancımız şu; bu çocuklara ‘Büyük düşünün. Fikirleriniz ve hayalleriniz güneş kadar parlak olsun. Aradığınız kahramanlar Amerikan filmlerinde değil, şu anda milli takım kamplarında yanınızda’ diyoruz. Gerisini onlara bırakıyoruz.

YENİ TEKNİK ADAMLARA FIRSAT VERDİK, ELLERİNDEN TUTTUK

Gerçekten şu anda bizim şansımız; Türk güreşindeki en iyi teknik adamlar şu anda bizde. A takımlarda, gençlerde, U23’te çalışan ekiplerimiz. Onlar da doğru insanlar. Çoğu yeni ama fırsat verdik, ‘Kendinizi gösterin. Bugüne kadar belki kimse elinizden tutmamıştır ama ben size yardımcı oluyorum’ dedik. Bütün teknik heyetimizle, bütün yöneticilerimizle 24 saat güreşin içindeyiz, güreşin başındayız. En büyük sırrımız da şu; doğru çalışmak, doğru çalışmak, doğru çalışmak. Hem ülke hem dünya gerçeklerini yakından takip ediyoruz. Bilimin ışığından asla ayrılmıyoruz. Ayrılmayacağız da.

BÜYÜK İŞLER YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

2023 yılında aldığımız bütün altın, gümüş ve bronz madalyalarımızı, takım halinde aldığımız şampiyonluklarımızı Türkiye Cumhuriyet Devleti ve milletine ithaf ettik. Biz cumhuriyet ile eşdeğer federasyonuz. Biz de bu yıl 100.yılımızı kutladık. Bundan dolayı övünçlüyüz, gururluyuz. Cumhuriyetle eşdeğer federasyon, büyük işler yapmaya devam edecek. Devletimizi, milletimizi sevindirmeye devam edeceğiz. Bu büyüklerimizin bize yüklediği misyon. Kahraman Atatürk ‘Ben sporcunun zeki, çevik, aynı zamanda ahlaklısını severim’ diyor ya. Biz Türk güreşi olarak birinci yüzyılda milletimize, devletimize kazandırdığımız başarıları ikinci yüzyılda da devam ettirmek istiyoruz. Allah’ın izniyle devam ettireceğiz. Önümüzdeki günlerde göreceksiniz. Bize fırsat veren başta Cumhurbaşkanımıza, Gençlik ve Spor Bakanımıza ve devlet büyüklerimize teşekkürü Türk Güreş Federasyonu olarak bir borç biliyoruz. Her şey Türkiye için, her şey Türk Güreşi için diyoruz” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet Bayramı’nda dünya şampiyonluğu hediye ettiler

DÜNYA ŞAMPİYONLUĞUNUN ARDINDAN HAMZA İLE NE KONUŞTULAR?

Dünya şampiyonluğu sonrası Hamza ile aralarında geçen diyalogu da paylaşan federasyon başkanı Şeref Eroğlu, “Rıza mütevazılık ediyor ama dün dünya şampiyonu olan Hamza, Rıza’nın elinden geçiyor. Hamza ile müsabakadan sonra görüştüm ve Rıza ağabeyine teşekkür etmesini söyledim. Hamza da bana ‘Rıza ağabeyim her gün beni aradı. ‘Hadi! Senin bu işi bitirmen lazım. Beni temsil ediyorsun’ dedi ve bu bana itici güç oldu’ dedi. Serbest ağır sıklette böyle bir jenerasyon yakalarsak Rıza’dan sonra bayrağın yere düşmemesini istiyoruz. Taha’dan sonra bayrağın yere düşmeden devam etmesini istiyoruz. İnanıyorum ki; büyük şampiyonlar büyük sporcular yetiştirir. Bugünün şampiyonları, geleceğin yöneticileri. Gelecekte Türk Güreşini yönetecek ekip şu anda dünya minderde gördüğünüz kardeşlerimiz olacak. Ben de onların ağabeyleri olarak bu bayrağı onlara teslim edip işime bakacağım. O çocuklar için Rıza ile, Taha ile, Yasemin ile antrenman yapabilmek çok büyük şans. Bu şampiyonlardan çok mutlu ve memnunum. Büyük sporcu olmak, elit sporcu olmak kolay değildir. Onu da en iyi ben bilirim. Yanlarındayız. Hepsi bizim değerimiz ve değerlerimize sahip çıkacağız” sözlerini kaydetti.

