29 Kasım 2020 08:33:36

Önce ön seçim sonra anket

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, ön seçime giren aday adayları arasında ilk 2’de ya da 3’te olanları ankete tabi tutarak belediye başkan adayını belirlemek istediklerini kaydederken, “Bu talebimizi genel merkeze ileteceğiz” dedi. Sarıbay ayrıca, “Artık aday adayları ortaya çıksın” ifadesini kullandı

Önce ön seçim sonra anket
Paylaş

Mevlüt SOYSAL  - CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, yerel seçimlerle alakalı çok önemli açıklamalar yaptı. Özellikle aday belirleme yöntemi ile ilgili bir çerçeve çizen Sarıbay, tabanın çağrısına kulak verdiklerini kaydetti. Sarıbay, ön seçime giren aday adayları arasında ilk 2’de ya da 3’te olanları ankete tabi tutarak belediye başkan adayını belirlemek istediklerini kaydederken, “Bu talebimizi genel merkeze ileteceğiz. Genel merkezimizin bu talebe sıcak bakacağını düşünüyorum” dedi. Sarıbay ayrıca, “Artık aday adayları ortaya çıksın” ifadesini kullandı.   


 
İL BAŞKANLARI TOPLANACAK 

Sarıbay, il başkanları toplantısının çok önemli olduğunu kaydederken, “8 Eylül’de il başkanları toplantısı gerçekleştirilecek. Burada yerel seçimlerle alakalı süreç netleşecek. Yol haritası çizilecek ve hızlıca adaylar belirlenecek. Fakat bu toplantı olmasa da biz zaten yerel seçimlerle alakalı gerekli adımları atacaktık. Aday adaylarının ilçe başkanlıkları ve il başkanlığına gelmeleri ve aday adayı olduklarını ifade etmeleri için çağrıda bulunacaktık” diye konuştu. 

 

GENİŞ KATILIM 

Sarıbay, aday belirleme sürecinden bahsederken, “Ben partili üyelerin katılımıyla yapılacak bir ön seçimden yana tarafım. Bu noktada Kocaeli’de bir fikir birliği var. Bunu da genel merkezimize ileteceğim. Genel merkezin bu talebimize sıcak bakacağını ümit ediyorum. Tabii ki daha önce, il ve ilçe yönetimleri, sivil toplum örgütleri ve kanaat önderlerinin katılımıyla bir aday belirleme süreci yaşanacağını ifade etmiştim. Bunu bize Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu söylenmişti. Aday belirlemeyi bizlere bırakmıştı. Ama parti tabanı daha geniş katılımlı bir süreçle adayın belirlenmesi gerektiğini kaydettiler. Ben de kani oldum. Genel merkez ikna olursa ön seçim olacak” dedi.  

 

GENEL MERKEZE İLETECEĞİZ 

Sarıbay, bazı ilçelerde ön seçim yapılmama ihtimalinin de olduğunu kaydederken, “Tabii ki ön seçim tüm ilçelerde olmayabilir. Bu noktada da şimdiden bir şey söylemem doğru olmaz. Oradaki yönetimlerimiz tabanın fikirlerini alacaktır ve en doğru yöntem belirlenecektir. Öte yandan aday belirleme için yalnızca ön seçimin yetmeyeceğini düşünüyorum. İlk 2’de ya da 3’te çıkan aday adayları için bir de anket yapılması taraftarıyım. Partinin onayından sonra, halkın da onayına ihtiyacımız var. Yani, ön seçimden birinci çıkan aday olmayabilir. Genel merkeze bunları ileteceğiz” ifadelerini kullandı.  

 

HABER VERSİNLER 

Adaylık düşünenler çağrıda bulunan Sarıbay, “Adaylık düşünenlerin bir an önce bize haber vermelerini istiyorum. Bana gelebilirler, demeç verebilirler, ilçe başkanları bana ulaşabilir. Artık ortaya çıksınlar. İlla gösterişli aday adaylık açıklamalarına ihtiyaç yok. Biz de ona göre ilçelerdeki duruma bakalım. CHP’de aday adaylık için ilgi alaka ne kadar, onları görelim. 

