29 Kasım 2020 07:43:16

'Size yetki veririm ama...'

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı Meclisinde konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Kuruçeşme’ye EDS yapılması için Büyükşehir Meclisi’nden yetki isteyince Başkan Büyükakın, “Size yetki veririm ama bu size yük getirir. Bununla ilgili bir çalışmamız var zaten. Bence bunu geri çekin. Sonra bana pahalı diye şikayet etmeyin” dedi

'Size yetki veririm ama...'
Paylaş

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı Meclis Toplantısı, Fuariçi Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın başkanlığında yapılan toplantıda 77 gündem maddesi görüşülüp onaya sunuldu. Eylül Ayı Meclisinde konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Kuruçeşme’ye EDS yapılması için Büyükşehir Meclisi’nden yetki isteyince Başkan Büyükakın, “Size yetki veririm ama bu size yük getirir. Bununla ilgili bir çalışmamız var zaten. Bence bunu geri çekin. Sona bana pahalı diye şikayet etmeyin” dedi

 

AKILLI DURAKLAR İÇİN 50 MİLYON BÜTÇE GEREKİYOR

Gündem maddelerine geçilmeden CHP grubundan gelen önerge görüşülüp onaya sunuldu. CHP’li Meclis Üyesi Ünal Özmural, “Bildiğiniz gibi EKOBİS sistemi kuruldu. EKOBİS’e baktığımızda bazı şehirlerde uygulama var. Örneğin bir araç bekliyoruz. O aracın saat kaçta o durağa geleceğine dair bir sistem yok. Akıllı duraklarla ilgili plan program var mı bir bilgi talebimiz var” dedi. Başkan Büyükakın, “Akıllı durak uygulamamız var. Tüm durakların akıllı durak olabilmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Bunların tamamının tek bir havuzda toplanmasıyla mümkün olacaktır. İlçe ilçe uygulamaya başlayacağız. Duraklarımızın ekranlı durak haline getirilmesi için 50 milyon gibi bir bütçe gerekiyor. Bunu da yıllara yaymamız gerekiyor” dedi.

 

SİZ SORDUNUZ BEN DE CEVAP VERDİM

Özmural, “Reklam İlan ve Tanıtım Yönetmeliği bar. Üst geçitlerde yaya geçitlerinde ilanlar var. İlgili maddede yaya ve taşıt üst geçitleri kamu kurum ve kuruluşların icraatlarını ilan edebilmek için kullanılabilir deniliyor. Bütün Kocaeli’de maksadını aşan ilanlar var. Karayollarında seyir halinde olan bir sürücünün dikkatini dağıtan ilanlar, yazılar yer alıyor. Karayollarına hiçbir kurumun ilan asmaması gerektiğine yönelik bir talebimiz var. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok” dedi. Özmural’a yanıt veren Büyükakın ise, “O ilanlar reklam ve tanıtım amaçlı değil. O sürücülerimize yönelik ilanlar değil. Sürücülerimiz etrafına bakmaması gerektiğini bilirler. Dünyanın hiçbir yerinde yok demeyin. Biz de dünyayı geziyoruz. Dünyada da var” dedi. Özmural ise, “O zaman Karayolları neden böyle bir madde koymuş başkanım” derken Büyükakın ise, “Siz sordunuz ben de cevap verdim” dedi.

 

PARKLANMALAR TÜM İLÇELERDE OLACAK

Ardından gündem maddelerine geçildi. 1’nci madde kabul edilirken 2. Madde reddedildi. 3’üncü madde oy çokluğuyla kabul edildi. 4, 5, 6, 7 ve 8’nci madde oy birliği ile kabul edildi. CHP grubu; 9’uncu maddede yer alan Plan ve Bütçe Komisyonu’nun, Gebze ve Karamürsel İlçe Sınırları içinde bulunan yol üstü otopark yerlerinin Belde A.Ş.’nin talebindeki gerekçelerine istinaden, söz konusu kararlardaki kira bedellerinin Gebze, Karamürsel ve yol üstü otopark yerleri uygulaması yapılan diğer tüm ilçeleri kapsayacak şekilde yeniden değerlendirilmesi ile ilgili raporuna şerh koydu.

