Kocaeli’deki öğrencilere iş ve staj sağlayacak MARMARAKAF başladı!

Üniversite öğrencilerine ve mezunlarına istihdam ve staj imkanı sunan Marmara Kariyer Fuarı’nın (MARMARAKAF) açılışı bugün Kocaeli Kongre Merkezi’nde yapıldı. 2 gün sürecek fuarın açılış konuşmasını yapan KOÜ Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, "Akademi olarak firmalarımızla ilişkimizi sürdürmek için açık bir kapı sahibi olacağız" dedi

Nilüfer Balcı
Nilüfer Balcı Tüm Haberleri
Kocaeli’deki öğrencilere iş ve staj sağlayacak MARMARAKAF başladı!
Kocaeli’deki öğrencilere iş ve staj sağlayacak MARMARAKAF başladı!
+8
Haber albümü için resme tıklayın

15 üniversitenin paydaşlığıyla Kocaeli Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Marmara Kariyer Fuarı (MARMARAKAF) bugün Kongre Merkezi'nde başladı. Cumhurbaşkanlığı insan Kaynakları Ofisi'nin Koordinasyonu, Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi destekleriyle düzenlenen, iki gün sürecek olan fuar, Türkiye sanayisine ve ekonomisine katkısı ile Kocaeli'de üniversite öğrencilerini ve mezunlarını iş dünyası ile buluşturmayı hedefliyor. İş dünyası ve gençlerin buluşmasında adeta köprü görevi görecek fuarın açılışına; Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Daire Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, eşi Selda Yavuz, Yalova Valisi Hülya Kaya, Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, Bolu Valisi Erhan Kılıç, Bartın Valisi Dr. Nurtaç Arslan, Düzce Valisi Selçuk Aslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, eşi Prof. Dr. Zeynep Cantürk, AK Parti Kocaeli milletvekili ve KOÜ eski Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Ferhat Kapıcı, Adalet Komisyonu Başkanı Muhiddin Paça, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Osman Çakar, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Bozkurt, paydaş üniversitelerin rektörleri, Kocaeli milletvekilleri, akademik personeller, siyasi parti il başkanları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.


ENLERİN VE İLKLERİN FUARI


Marmara Kariyer Fuarı’nda açılış konuşması gerçekleştiren KOÜ Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, “Gençlerimizin geleceklerine sağlam adımlarla ilerlemesi Kocaeli Üniversitesi olarak en büyük önceliklerimiz arasında yer almaktadır. Bu sebeple de öğrencilerimizin gelişimine katkı sunmayı önemsiyor, bu alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu tür fuarların üniversite öğrencileri ve mezunları için öneminin farkındayız. Çünkü bu tür fuarlar hem istihdam hem de staj olanakları sunması açısından büyük bir potansiyel barındırıyor. Ülkemizin en önemli konularından biri istihdam konusudur.

Kocaeli’deki öğrencilere iş ve staj sağlayacak MARMARAKAF başladı!


ADAY ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ OLDU


2023 yılı itibariyle Kocaeli Üniversitesi yılların getirdiği başarılı çalışmalarının meyvelerini toplamaya başlayan bir üniversite oldu. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl Kocaeli Üniversitesi motor teknoloji aldığında uzman üniversite olarak seçildi. Teknoloji Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü hocalarımızın uzun yıllardır yaptıkları çalışmaların bir ürünüydü. Bu konu bize önemli bir ivme kazandırdı. Bu ivmeyle birlikte Kocaeli Üniversitesinde yeni oluşumlar, koordinatörlükler, ofisler kurmak adına girişimlerde bulundu ve tüm bu süreçlerin sonunda 2023 yılının sonuna yaklaşırken Yükseköğretim Kurulu tarafından Aday Araştırma Üniversitesi olarak ilan edildik.


ÜLKEDE İSTİHDAM SAĞLAYACAK


1071 firma ile en yüksek firma katılım sayısı ile ve 700’den fazla etkinlik ile bugüne kadar yapılan en fazla etkinlik sayısına ulaşmış. Kariyer fuarı katılımcı sayısı olarak da bu 2 gün boyunca en yüksek ziyaretçi sayısına ulaşacağına inanıyorum. Burada firmalar kendilerini tanıtacak. Staj ve istihdam konusuna başvurularını yayınlayabilecekler. Biz de akademi olarak firmalarımızla ilişkimizi sürdürmek için açık bir kapı sahibi olacağız. Türkiye'nin en önemli en büyük kamu kuruluşları ile özel sektörü bir araya getiren Marmara Kariyer Fuarı, ülkemizdeki istihdama katkı sağlayacak. Bu fuarı gençlerimizle iş dünyasını buluşturan önemli bir platform olma özelliği ile de ön plana çıkacaktır” ifadelerini kullandı.

