16 Ocak 2021 Cumartesi 20:48:30

Beyaz Kalpler'den işletme yöneticiliğine

18 yaşındaki Tuna Aral Ünlü Büyükşehir Belediyesi Beyaz Kalpler ile tanıştı, 8 ay barista eğitimi aldı ve şimdi Balıkesir'deki bir kafeteryada işletme yöneticiliği yapıyor

Beyaz Kalpler'den işletme yöneticiliğine
Paylaş

Burçin SAĞLAM AYSU - 18 yaşındaki Tuna Aral Ünlü, Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Beyaz Kalpler Eğitim ve Gelişim Merkezi'nde 8 ay boyunca barista eğitimi aldı. Ünlü, kurs biter bitmez aldığı diplomaları sosyal medya hesabından paylaşarak iş aradığını yazdı. Ünlü'ye hiç beklemediği bir yerden teklif geldi. Balıkesir'deki iki iş adamı Tuna'yı kafeteryalarına işletme yöneticisi olarak çağırdı ve Tuna Aral Ünlü teklifi kabul ederek yeni bir hayata ilk adımını attı.

 

BALIKESİR'DEN TEKLİF

İzmitli Ünlü, herkse örnek olabilecek hikayesini gazetemizle baylaştı: "Kuzenim burada aşçılık eğitimi alıyordu. Onun sayesinde Beyaz Kalplerle tanıştım, çok beğendim. Buradaki kursları araştırdım, benim merakımda olan barista kursuna gelmeye başladım. Beyaz Kalplerle tanıştıktan sonra barista olma hayali kurmaya başladım. 21 Ekim'de kurs bittikten sonra aldığım belge ve sertifikaları sosyal medyadan paylaştım ve iş aradığımı yazdım. Bunun üzerine Balıkesir'den iki tane iş adamı kendilerine ait bir kafeterya olduğunu, benim işletme yöneticisi olarak başına geçmemi istediler.

 

 

HERKESE ÖNERİYORUM

Ben de radikal bir karar alarak Balıkesir'e gittim, şimdi orada işletme yöneticisiyim. 5 arkadaşımızla birlikte çalışıyoruz. Buradan aldığım eğitimden sonra hayatımda yeni bir sayfa açıldı, yepyeni heyecanlar yaşadım. Benim üzerimde emeği olan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Başta eğitmenlerim olmak üzere bana inanan herkese minnet borcum var. Umarım bana olan destek ve güvenleriyle ilerleyen süreçte kendime ait bir kafeterya açabilirim. Hedeflerim var zamanla bunları gerçekleştirmek adına çalışacağım. Öte yandan benim yaşımdaki tüm arkadaşlarıma Beyaz Kalpler'i öneriyorum, iyi ki buraya gelmişim."

 

GURUR KAYNAĞI

Tuna Aral Ünlü'nün barista eğitmeni olan Serdar Yıldız ise yaşadığı gururu bizlerle paylaştı ve duygularını paylaştı: "Tuna ilk geldiğinden bu yana hem iş el yatkınlığı vardı hem de isteği. Tuna çok yetenekli olduğu gibi çok da çabalıyor. Tuna eğitim sürecinde gerçekten çok başarılıydı hatta kendi aramızda düzenlediğimiz yarışmada da birinci olmuştu. Çalışarak emeğinin karşılığını aldı. Ama beni şaşırtan bir nokta Tuna'nın direk yönetici olarak iş hayatına başlaması oldu. Sonuç olarak bizim için büyük bir gurur kaynağı. Kendisini daha da geliştirir daha da tecrübe kazanarak daha da güzel yerlere gelir" dedi.

 

 

AİLESİYLE EL ELE

Tuna ile yakından ilgilenen ve ona bir arkadaş olan psikolog Şener Yazıcı, Tuna'nın kendisini daha ilk günden belli ettiğini ifade ederek, "Tuna'da bizim esas olarak ele aldığımız şey aile ile iletişimini düzeltmek oldu. Biz Beyaz Kalpler'e sadece öğrencileri almıyoruz, öğrencilerle birlikte anne-babayı da alıyoruz. Sistemin en iyi şekilde ilerlemesindeki en temel etken de aile ile birlikte adımlar atmamız. İşin içerisine aile girmeden bir başarı elde etme olasılığı çok düşük. Ergenlik çağında çocuğun kimliğini oluşturma süresinde aile ile çatışmaya düştüğü zamanlar oluyor.  Bu yüzden ailenin çocukları anlaması üzere çalışmalar yapıyoruz, aile de iş birliği içerisinde olunca başarılı sonuçlar alabiliyoruz. Tuna'nın ailesi de iş birliği yapan ailelerdendi.

 

 

ÖRNEK BİR ÖĞRENCİYDİ

Tuna'nın daha başarılı olacağına inandığını dile getiren Yazıcı, "Çocukların içinde göremediğimiz cevherler var önemli olan doğru ellerde işlenmesi. Tuna bizde doğru ellerde işlendi ve başarıyı yakaladı. Tuna'nın fikirleri/hayal gücü çok geniş. Bir de ergenlik çağında daha cesur kararlar alınabiliyor. Tuna'nın girişimcilik ruhunun olması onun yolunu daha da çok açacak" dedi. Tuna'nın iletişiminin çok iyi olduğunu ifade eden sosyolog Hülya Çavdar  ise "Tuna çok beyefendi birisi. Mesleğini çok iyi yapıyor. İşini severek yaptığı için güzel işler başarıyor. Kişilik olarak ise burada örnek bir öğrenciydi. Bize güzel bir gurur yaşattı" diyerek Tuna'yı tebrik etti.

 

 

BEYAZ KALPLER EĞİTİM VE GELİŞİM MERKEZİ NEDİR?

 

Beyaz Kalpler, Kocaeli’de oturan okula devam sorunu yaşayan, eğitim hayatına

çeşitli sebeplerle ara vermek zorunda kalan, ergenlik çağı sorunları yaşayan ve

problemlerini çözme açısından desteğe ihtiyacı olan, ailesi ile iletişim sorunları yaşayan

11-18 yaş aralığındaki çocukların sosyalleşmesi, topluma kazandırılması amacıyla

kuruldu. Uzman personel tarafından görüşmeler sonucunda belirlenen ve merkeze kabul edilen öğrenciler sertifikalı atölye faaliyetlerinin yanında servis, öğlen yemeği, spor faaliyetleri gibi imkanlardan da faydalanabiliyor. Beyaz Kalpler Eğitim ve Gelişim Merkezi’nde elektrik pano montörlüğü, servis eleman yardımcılığı, barista ve aşçı yardımcılığı ve fitness eğitimi veriliyor.

 

 

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
16 Ocak 2021 Cumartesi
İmsak
06:45
Güneş
08:15
Öğle
13:15
İkindi
15:43
Akşam
18:05
Yatsı
19:29