 

SERT ÇIKTI 


Hala kurultay çağrısı yapanlara sert çıkan Sarıbay, “24 Haziran seçimleri sonrası bazı ilçe başkanlarımız ve partililerimiz tüzüğün kendilerine verdiği hakkı kullanarak kurultay çağrısında bulundular. Onlara müdahale etmedim, saygı duydum. Fakat artık partimiz yerel seçim sürecine girdi. Bundan sonra bu tip taleplerde bulunanları cezalandırırım. Hala bu işin peşinde olanlar varsa şimdiden görevi bıraksınlar. Enerjimizi artık bu tip işler için kullanamayız” dedi.

 

BÜYÜKŞEHİR ADAYI 

Sarıbay, Büyükşehir adayının profilinden de bahsederken, “Büyükşehir için güçlü bir isimle yola çıkacağız. Genel merkezimiz Büyükşehir adayını belirleyecek. Tabii ki mutlaka bizimle istişare içinde olur. Bunun için önümüzdeki günlerde biz de bir çalışma yapacağız. Hazırlayacağımız raporu genel merkeze sunacağız. Büyükşehir için aday adayı olduğunu ilk ifade eden kişi Keramettin Gençtürk arkadaşım oldu. Kendisini tebrik ediyor ve başarılar diliyorum. Başka aday adayları da çıkacaktır ve en doğru isim belirlenecektir” şeklinde konuştu. 

 

ADAYLIK DÜŞÜNCEM YOK

Kendisinin adaylık düşüncesinin olmadığını ifade eden Sarıbay, “Büyükşehir için bana öneri sunanlar oluyor. Ben hayatım boyunca belediye başkanlığını hiç düşünmedim. Diğer yandan seçim sürecini ve daha sonraki süreci güzel götürecek daha genç bir arkadaşımızın aday olmasını isterim. Çünkü belediye başkanı olacak kişi çok koşturacak, çok çalışacak. Ben artık partinin ağabeyi olacağım” dedi.  

 

BATI BÖLGESİ ÇOK ÖNEMLİ 

Sarıbay, Gebze ve çevresindeki ilçelere ağırlık verdiklerini söyleyerek, “Batı bölgesi bizler için çok önemli. Orada oylarımız istediğimiz düzeyde değil. Fakat çok gülcü adaylar ve meclis listeleri ile oyumuzu yüzde 35’lere çıkaracağız. Bu da bizi Büyükşehir’de daha fazla iddialı duruma getirecek. Ekim sonuna kadar adaylarımızı belirlemek zorundayız. Herkes CHP’nin yükselişini görecek” ifadelerini kullandı. 

 

 

Selman Yıldırım’la adaylık için anlaşmadım
 

Sarıbay, Selman Yıldırım’a açık destek vermediğini söylerken, “Kimileri İzmit için Selman Yıldırım’la anlaştığımı ifade diyor. Ben ön seçim diyorum. Ön seçim diyen nasıl bir aday adayı ile anlaşmış olur. Bunu söyleyenler yalan söylüyordur. Ben siyaseti kendi geleceği için yapan birisi değilim. Ne milletvekilliği ne de belediye başkanlığı düşünüyorum. Bu yüzden amacım partimin başarısı. Şundan herkes emin olsun: Adaletli davranacağım. Bir hakem olacağım. Ben bu partinin ağabeyi olarak her partilimin saygı duyduğu bir süreç geçirmek istiyorum” dedi.  

 

 

Boykot edeceklerine AK Parti’ye oy versinler
 

İttifak konusuna da değinen Sarıbay, “Yerel seçimlere ittifakla gitmek ancak doğal yollarla sağlanır. Yani seçmen ittifak yapar. AK Parti’nin karşısındaki en güçlü yapı neyse, muhalifler o partiye yönelir. Bunun için partilerin anlaşmasına gerek yok. 24 Haziran’da bize oy veren kitlenin bir bölümü kırgın olduğunu, yerel seçimlerde sandığa gitmeyeceklerini söylüyor. Biz kırgınlıkların giderilmesi için elimizden geleni yaparız. Ama onlar sandığa gitmeme konusunda ısrar etmesinler. Gitsinler ve AK Parti’ye oy versinler. Çünkü sandığa gitmemekle AK Parti’ye oy vermek arasında bir fark yok” dedi.  

 

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
29 Kasım 2020
İmsak
06:05
Güneş
07:32
Öğle
12:49
İkindi
15:31
Akşam
17:56
Yatsı
19:17