 

AMAÇ PARA KAZANMAK DEĞİL

Muhalefet şerhine yanıt veren Başkan Büyükakın, “Aslında biz cadde üstü parklanmaları yöneterek trafiği yönetmek istiyoruz. Eğer ücretli yapmazsanız adam gelip aracını bırakıyor. Bizim maksadımız oralardan para kazanmayı değil, trafiği yönetmeyi istiyoruz” dedi. Ünal Özmural, “Birçok arkadaşımızın Belde A.Ş’ye borcu var” dedi. Büyükakın, “Ödeme yapmayanlarla ilgili yasal işlemler sürüyor” dedi. Ardından 9’uncu madde oy çokluğuyla kabul edildi. Daha sonra 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18’inci maddeler oy birliği ile kabul edildi.

 

BU PLAN DEĞİŞİKLİĞİNİN GEREĞİ NEDİR?

Başiskele Belediyesi, Karadenizliler ve Yaylacık Mahalleleri, G23.c.05.a-05.b nazım imar plan paftaları, 822 ada 2 No’lu parsel ve 836 ada17 No’lu parselin batısında yer alan tescil harici alanda hazırlanan nazım imar planı değişikliği ile ilgili raporu ile ilgili konuşan İmar Komisyonu Üyesi Orhan Tanış, “Bu plan değişikliğinin gerekçesi nedir? Ne gibi bir zorunluluk vardır?” derken AK Parti grubundan “Anayola cepheli büyük bir alan çıkıyor. Oranın daha doğru olduğu gözlendi. 5 bin metrekarelik parsel sanayi için kullanılacak bir alan değil. Böyle bir tesis daha kullanılır olacaktır” yanıtı geldi. Tanış ise, “Geçen yıl gördük. Onlarca yüzlerce parsel satıldı. Belediyeler borç içinde. Belediyelerin üretmesi lazım” dedi. 19’uncu madde oy çokluğuyla kabul edildi. 20’nci madde de oy birliği ile kabul edildi.

 

RUHSATA UYGUN HALE GETİRMEMELİ

20’nci maddede yer alan İmar ve Bayındırlık Komisyonunun Başiskele Belediyesi, Damlar ve Yeşilkent Mahalleleri sınırları dahilinde, G3c.09.a nazım, G3c.09.a.2c-3b uygulama imar planı paftaları, 346 ada 1 No’lu parsel, 6377, 1086, 1098, 6551 No’lu parseller ve tescil harici alanda hazırlanan uygulama imar planı değişikliği ile ilgili raporu ile ilgili Orhan Tanış, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ruhsata aykırı kaçak yapıları ruhsata uygun hale getiren bir kurum olmamalı” dedi. Orhan Tanış, “Huzurevi inşaatı var. Herhangi bir belge teslim etmeden çalışmaya başlamış. Buna da müdahale edilmeli” derken Büyükakın ise, “O inşaatı da Valilik yapıyor. Sizin eleştirilerinizi şöyle değerlendirmek istiyorum. Dediğiniz doğru. Ama her seferinde de burası yol geçen hanına dönmesin. Biz belediye başkanlarıyla bir tutum sergileyelim” dedi. 20’nci madde oy birliği ile kabul edildi.

 

CAMİ YERİNE SOSYAL TESİS ALANI OLMASIN?