DAHA ÇOK ÇALIŞIYOR, ÖRNEK OLUYORUM

Şampiyon milli güreşçi Rıza Kayaalp, “Biz o kardeşlerimize her zaman başarılarımızla, duruşumuzla ve çalışmalarımızla örnek olmaya çalışıyoruz. Kamplarda da bunu görüyorlar. Onlardan daha çok çalışıyorum. Daha çok örnek oluyorum. Kendi sıkletimde şampiyon olan kardeşime de, diğerlerine de gelişmeleri için elimden gelen bütün katkıyı veriyorum. Benden sonra madalyaları tekrardan ülkemize kazandırmaları için katkı veriyorum. Çok güzel, başarılarla dolu yıllar, şampiyonluklar geçiriyoruz. Zaten 2021 olimpiyatlardan sonra katıldığımız tüm Avrupa ve dünya şampiyonlarında hem bireysel hem de takım olarak şampiyonluklar kazandık. Bu çok önemli. Zaten hep ilk üçün içindeyiz ama son U23 ve büyüklerde Avrupa, dünya şampiyonlarında takım halinde de şampiyon olmak, başarı kazanmak bizim için daha gurur verici oluyor. Sağ olsun Şeref Eroğlu başkanımız ve ekibi ülkemizin güreş tarihindeki başarısı için elinden gelen bütün gayreti gösteriyor. Teknik ekipte gerçekten herkes uyum içinde. Alınan madalyalarla da bunu gösterdiler. Gerekeni yapıp ülkemize altı madalya ve takım halinde şampiyonluk kazandırıp ülkemize dönüyorlar. Bizler de olimpiyat yolunda onlara örnek olmaya devam edeceğiz. Benim önümde de Avrupa şampiyonası var. Benim için önemli. Avrupa’da en çok şampiyonluk kazanan sporcu olmak çok istiyorum. En son Aleksandr Karelin’in rekorunu egale etmiştim. İnşallah onu geçip tek olmak ve sonradan olimpiyatlar en iyi şekilde hazırlanmak vegenç kardeşlerime örnek olmak istiyorum” diye konuştu.

Cumhuriyet Bayramı’nda dünya şampiyonluğu hediye ettiler

ÇOK GURURLUYUZ; ÜLKEMİZE ŞAMPİYON OLARAK DÖNÜYORUZ

Başarılı sporculardan Mustafa Olgun, “97 kiloda U23 dünya ikincisi oldum. Cumhuriyetimizin 100. Yılında takım halinde dünya şampiyonu olduk. Çok gururluyuz, mutluyuz” dedi. Mustafa Sefa Yıldırım ise “67 kiloda dünya ikincisi oldum. Dünya şampiyonasında takım halinde şampiyonluk elde ettik. 100.yılımıza özel şampiyon olduğumuz için çok gururluyuz. Elhamdülillah ülkemize şampiyon olarak dönüyoruz” şeklinde konuştu.

BİR HAFTADIR ARNAVUTLUK’TAYDILAR

Türk milli takımının kafilesinde; 2 yönetici, 5 teknik ekip ve 10 sporcu yer aldı. TGF Başkan Vekili Kerim Salman, TGF Yönetim Kurulu Üyesi Mithat Ağa, teknik direktör Erdoğan Karaali, antrenörler; Şaban Donat, Bayram Özdemir, Cenk İldem ve Atakan Yüksel ile sporcular; Adem Burak Uzun, Mert İlbars, İsmail Culfa, Mustafa Sefa Yıldırım, Mehmet Ali Göçmen, Ömer Can Doğan, Alperen Berber, Muhittin Sarıçiçek, Mustafa Olgun ve Muhammet Hamza Çakır kafilede yer aldı. Dünya şampiyonasından zaferle ayrılan Türk milli takım kafilesi bu akşam yurda dönecek.

KENDİ SIKLETLERİNDE BAŞARIYLA TEMSİL ETTİLER

Adem Burak Uzun 55 kiloda, Alperen Berber 82 kiloda, İsmail Culfa 63 kiloda, Mehmet Ali Göçmen 72 kiloda, Mert İlbars 60 kiloda, Muhammet Hamza Çakır 130 kiloda, Muhittin Sarıçiçek 87 kiloda, Mustafa Olgun 97 kiloda, Mustafa Sefa Yıldırım 67 kiloda ve Ömer Can Doğan 77 kiloda ülkemizi başarıyla temsil etti.

Takıma dünya şampiyonluğunu getiren o başarılar:
Muhammet Hamza Çakır dünya 1’incisi,
Alperen Berber dünya 2’ncisi,
Mustafa Safa Yıldırım dünya 2’ncisi,
Mustafa Olgun dünya 2’ncisi,
Adem Burak Uzun dünya 3’üncüsü,
Mert İlbars dünya 3’üncüsü

Kaynak: Haber Merkezi

30 Eki 2023 - 14:33 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.