Kocaeli'nin doğal mirasını koruma çabası! Ekokırım Yasası için mücadele devam ediyor

Kocaeli Çalışma Grubu, "Yurttaş Ekokırım Yasasını Yapıyor Kampanyası'na" yönelik bir açıklamada bulundu.

Kocaeli'nin doğal mirasını koruma çabası! Ekokırım Yasası için mücadele devam ediyor
Kocaeli'nin doğal mirasını koruma çabası! Ekokırım Yasası için mücadele devam ediyor
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Çalışma Grubu, "Yurttaş Ekokırım Yasasını Yapıyor Kampanyası'na" yönelik bir açıklamada bulundu. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Kocaelinin doğa ile barışık yaşam sevdalıları,

Çevre duyarlısı ve karşılıksız ekoloji mücadelesi yürüten aktivistleri,

Ve Kocaeli’de yaşayıp onlarca yıldır verdiğinin karşılığını alamayan sevgili Kocaelililer,

Bir bölümünüzün yakından bildiği, önemli bir kesiminize de ulaşamadığımız için haberdar olamadığınz kıymetli hemşehrilerimiz,

Kentsel yaşamın iyileştirilmesi mücadelesi sürecinde daima duyarlı olmuş, bir anlamda gönüllü yerel basın emekçileri,

“Doğayla barışık bir yaşam” sevdasına odaklanmış çevre ve ekoloji mücadelesi aktivistlerinin biraraya gelerek oluşturduğu “Ekokırım yasası Kocaeli çalışma grb” olarak bizler;

Ülkenin ve kentin neredeyse hemen her saatinde değişen, değiştirilen gündeminde, son derece önemli olmasına karşın hemen her aşamada kimi çıkar çevrelerinin değiştirmek ve etkisizleştirmek istemine karşın “kentsel yaşamın, yaşam standartlarının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi” gündemini yaşamsal öncelikli gündemimiz olarak değerlendiriyor ve çalışmalarımızı bu kapsamda sürdürüyoruz.

Kocaeli'nin doğal mirasını koruma çabası! Ekokırım Yasası için mücadele devam ediyor

Bu kapsamda,ülke düzeyinde İklim Adaleti Koalisyonu, Ekoloji Birliği ve Türkiye Çevre Platformu ile yerel ve bölgesel çevre ve ekoloji örgüt ve yapılanmalarınca oluşturulan “Ekokırım ulusal çalışma grubunun” koordinasyonu ile yürütülmekte olan “YURTTAŞ EKOKIRIM YASASASINI HAZIRLIYOR” kampanyasının bir parçası olarak İzmit ölçeğinde çok kısa sürede ve doğrudan sahada yurttaşlarla buluşarak yürütme çabası içerisinde olduğumuz bu kampanyanın bugün geldiği aşaması ile ilgili sizleri bilgilendirmeyi bir görev ve sorumluluk olarak hissediyor ve gelişmeleri paylaşmak istiyoruz.

Plansız kentleşme ve sanayileşme ile göç olgusunun en üst düzeyde yaşandığı, ekokırım suçunun neredeyse en etkili ve yaygın düzeyde işlendiği kentimizde, bu sınırsız doğa tahribatının bedelini tüm yurttaşlar olarak neredeyse istisnasız olarak hep birlikte adeta yaşamımızla ödemekteyiz.

Kocaelide yaşam sürdüren tüm hemşehrilerimizin bu konudaki gelişmeleri bilme hakları, evrensel ve ulusal düzeydeki bu gelişmeleri dikkate alarak kentsel yaşama dair yerine getirmek gibi acil, ertelenemez görev ve sorumlulukları olduğunu biliyor ve tüm Kocaelileri bu konularda bugüne değin olduğundan daha üst düzeyde duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Kocaeli'nin doğal mirasını koruma çabası! Ekokırım Yasası için mücadele devam ediyor

2023 yılı hem Türkiye’de hem de dünyada ekolojik yıkımların arttığı, tüm yaşam alanlarının tüm canlılar için giderek daraldığı, havanın, suyun ve toprağın daha çok kirlendiği bir yıl oldu. Dünyanın dört bir yanındaki yaşam savunucularının bu yıkımlara karşı kolektif karşı koyuşu yani yaşamı savunma mücadelesi ise dayanışma ile güçlenerek devam ediyor.   

Etkisi geniş coğrafyalar ve nesiller boyunca devam edecek, geri döndürülemez tahribata yol açan doğa katliamlarının “ekokırım suçu” kapsamında değerlendirilmesi için iki yıldır mücadele ediyoruz. 28 Kasım 2023 tarihinde 28.000 ıslak imzalı dilekçe ile yurttaşın hazırladığı “Ekokırım Yasa Teklifi”, ceza hukukumuzun bir parçası olacak şekilde meclis dilekçe komisyonuna sunuldu. Aynı gün mecliste bulunan siyasi partiler ve milletvekilleriyle görüşmeler yapıldı. Ekokırım Çalışma Grubu heyetini, TBMM’de CHP ve TİP genel başkan düzeyinde, DEM Parti ve Saadet Partisi grup başkan vekili düzeyinde, DEVA, İYİ Parti ve AK Parti milletvekilleri düzeyinde karşılayarak destek sözleri verdiler. CHP ve DEM Parti genel başkanları, yurttaşın hazırladığı ekokırım yasa teklifini mecliste destekleyeceklerini grup toplantılarında yaptıkları konuşmalarda kamuoyuna açıkladılar.

Ocak ayından itibaren; hazırladığımız bu teklifin, mecliste yasalaşması için imza toplamaya devam ederek, partilerden aldığımız destek sözlerinin takibi yönünde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Mart 2024’te yapılacak yerel yönetim seçimlerinde yer alacak adaylardan, kendi başına doğanın ve doğada yaşayan tüm canlıların yaşam hakkına saygı duyan ve doğanın yararına olan tutum ve uygulamalar sergileyeceklerini taahhüt ve beyan etmelerini isteyeceğiz.

Kocaeli'nin doğal mirasını koruma çabası! Ekokırım Yasası için mücadele devam ediyor

İklim Krizinin girdabı içinde, yeryüzündeki bütün halkların yeni normlara, değişimi tetikleme gücüne sahip yeni ve uygulanabilir kavramlara ihtiyacı var. Ekokırım Yasası ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde Ekokırımın 5. Suç olarak kabul edilmesi bu ihtiyaç için oldukça yaşamsal. Hem Türkiye’de hem de dünya genelinde yaşam savunucuları ve uluslararası dayanışmanın sonucu geçtiğimiz Kasım ayında, Avrupa Birliğinin 27 ülkesi, ekokırıma benzer suçların, her bir üye devletin iç hukukunda yasalaştırılması amacıyla karar aldı. İki yıl içinde, doğaya karşı sonucu bilinerek icra edilen, ağır tahribatlar yaratan, geniş alana yayılmış ve bir sonraki kuşakları etkileyecek şekilde geri döndürülemez nitelikli faaliyetlere sebep olan kişiler ceza hukuku kapsamında yargılanacak. Atılan bu adımın tüm dünya ülkelerine ve Türkiye’ye örnek olmasını umuyor, yasaların yazılı birer belge olarak kalmaması uygulamada etkili sonuçlar doğurmasını umut ediyoruz. Anayasa Mahkemesinin kararlarının hiçe sayıldığı bir coğrafyada, herşeye rağmen umudumuzu, toplumsal düzeyde desteklenen ve doğanın korunmasını esas alan bir mücadeleyi yasalaştırma irademizi beyan ediyor, hukukun üstünlüğüne inancımızı koruyoruz.

2024 yılında geniş coğrafyaları ve gelecek nesilleri olumsuz etkileyen, geri döndürülemez şekilde tahribata yol açan doğa katliamlarının yapılamaz olmasını, son bulmasını istiyoruz.

Bu bağlamda;

Doğaya karşı işlenen suçların, Yurttaşın hazırlayıp talep ettiği ve sahip çıkacağı ekokırım yasalarıyla tanınması ve doğanın kendi haklarının korunması için mücadeleye devam edeceğimiz 2024 yılını Ekokırım Suçuna Karşı Mücadele Yılı ilan ediyoruz.

Doğayla barışık bir yaşam ertelenemez talebimizdir.

Şimdi yaşamı savunmak için mücadele zamanı, doğanın hakları var!" 

Kaynak: Bülten

25 Ara 2023 - 13:30 - Kent


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.