Kocaeli’deki öğrencilere iş ve staj sağlayacak MARMARAKAF başladı!


YENİ TEKNOLOJİ BAZI MESLEKLERİ BİTİRECEK!


Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Şehrim adına gururlanıyorum. Bu derecede ilgi duyulan bir etkinliğin yapılıyor olması hem şehrimiz hem ülkemiz adına sevindirici. Şehrin geleceği adına güçlü bir umut hissediyorum. Marmara Bölgesi Türkiye’nin en büyük potansiyeli olan yerlerden bir tanesi. Nesillerle buluşmanın bir başka ifade ettiği şeyler de var. Şimdiden neler talep ediliyor, sonrasında işe kabul için neler istiyorlar bunlar öğrenilecek. Eskiden de teknoloji yaşam biçimimizi değiştiriyordu ama geçmişe kıyasla bugün teknolojinin yaşam biçimlerimizi çok daha hızlı değiştirdiğini görüyoruz. Yeni teknolojilerin keşif süresi kısalmaya başladı. Yeni teknolojiler özellikle de yapay zeka bambaşka bir yere götürecek bizi. Eski meslekler azalmaya başlıyor. Yenileri geldikçe de yeni meslek alanları ortaya çıkıyor. Bizden bir önceki kuşak daktiloda yazardı, yanlışı silmek için daksil kullanılırdı. Şu anda bilgisayarlar var. Öğrencilere verdiğiniz ödevler bitirme tezleri şu anda Chat GPT tarafından çok kolaylıkla yazılabilir. Yeni teknoloji birçok meslek gruplarının mesleğinin elinden alacak” ifadelerini kullandı.


İSTİHDAM SIKINTISI VAR


AK Parti Kocaeli milletvekili ve KOÜ eski Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Ülkemiz üniversiteleri itibariyle dünya standartlarının ötesinde öğrenciler yetiştiren, bilimsel alanda dünyaya önemli katkılar sunan ve dünyanın her noktasında talep gören gençler şüpheye yer bırakmayan bu gerçeğe karşın zaman zaman istihdam açısından yaşanan sorunları veya üretimimizi gerçekleştiren firmaların arzu ettiği nitelikte çalışan bulamadıklarını görüyoruz. Elimizde böylesine 2 değerli kaynak varken, bunlar uzun yıllar boyunca bir araya getirme işten ötürü yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılmasına yönelik emek gösteren herkese en kalbi teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Kocaeli’deki öğrencilere iş ve staj sağlayacak MARMARAKAF başladı!


ÖNEMLİ BİR KAZANIM


İlimizin göz bebeği ve ülkemizin en değerli eğitim kurumlarından biri olan Kocaeli Üniversitesinin üstlenerek hayata geçirmek için büyük emekler sarf ettiği Büyükşehir Belediye Başkanlığı, özellikle Valiliğimizle birlikte olan katkılarını kavrayarak olaya sahip çıkması ile son derece verimli sonuçlar çıkaracağını görmekteyiz. Bu iş birliğinin şüphesiz en yüksek olabileceği yerlerden biri de ülkemizin sanayisi için büyük önem taşıyan Kocaeli kentidir. Ülkemiz üretiminin en yüksek katma değeri sağlayan yerlerden biri olan ilimizde genç yeteneklerimiz ile sanayinin bir araya gelmesi, ülkemiz geleceği ve hedefleri açısından önemli bir kazanım olacaktır.

Kocaeli’deki öğrencilere iş ve staj sağlayacak MARMARAKAF başladı!