21’den 30’a kadar olan maddeler oy birliği ile kabul edildi. Orhan Tanış, İmar ve Bayındırlık Komisyonunun, Gebze Belediyesi, Balçık Mahallesi, 220 ada 82 parsel ve çevresinde hazırlanan uygulama imar planı değişikliği ile ilgili raporuna ilişkin CHP’li Orhan Tanış, “Bu vatandaş bu camiyi yapıp bu yurdu da bağışlayacaksa biz burayı neden sosyo kültürel bir alan yapmayalım? Burayı biz kamusal alana çevirip bağışlayamaz mı? Bu gerekçelerle biz buna ret oyu vermiştik” dedi. Madde oy çokluğuyla kabul edildi. 31 ve 32, 33’üncü maddeler oy çokluğu, 34’ten 38’e kadar olan maddeler oy birliği ile kabul edildi.

 

BİZE YÜK OLUR

İmar ve Bayındırlık Komisyonunun Kartepe Belediyesi sınırları içerisinde Belediye Meclisi'nce onaylanan uygulama imar planlarına açılan davalara ilişkin mahkeme kararları çerçevesinde yapılan düzenlemeler ile gelişme konut alanlarındaki tabloların kaldırılarak alt ölçekli planlar ile konum ve büyüklükleri plana aktarılan donatı alanlarının aktarılması ilgili nazım imar planı değişikliği ile ilgili raporuna muhalefet şerhi konuldu. Başkan Büyükakın, “Bu maddeyi oylamıyoruz. Bu şekliyle oylatmam zaten. Sanayi alanındaki yolların düzenlenmesi Büyükşehir’e ait olur. Bu da bize yük anlamını taşır” dedi. AK Parti grubundan ise, “Burada biz bu yolları bıraksak da bırakmasak da kim işletecekse de nihayetinde bu yollar kamuya terk edilecek” açıklaması gelince madde oy çokluğuyla kabul edildi.

 

ÇOCUK PARKI PROJESİ KOMİSYONA GİTTİ

41 ve 42’nci maddeler oy birliği ile kabul edilirken 47’ye kadar olan maddelere süre uzatımı teklifi kabul edildi. 48’den 73’e kadar olan maddeler komisyona havale edildi. Kodlama atölyesine ilişkin olan maddeler komisyona havale edildi. Rektör mücadelesi hizmet işi 15 aylık hizmet alımı yıllara sari işlerin ihale edilmesi için meclis gerektiği belirtildi. Madde ilgili komisyona havale edildi. Tunceli Ovacık’ta çocuk parkı yapılmasına dair teklifi oy birliği ile ilgili madde komisyona havale edildi.

 

EDS İÇİN YETKİ İSTEDİ

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Kuruçeşme Işıklarda bir düzenleme yapılması ve EDS kurulmasına dair söz alarak “Bu kararı belki hatırlarsınız. Yasin Gür, MHP eski milletvekilinin yeğeni trafik kazasında vefat etmişti. Onun üzerine trafik kazalarını gündeme getirmek istedi arkadaşlar. Emniyet Genel Müdürlüğü bu konuda bir çalışma yapılması için komisyona iletmiştik. Arkadaşlarımız bu konuda hemfikir oldular ve oybirliğiyle geçirdiler. Buradan emniyet müdürlüğüne gidecek. İhtiyaç var mı yok mu diye bakılacak” diyerek İzmit Kuruçeşme’de EDS yapılması için Başkan Büyükakın’dan yetki istedi.

 

YÜK OLUR

Büyükakın ise “İlçe belediyesinin EDS kurma imkanı yok. Emniyet Genel Müdürlüğü kurmuyor, Büyükşehir’in yetkisinde. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden sadece izin alınıyor. Büyükşehir sınırı olan illerde bu yetki Büyükşehirde oluyor. Size yetki veririm ama bu size yük getirir. Bununla ilgili bir çalışmamız var zaten. Bence bunu geri çekin. Bir de bunun ilin tamamında yapılması lazım. Sonra bana pahalı diye şikayet etmeyin” dedi. Ardından madde komisyona havale edildi.

 

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
29 Kasım 2020
İmsak
06:05
Güneş
07:32
Öğle
12:49
İkindi
15:31
Akşam
17:56
Yatsı
19:17