TKP: Kocaeli’yi işçiler yönetmeli!

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Kocaeli İl Örgütü, bugün partisinin il binasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek MYK üyesi Ozan Yılmaz’ın da katılımıyla Belediye Başkan adaylarının tanıtımını gerçekleştirdi.

Nilüfer Balcı
Nilüfer Balcı Tüm Haberleri
TKP: Kocaeli’yi işçiler yönetmeli!
TKP: Kocaeli’yi işçiler yönetmeli!
+8
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Kocaeli İl Örgütü, bugün partisinin il binasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek MYK üyesi Ozan Yılmaz’ın da katılımıyla Belediye Başkan adaylarının tanıtımını gerçekleştirdi. TKP Kocaeli’nin Belediye Başkan adayları; emekli, öğrenci ve işçilerden oluşuyor.
Yerel seçimlere kısa bir süre kala partiler ve aday tanıtım programları düzenlenmeye başladı. Bugün Türkiye Komünist Partisi (TKP) Kocaeli İl Örgütü İzmit’te bulunan İl Binasında Belediye Başkanı Aday tanıtım programı gerçekleştirdi. Partinin programına MYK üyesi Ozan Yılmaz, İl Başkanı Önder Erginer, Partinin Belediye Başkan adayları ve partililer katıldı.
İLGİSİZ İTTİFAKLAR GÖRÜYORUZ
TKP MYK üyesi Ozan Yılmaz, “Buradaki tablo gerçekten çok çarpıcı. Son günlerde Kocaeli’de biliyorsunuz adaylıklar açıklanıyor. Biri çekilecek deniliyor, bazıları çekilmiyor. Burada çok sert tartışmalar yaşanıyor. İlgisiz ittifaklar görüyoruz. Parti içi kavgalar ayyuka çıkmış durumda. Bu tartışmanın temel sebebi buradaki rantın paylaşımı olduğunu çok iyi biliyoruz. Belediyelerin bugün hangi düzen partisi yönetirse yönetsin. İsterse CHP isterse AKP ya da diğer partiler; hangi başkan seçilirse seçilsin aslında yaptıkları şey büyük rantı kimin ve nasıl dağıtacağıyla ilgilenmek. Sonuçta belediye hizmetleri, kamu kaynaklarının sermaye kuruluşlarına ya da çıkar çevrelerine aktarılmasının bir aracı haline gelmiş durumda. Biz sizce bunun adı çok açık bir hırsızlıktır. Önce bu tabloya karşımıza almamız gerekiyor. TKP: Kocaeli’yi işçiler yönetmeli!
RANT İÇİN PARTİLERİN İÇİNDE TARTIŞMALAR ÇIKIYOR!
Rant böyle büyük olunca siyaset tarzı da buna uyumlu hale geliyor. Partiler önemsizleşiyor. Kimin nereden, hangi partiden aday olduğunu takip etmek bile neredeyse zorlaştı. Rant konusu olunca aday gösterilmediğinizde rakip partiye bile gidip aday olabiliyorsunuz. Hatta kendi partinizin adayları arasında bile büyük bir çekişme yaşanıyor. Birbirlerini kirli çamaşırlarını bile ortaya çıkarıyorlar. Peki bu ne için yapılıyor? Para için yapılıyor. Biz bu tablonun tamamen karşısında duruyoruz. Eğer ülkemiz için bir çıkış yolu varsa bu tabloyu değiştirmeden çıkış yolu bulunamayacak. Bu seçime bu tabloyu değiştirebilmek için giriyoruz.
RANTÇILARA MEYDANI BOŞ BIRAKMAYACAĞIZ!
Bugün sokağa çıkıp insanlara sorabilirsiniz komünistleri. Çalar mı çalmaz mı? Hırsızlık yapar mı, yapmaz mı? Kendi kişisel çıkarlarını, halkının ülkesinin çıkarlarının üzerinde tutar mı tutmaz mı? Bu soruları gerçekten insanlara sorduğunuzda aksini söyleyen, kötü söz söyleyebilecek hiç kimseyi bulamazsınız. Çünkü komünistler çalmaz, yalan söylemez, çalışkandır, halkın çıkarlarını savunur, ülkesinin iyiliğini ister. Biz rantçılara meydanı boş bırakmayacağız, bunun için giriyoruz. Bu nedenle Kocaeli’deki tüm ilçelerde ve Büyükşehir Belediye Başkan adaylıklarında adaylarımızı bugün ilan ediyoruz. Aynı zamanda yine tüm ilçelerde belediye meclis üyesi adaylarımızı belirledik. Rantçı belediyecilik anlayışından ve zübüklerden kurtulmak için TKP Belediye Başkan Adaylarına destek istiyoruz. Belediye meclislerinde de rantçılara meydanı boş bırakmamak için komünist meclis üyesi adaylarına oy istiyoruz. Bu büyük üretimi yapan, zenginliği yaratan 100 binlerce işçi emekçi, bu ülkeyi de Kocaeli de yönetir. Adaylarımız şu an gösterilen diğer adayların hepsinden daha yetkin adaylardır. Arkasında 100 binlerce emekçi var. Türkiye Komünist Partisi’nin de birikimi var” ifadelerini kullandı.
ERKAN BAŞ’I CHP’NİN ADAYI OLARAK GÖRÜYORUZ
Türkiye İşçi Partisi (TİP) ile neden bir iş birliği içerisine girilmediği hakkındaki soruya cevap veren MYK Üyesi Ozan Yılmaz, “Merkezi düzeyde iki parti arasında görüşmeler gerçekleştirildi. İş birliği yolları tartışıldı konuşuldu. Fakat yani tabii Erkan Baş’ı tartışmak için söylemiyorum ama Gebze adaylığının üzerinden şunu söyleyebilirim. Gebze’deki adaylık bir CHP ortaklığı ve ittifakı ile ortaya çıkmış bir adaylık. CHP ile böyle bir iş birliğini aslında doğru bulmuyoruz. Yani biz Erkan Baş’ı şu an açıkçası CHP’nin adayı olarak görüyoruz. Ancak Türkiye İşçi Partisi’nin Samandağ adayını destekliyoruz. Orada ortaya çıkan irade önemli” ifadelerini kullandı.