SEVMEDİĞİNİZ İŞİ YAPMAYIN


Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, “Gençlerimize kendilerine güvenmelerini, ülkemizin geleceğine inanmalarını Türkiye’yi küresel güç olma noktasında desteklemelerini istirham ediyorum. Biz yarınlarımıza, geleceklerimize güveniyoruz. Bugün güçlüyüz, yarın daha da güçlü olacağız. Dünyanın hiçbir döneminde bilgi bu kadar çabuk üretilip eskitilmemiştir. Artık hepimiz için hayat boyu öğrenmenin dönemidir. Gençler kendilerine güvendikçe ve kendilerini doğru analiz ettikçe daha başarılı olacaktır. Sevmediğiniz işi yapmayın, yüksek puan aldınız diye yüksek puanlı yerleri seçmeyin. Mutlu olmayan muhataplarını mutlu edemez” dedi.

Kocaeli’deki öğrencilere iş ve staj sağlayacak MARMARAKAF başladı!


EMSALİMİZ YOK


Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Daire Başkanı Doç. Dr. Salim Atay, “Biz Türkiye’yiz, dünyada emsalimiz yok. Hindistan bizim neyimize Çin bizim neyimize? İnsanımız sahip olduğumuz yeraltı ve yer üstü kaynaklar gibi değerlidir. Ben bu inanca bu göreve geldiğimde varmadım. Burası Türkiye’de yapılan en büyük kariyer fuarı değil bu coğrafyada ve Avrupa’da yapılan en büyük kariyer fuarıdır. Bunu yapan herkesi tebrik ediyorum, herkese teşekkür ediyorum. Bu fuar, bizim erken dönem kariyer destek ekosistemimizin sadece bir ürünüdür. Biz kendimizi övmüyoruz dünya bizi övüyor. Birçok gencimiz dördüncü sınıfta henüz diplomasını almadan iş dünyasına giriyor. Bu oran gün geçtikçe artıyor. Hem işi öğreniyor hem okulu bitmeden asgari ücretten fazla maaş alıyor. İşveren işi öğrendiği için onu bir yere bırakmıyor.


HERKESİ YETENEK OLARAK GÖRÜYORUZ


İnsanı ekonominin bir unsuru olmaktan çıkarmak istiyoruz. İnsan asli unsurdur, bir kaynak değildir. 5 yıldır geliştirdiklerimizle artık insan kaynakları değil yetenek yönetimi diyeceğiz. Herkesi yetenek olarak görüyoruz. Liyakati önceleyecek şekilde sunuyoruz. Kim bu imkanları en çok değerlendirirse o yararlanır. Kendinizi bir sınava kilitlemeyin. Türkiye’de herkes bir yetenektir. Biz de tüm imkanlarımızı eşit şekilde sunuyoruz. 20-24 yaş arası dünyanın her yerinde istihdamda sorundur. Bu yaş aralığında istihdamda 10 puanlık artış oldu. 10 puanlık arışta 6.1 oranındaki artış mevcut erken dönem kariyer siteminin etkisinden kaynaklanıyor. Bu yolda devam etmek için bundan güzel bir sonuç olabilir mi?

Kocaeli’deki öğrencilere iş ve staj sağlayacak MARMARAKAF başladı!


MİLLETİN GENİNDE BU VAR


Türkiye dünyanın en büyük yetenek üssü olacak. O hedefe büyük bir hızla gidiyoruz. Sevgili gençler sizin de hedefiniz bu olsun. Dünyanın hiçbir ülkesinde kendinizi yalnız hissetmeyeceksiniz. Her daim yanınızdayız. Lütfen bu vizyonun peşine düşün, bizi yalnız bırakmayın. Türkiye’nin dünyanın yetenek üssü olduğu fikrine kendinizi alıştırın. Dünyanın en büyük küresel firmalarında Türk yöneticiler var. Türk inisiyatif alıyor, öbürü sürece takılıyor. Bu milletin geninde bu vardır. Bu milletin insanları inisiyatif alır, işi alır ve çözer ama size her aldığınız teklifte yurtdışına gidin demiyorum. Hepinize gönlünüzce bir yaşam diliyorum” ifadeleri ile konuşmasını sonlandırdı. Akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fuarla ilgili mektubu okundu.

Kocaeli’deki öğrencilere iş ve staj sağlayacak MARMARAKAF başladı!
Kocaeli’deki öğrencilere iş ve staj sağlayacak MARMARAKAF başladı!

26 Şub 2024 - 12:20 - Kent

Mahreç  Nilüfer Balcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.