06 Mayıs 2021 Perşembe 03:40:47

‘Mevzu Kadınsa’ adlı panel düzenlendi

İzmit Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği ile KOÜ Genç Girişimciler Kulübü ev sahipliğinde ‘Mevzu Kadınsa’ adlı panel düzenlendi .

 ‘Mevzu Kadınsa’ adlı panel düzenlendi
Paylaş

Boran KAYALAR  -İzmit Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ), Kocaeli İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (KOİDER) ile KOÜ Genç Girişimciler Kulübü (KOÜ GGK) ev sahipliğinde ‘Mevzu Kadınsa’ adlı panel düzenlendi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen panele konuşmacı olarak Kocaeli Barosu Başkanı Avukat Bahar Gültekin Candemir, KOİDER Başkanı Nilgün İrteni Yılmaz, Gezgin Güntülü Yalçın, Schneider Elektrik’te çalışan Elektrik Mühendisi Bihter Ünlüsoy, Pilot Elif Güveyler, CEO Deren Kemal Tangur ve Akademisyen Asil Özbay katılım gösterdi. Panele çok sayıda KOÜ öğrencisi katılım sağladı. 


BÜYÜK BİR GELİŞME
Panelin açılış konuşmasını yapan KOÜ GGK Başkanı Mustafa Kapkaç “Bu organizasyonu düzenlemek için çok çalıştık. Geçtiğimiz süreçte Fikir Kampı adına bir yarışma düzenledik ve büyük bir gelişme sağlandı. Şuanda kulüp olarak 20 farklı üniversiteyle birlikte çalışıyoruz. Mevzu Kadınsa etkinliğini düzenleyen komisyonuma ve bize destek veren herkese teşekkür ederim. Başta annem olmak üzere tüm kadınların kadınlar günü kutlarım” ifadelerini kullandı. 

 


HEDEF YÜZDE 64
Kapkaç’ın ardından kürsüye çıkan KOİDER Başkanı Nilgün İrteni Yılmaz, “Kadınlar üretime ve yönetime katıldığında ülkenin kalkınmasında çok büyük rol oynamaktadır. Tüm dünyada toplam yetenek havuzunun yarısını oluşturan kadınların potansiyelini ortaya koyamaması küresel bir kriz oluşturmaktadır. Ülkemizde 15-64 yaş aralığında kadınların yüzde 34’ü çalışmaktadır. Yapılan araştırmalar 2025 yılına kadar bu oranın yüzde 64’e taşınması hedefleniyor. Türkiye’nin milli gelirinin yüzde 20 artması hedeflenmektedir. 2005 yılından bugüne kadar 4.7 milyon kadının iş hayatına katıldığını görüyoruz. KOİDER olarak kadınların sosyal, ekonomik ve kişisel olarak gelişmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.


ÇOCUKLUK HAYALİM
KOİDER Başkanı Yılmaz’ın ardından konuşan Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, “Kocaeli Barosu’nda stajımı tamamladıktan sonra çocukluk hayalim olan avukatlığa başladım. Bu meslek bana adalet ve vicdan duygusunun sağlamada topluma araç olmama vesile oldu. Demokratik kitle örgütlerinde aktif rol aldım. Kocaeli Barosu’nun 2018 yılında gerçekleştirilen genel kurulunda hukuk devletinin adalet, demokrasi, hak ve özgürlükleri savunabileceğim ve kurumsal olarak mücadele edeceğime inandığım Kocaeli Barosu’nun başkanı oldum” ifadelerini kullandı.

 


İYİ SINAV VEREMEDİK 
Candemir konuşmasının devamında “Türkiye’de bulunan tüm barolarda başkan olan 5 kadın Baro başkanından biriyim. Dünyada kadınların iş hayatına dahil olmasına baktığımızda nüfusa paralel olarak arttığını görüyoruz. Türkiye koşullarına baktığımızda kadınların eğitim seviyesi arttıkça kadınların iş hayatına katılımının arttığını görüyoruz. Kadınlar sınırlı alanlarda siyaset yapabiliyor. TBMM’de bizi temsil eden kadın sayısı dikkate alındığında çağdaşlaşma anlamında iyi bir sınav verebilmiş değiliz. Dünyada medeni olduğunu iddia eden kadınlardan önce seçme ve seçilme hakkını elde etmiş ülkenin kadınlarıyız. Ancak bunu hiçbir alana yansıtamıyoruz” diye belirtti.


FIRSAT EŞİTLİĞİ İSTİYORUZ
Sözlerinin devamında Candemir, “Toplumun eğitim seviyesi bunda önemli bir rol oynuyor. Biz pozitif ayrımcılık değil fırsat eşitliği istiyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı sosyal ve ekonomik alanda alacağı rolün kamu politikalarının toplumsal eşitliğe kavuşturacak günlere ulaşmayı diliyorum. Hepinizin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı. 


MERAKIM ARTTI
Candemir’in ardından kürsüye çıkan gezgin Güntülü Yalçın, “26 yaşındayım. İlk yola çıktığımda 17 yaşındaydım. Dağcılık Federasyonu’nun verdiği eğitimlere katıldıktan sonra dağcılık yapmaya karar verdim. Gezmeyi yeni yerler görmeyi yeni insanlar tanımayı çok seviyorum. Yollarda bambaşka yepyeni hikayeler öğreniyorsunuz. Çoğunlukla Güneydoğu’da geziyorum. Çoğu insan bana oralara giderken ‘Korkmuyor musun’ diye soruyorlar. Korkmuyorum. Yurtdışında da 36 ülkede gezdim. Tüm gezilerimi otostopla yaptım. Bloglarda otostopla gezen kadınları gördüm. İlk otostopla gezimi Karadeniz’e yaptım. Annem yabancı olduğu için daha öncesinde de yurtdışına çıkıyordum. Annem ve babamda gezmeyi çok seviyorlar. Üniversiteyle birlikte gezme merakım daha da arttı” diye belirtti.

 


8 YILDIR GEZİYORUM
Son olarak Yalçın, “Otostopla gezerken korkmuyor musun diyenler oluyor. Ben bir arabaya binerken ne kadar korkuyorsam, beni arabasına alacak olan insan da korkuyor. Bu korku karşılıklı oluyor. İnsanın içindeki iyi niyeti neyse karşısına çıkan insanlarda da aynı iyi niyet oluyor. Ben insanlara bu şekilde güveniyorum. 5 yıldızlı bir otele gidip havuza girmektense farklı yerlere gitmeyi tercih ediyorum. 8 yıldır Türkiye’yi geziyorum. Oldukça uzun bir zaman olmasına rağmen Türkiye’de daha gezeceğim çok yer var” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

 

 

 

 

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
06 Mayıs 2021 Perşembe
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı