Sendika temsilcisi olduğu için görevden alındı iddiası!

Genç Sağlık Sen üyeleri, Tuncay Dağ’ın süpervizer görevinden alınmasının nedenini sendika temsilcisi olması olarak açıkladı, amacın sendikaya gözdağı vermek olduğunu iddia etti

Nilüfer Balcı
Nilüfer Balcı Tüm Haberleri
Sendika temsilcisi olduğu için görevden alındı iddiası!
Sendika temsilcisi olduğu için görevden alındı iddiası!
Haber albümü için resme tıklayın

Genç Sağlık Sen, bugün Kocaeli Seka Devlet Hastanesi Başhekimlik önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. İddiaya göre Seka Devlet Hastanesi çalışanı Tuncay Dağ, hukuksuz bir şekilde süpervizör görevinden alınıp sebepsiz yere görevine son verildi. Açıklamada, 14 yıldır görev yapan ve herhangi bir suçu bulunmayan Dağ’ın, sendika temsilcisi olduğu için görevden alındığı iddia edildi.

“HIZLA BÜYÜYEN SENDİKANIN ÖNÜN KESMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Kamu Birliği Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Aras Ali Altıntaş’ın okuduğu basın açıkaması ise şu şekilde;

“Bugün burada mesleğinin 14 yılını süpervizör olarak geçirmiş olan Seka Devlet Hastanesi temsilcimiz Sayın Tuncay Dağ’ın hukuksuz bir şekilde görevinden alınıp, başka bir birime görevlendirilmesi sebebiyle toplanmış bulunmaktayız. Sayım dönemi yaklaştıkça kirli oyunlarıyla kurumları kirletmeye niyetli görünenler, sadece sayım dönemi ortaya çıkıp baskı, korku ve liyakatsizlikle insanları yıldırmaya çalışanlar, gücünün yetmediği noktalar da kişilerin görev yerini değiştirerek gençlerin sesini kısmaya, hızla büyüyen Genç Sağlık Sendikasının önünü kesmeye çalışıyorlar. Ancak unuttukları bir şey var. Biz sırtımızı üyelerimize dayadık. Yapılan her türlü hukuksuzlukta üyelerimizin yanında olup gerekli bütün cevabı hep birlikte vereceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın.

“AYKII DAVRANANLARLA HUKUK ÖNÜNDE HESAPLAŞACAĞIZ”

4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikalar Kanunu açık olarak belirtmektedir. ‘‘Kamu işvereni, işyeri sendika temsilcisi, sendika işyeri temsilcisi, sendika il ve ilçe temsilcisi ile sendika ve sendika şube yöneticilerinin işyerini sebebini açık ve kesin şekilde belirtmedikçe değiştiremez’’ hükmü yer almaktadır. Bu maddeye aykırı davrananlar ile hukuk önünde hesaplaşacağız. Daha önce İl Başkan Yardımcımızın görevlendirilmesi yine aynı şekilde hukuksuzca yapılmış, açtığımız dava sonucunda yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir.

“HUKUKA SAYGINIZ YOK”

Yetkili olacağımız hastane de temsilcimizin görev yerini değiştirerek bizleri çıktığımız bu yoldan vazgeçirmek için çalmadık kapı bırakmayan, usulsüzlük üstüne usulsüzlük yapan zihniyet bugün önümüze kapkara bir şekilde çıkmıştır. Ancak bizim yüreklerimizdeki ışık onların karanlığından daha güçlüdür. Bilinmelidir ki bu zihniyete karşı mücadele eden Gençler er ya da geç bu karanlığı aydınlatacaktır. Devlete saygınız yok, insana saygınız yok, hukuka saygınız yok, bari yaptığınız mesleğe saygınız olsun. Evinizde sizi bekleyen ailenize saygınız olsun.

“HATADAN HATAYA KOŞANLARA FIRSAT YOK”

Bilinmelidir ki bugün gençler var ve hakkını hukukunu biliyorlar, temsilcimiz üyemiz ya da üyemiz olmayan her kim varsa onların hakkını gençler savunacak. Yani sendika üyesi olmasına gerek yok, memlekette her mağdurun arkasında Genç Sağlık Sendikası var. Her sağlık personelinin arkasında Kamu Birliği Konfederasyonu var. Bu saatten sonra, adet haline gelmiş haksızlıklara müsaade yok! İstikametini doğrudan çevirmiş, doludizgin hatadan hataya koşanlara fırsat yok!

“YÖNETİCİLER SENDİKACI OLMASI”

Bugün burada şunu da belirtmekte fayda var biz isteriz ki, müdürler, yöneticiler, idare etmekle mükellef olanlar sendikacı olmasın. Hele sendikal kimliği görevi kötüye kullandırtıyorsa, diğer sendikalarla hasımcılık güttürüyorsa memuriyetinin bile sonlandırılması gerekir.

ŞEHİR HASTANESİNDE HEÖ MÜDÜR HEM SENDİKA YARDIMCISI

Bugün ilimizde ve birçok ilde bu durumla karşı karşıyayız. Kocaeli’nin en büyük hastanesi olan şehir hastanesinde sağlık bakım hizmetleri müdürü, yetkili sendikanın il başkan yardımcısı, soruyorum sizlere bizlerin bugün yönetici nezdinde bir sıkıntımız olduğunda kimi kime şikayet edeceğiz. Danışıklı dövüşün yanında hala memlekete dair umudumuz var.

GEREKLİ ADIMLAR ATILMALIDIR

Tüm memurlara ve sağlık camiasına sesleniyoruz gelin hep birlikte bu bataklık sistemi düzeltelim bugünümüzü ve yarınımızı daha sağlam temeller üzerine kuralım. Buradan bu görevlendirmenin altında imzası olan herkese sesleniyoruz, yaptığınız bu işlem usulsüzdür, hükümsüzdür ve hukuka aykırıdır ve bu durumun bir an önce düzeltilmesi için gerekli adımlar atılmalıdır”

26 Nis 2024 - 13:54 - Kent

Mahreç  Nilüfer Balcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Demokrat Kocaeli Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Demokrat Kocaeli hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Demokrat Kocaeli editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Demokrat Kocaeli değil haberi geçen ajanstır.