MİLYONLARCA İŞÇİ AYNI HAVAYI SOLUYOR
TKP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Aydaner Aktaş, “Ben de bir işçi olarak işçi kenti Kocaeli’den aday oldum. 18 yıldır bir fabrikada çalışıyorum metal işçisi olarak. Kocaeli gerçekten Türkiye’nin kalbi denilebilecek bir yer. Çok ciddi üretim ağının olduğu, katma değerinin çok yüksek olduğu bir il. 100 binlerce için çalıştığı bir havzada ekmeğin bile en pahalı olduğu, ulaşımın bile en pahalı olduğu il. Burada bir çarpıklık var. Yani bu kabul edilemez bir durum. Dolayısıyla burada bizler irade koyduk. Bu çarpıklığı düzelteceğimizi düşünüyoruz ve düzelteceğiz de. Çünkü arkamızda da milyonlarca işçi bizim gibi aynı havayı soluyor. Bizim gibi hayat koşullarını yaşayan yarınını göremeyen, çocuğunun geleceğini göremeyen milyonlarca işçi var. TKP: Kocaeli’yi işçiler yönetmeli!
TÜRKİYE’Yİ YÖNETİRİZ, YETER Kİ HALK YETKİ VERSİN!
Komünist belediyeciliği biz var etmek için bulunduğumuz her ilde ilçede adaylarımızı çıkardık. Dolayısıyla komünistler bu ülkenin gerçek anlamda bekçisidir. Türkiye Cumhuriyeti kuruluşunda canları vermiştir, bedenlerini vermiştir. Yarattıkları katma değeri bir avuç insan, bir avuç asalak dediğimiz patron sınıfı ve zenginler bizler yoksullaşırken parasına para katmaya devam ediyor. Dolayısıyla bunun karşısında dikilmek lazım, irade koymak lazım. Kocaeli’yi yönetiriz, Türkiye'yi yönetiriz. Yeter ki rantçılara, yağmacılara, hırslılara karşı halkımız bize o yetkiyi versin” dedi.
YARATANLAR YÖNETEBİLİR!
TKP Gebze Belediye Başkan Adayı Mehmet Kılıç, “Ben Gebze’de oturuyorum. 26 yıldır Gebze’de bir fabrikada çalışmaktayım. Aynı zamanda o fabrikanın iş yeri sendika baş temsilciliğini de yapmaktayım. Kocaeli acayip çarpıklaşan bir kent. Emekçilerin yaşam koşullarının zor olduğu, trafik sorunlarının, sanatın kültürün emekçilere ulaşamadığı bir yer. Gebze Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri, işçi kenti. İşçiler üretiyor. Tüm değerleri yaratan bizler olduğumuza göre yaratanlar yönetebilirler. Bir algı oluşturdular, sizler işçiler yönetemezsiniz. İşçi sınıfı her şeyin en iyisine layıktır. İstediği şeyi yönetir, tüm dünyada göstermiştir. O yüzden biz Gebze’deki emekçiler olarak o kentin sorunlarını biliyoruz.
TKP: Kocaeli’yi işçiler yönetmeli!
BU İŞTE BİR ÇARPIKŞLIK VAR!
Halka hiçbir şey gitmeyen halktan alınanın komünist belediyecilik anlayışıyla halka verilmesinden yana politika üretmesini biliyoruz. Halkın olanı halka vermeye hazırız. Yeter ki bu ülkenin eminkileri bir araya gelsin. Gebze açısından bakıyorum, emekçiler hep böyle terk edilmiş mahallelerde, yoksul, ulaşımın olmadığı diğer hizmetlerin gitmediği yerlerdeler, Türkiye'nin kira açısından ulaşım olarak en pahalı kenti. Saraylarda yaşıyorlar ve halka da yoksulluğunuza razı olun diyorlar. Var olan tüm kaynakların halka iade edilmesi adına Gebze'den adayım” dedi.
DİLOVASI’NDA HASTANE VAR DOKTOR YOK!
TKP Dilovası Belediye Başkan Adayı Naim Sevinç, “Dilovası’nın merkezinde zaten büyük bir OSB var. Şu anda mevcut iktidarın büyük rant kavgası o yüzden. Ben buna dur demek için aday oldum. Dilovası’ndaki bu durumu çok iyi biliyorum. Yani millet bahçesi yaparak, hastane yaparak hizmet verdiklerini sanıyorlar. Kaldı ki hastane yaptılar ancak emin olun sağlık ocakları hastaneden çok daha iyi işliyor. Hastane doktor yok şu anda. Doktor yok yani sağlık ocağına daha iyi hizmet alabilirsiniz. İnsanların evlerin ekonomisine dokunmak istiyorum. Dilovası Belediyesi’nin bu imkanı var. Bakın en azından öğrencilerimizi bütün her yere ücretsiz taşıyabiliriz. Bu imkanımız var. Halk ekmeği zaten bitirmiş durumdalar. Yani öyle bir kuruluş yapıldı ama bir şekilde ortadan kayboldu yok şu anda. Dilovası’nı tarikatçı bir yönetimden kurtarmak istiyorum. Bize çalma olmaz, sokaktaki herkes bilir bunu. Tarikatçı bir adayın bir partinin yönetime geçmesini istemiyoruz” dedi.

TKP KOCAELİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI

Aydaner Aktaş / Kocaeli Büyükşehir Belediyesi / Metal İşçisi
Mehmet Eldemir / Körfez Belediyesi / İnşaat İşçisi
Mehmet Kılıç / Gebze Belediyesi / Döküm İşçisi
Mehmetcan Ergünöz / Başiskele Belediyesi / Öğrenci
Murat Selamcı / Darıca Belediyesi / Satış, Pazarlama
Naim Sevinç / Dilovası Belediyesi / Emekli
Osman İlhan / Derince Belediyesi / İşçi
Rüveyda Betül Süslü Uzar / Çayırova Belediyesi / İşçi, Lojistik Sektörü
Salih Çalışgan / Kartepe Belediyesi / Öğrenci
Suat Ungan / Karamürsel Belediyesi / Emekli Çalışan, Hizmet Sektörü
Vildan Zeynep Sayıner / İzmit Belediyesi / Emekli Çalışan, Hizmet Sektörü
Yaşargül Oymak / Gölcük Belediyesi / Terzi, Emekli
Yusuf Baş / Kandıra Belediyesi / İş Güvenliği Uzmanı

24 Şub 2024 - 17:30 - Kent

Mahreç  Nilüfer Balcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.

01

Emperyali̇stler Abd Ye - Sizden daha büyük zübükmü var Bee. Bu memleket sizden bir kurtulabilse dünyanın en muhasır memleketi olacak . GÜYA İŞÇİ HAKLARI SAVUNUCUSU SENDİKA AĞALARI EMPERYALİST KÖPEKLERİ

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 19:34