01 Aralık 2020 Salı 12:28:35

Üretimi destekliyoruz

Enzim Test ve Danışmanlık Merkezi (ETDAM)'ın tanıtım toplantısında konuşan MARKA Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, “Üniversitelerimizin ve sanayicilerimizin ortak kullandıkları üretim altyapılarını destekliyoruz” dedi

Üretimi destekliyoruz
Paylaş

Ülkemizin ihracatına önemli oranda katkı sağlayacak çalışmaları hedefleyen ETDAM’ın tanıtım toplantısı Derince’de bulunan Yelken Kafe Restaurant ve Düğün Salonu’nda gerçekleşti. Çok önemli bilgilerin paylaşıldığı toplantıya Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu, Gebze Teknik Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Binay, öğretim görevlileri ve davetliler katıldı.

 

ETDAM ÖNEMLİ BİR MERKEZ OLDU

Gebze Teknik Üniversitesi’nin Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)’nın desteği ile ETDAM’ı faaliyete geçirmesiyle ilgili düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, “Bilimsel çalışmaların ülkemize ve insanlığa katacağı değeri çok iyi biliyor ve bu tarz toplantıları önemsiyorum. Hem siyasetçi olmam hem de iş hayatının içinden gelmem dolayısıyla ihtiyaçların farkındayım” dedi. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mustafa Çöpoğlu da yaptığı konuşmada “Bölgemizde hem mesleki eğitimi hem de üniversitelerimizin ve sanayicilerimizin ortak kullandıkları üretim altyapılarını destekliyoruz. Bugünkü projemiz de Barış Hocamın bire bir takip ettiği Enzim Test ve Danışmanlık Merkezi. ETDAM, enzimleri sanayide daha fazla kullanmak, bu konudaki araştırmaları motive etmek, üniversitelerimizin bu konularda araştırma yapmalarına imkan tanıyan güzel bir merkez oldu.” ifadelerini kullandı.

 

GTÜ ÖNCÜLÜĞÜNDE

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan da konu ile ilgili yaptığı konuşmada “Üniversitemiz, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Enzim Test ve Danışmanlık Merkezi’ni faaliyete geçiriyor. Ekonomi ve araştırmada lokomotif olan biyoteknoloji ürünleri yüzyılın en yüksek katma değerli ürünleri arasında. Öyle ki bir kilogramı neredeyse 1 milyon doları bulan ürünler var. Bu ürünlerden bir tanesi enzimler. Bu ürünlerin çok değişik kullanım alanları mevcut. Sadece direk kullanım amacı olan dünya pazarı 20 milyar Amerikan doları. Özellikle enzim ile muamele edilen tekstil ürünleri bugün piyasada fazlasıyla tercih edilmektedir.” dedi.

 

BARIŞ BİNAY SUNUM YAPTI

MARKA tarafından desteklenen projenin yürütücülüğünü yapan Gebze Teknik Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Binay da toplantıda bir sunum yaparak önemli bilgiler verdi. Doğu Marmara Bölgesi, Türkiye’de biyoteknoloji, biyoteknolojik ürünler, enzimler ve Enzim Test ve Danışmanlık Merkezi konularında bilgiler veren Barış Binay, “Bilgilendirme ve aynı zamanda farkındalık oluşturma amacıyla bu etkinliği organize ettik. ETDAM, enzimler ile ilgili her konuda gerek sanayi gerekse araştırmacılar için altyapı imkanı sunmakta” dedi. Barış Binay, 21. yüzyılın elmas madenleri olarak tabir edilen biyoteknoloji ürünlerin, yüzyılın en yüksek katma değerli ürünleri arasında yer aldığını da sözlerine ekledi.

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
01 Aralık 2020 Salı
İmsak
06:05
Güneş
07:32
Öğle
12:49
İkindi
15:31
Akşam
17:56
Yatsı
19:17