16 Ocak 2021 Cumartesi 21:05:05

Gözyaşları Karacan için aktı

Lastik-İş Sendikası, geçen yıl 13 Kasım'da uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Genel BaşkanAbdullah Karacan için anma töreni düzenledi. Anmada, adını sendikacılık tarihine altın harflerle yazdıran Karacan’ın hayatı ve sendikal mücadelesini anlatan video gözyaşları ile izlendi

Gözyaşları Karacan için aktı
Paylaş

Boran KAYALAR - UĞRADIĞI saldırı sonucu hayatını kaybeden Lastik-İş Sendikası eski Genel Başkanı Abdullah Karacan için ölümünün birinci yıl dönümünde Başiskele’de bulunan Lastik- İş Sendikasına ait Tryp By Wyndham Otel’de mevlid-i şerif okutuldu. Ayrıca Abdullah Karacan’ın hayatını ve sendikal mücadelesini anlatan 40 dakikalık belgesel gösterimi yapıldı. Belgesel sırasında işçiler ve Karacan’ın yakınlarının gözyaşları sel olup aktı.

 

KATILIM YOĞUN OLDU

Mevlide Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, Karacan’ ın eşi Tülay Karaca ve çocukları, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Genel İş Şube Başkanı Vedat Küçük, Prometeon İnsan Kaynakları Direktörü Alper Tokalp ve İnsan Kaynakları İş Ortağı Müdürü Okan Vural, Başiskele Kaymakamı Atilla Kantay, Brisa Genel Müdür Danışmanı Uğurtan Doğan, sendika temsilcileri, konfederasyon üyeleri ve çok sayıda işçi katıldı.

 

ASLAN PARÇASI GENEL BAŞKANDI

Anma töreninde konuşan Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı, “Burada konuşacağım kitle şu anda hiç kimse zorlanmadan, mecburiyet hissetmeden gönüllü gelen arkadaşlarımızdır. Baş olmak böyle bir şey. Göreceksiniz ki o acınız acınızla yoğrulmasın, arkadaşlarımızın moralleri bozulmasın diyerek dimdik ayakta durmanız lazım. ‘Ben bu işi artık yapmayacağım’ demiştim. Çünkü ben biliyordum ki Talip Topçu ağabeyimiz vefat ettiğinde rahmetli Abdullah Karacan da ‘ben bu işi bırakacağım’ demişti. Rahmetli genel bakanımızı bugün, mezarı başında andık. Orada da ifade ettiğimiz gibi rahmetli genel başkanımız Lastik-İş Sendikası’nı Lastik-İş Sendikası yapan onursal, yiğit, aslan parçası bir genel başkandı. Rahmetli genel başkanımız dengeleri en iyi şekilde sağlayan diplomatik bir karakterdi. Bu bir diplomatik ilişkidir. Bugün işletmelerin sorumlu yetkilileri burada. İş ayrıdır, vefa ayrıdır. Biz de sendikacı olarak işimizi en iyi şekilde yapmak zorundayız” dedi.

 

ADLİ VAKALARIN ÖNÜNE GEÇMİŞTİR

Merhum Karacan’ın adli vakaların önüne geçtiğini söyleyen Sarı, “Bu tablo bugün paramparça noktaya getirmek isteyenlere karşın gerçekten güzel bir tablodur. Karacan eğer ki Lastik-İş’in genel başkanı olduğunda sizlerin haklarını savunmamış olsaydı, bu muhteşem oteli yapmış olmasaydı bugün burada bu kalabalık olmazdı. Lastik-İş Sendikası’nın kayyuma gideceği bir atmosferde Lastik-İş Sendikası’nı bugünkü noktaya getirmiş bulunmaktayız. Abdullah Karacan İzmitli çocuklara sahip çıkmıştır. Sosyal sorumluluk çerçevesinde oluşabilecek adli vakaların önüne iş sahibi yaptırarak geçmiştir. Abdullah Karacan ne yapmıştır? Göreve geldiğimiz 1999 senesinde, 2002 yılında genel başkan olduktan sonra Türk sendikal hareketi içerisinde şu anda hiçbir sendikanın yapamadığı ilkleri yapmıştır. Türkiye’de ilk defa sağlık sigortasını yapan bir genel başkandır. Bireysel sağlık sigortası kavramı bizden sonra yayılmıştır” şeklinde konuştu.

 

ÖLÜMÜNÜN ARDINDA KARANLIK GÜÇLER VAR

Konuşmasını sürdüren Sarı, “İkinci olarak ise bireysel emeklilik dediğimiz kavram var. Daha konuşulmadığı zaman bile özellikle burada depremde yakınlarımızı enkazdan çıkardığımız dönemde fabrikalarda çalışan arkadaşlarımız, bireysel emeklilik sisteminin devreye bir şekilde geçmesini sağlayan, müzakereler yapan bunu toplu sözleşme yükümlülüğü haline getiren kişidir Abdullah Karacan.  ‘Abdullah Karacan neden öldürüldü?’ diye soru geldiğinde cevabımız şudur: Taşeron dediğimiz sistemin bitirilmesini sağlayan en önemli sendika lideridir Abdullah Karacan. Rahmetli genel başkanımızı vuran kişi ve onun avukatlarının ifadesinde son mahkemede söylediği şuydu: ‘Sayın başkan Alaaddin Sarı’yı soru sormakla alakalı davet edin, müthiş derecede algı operasyonu oluşturuyor.’ Mahkemede bizim konuşmamızdan rahatsız olmuşlar. Biz ne diyoruz? Abdullah Karacan’ı öldüren organize ve karanlık güçlerdir diyoruz. Bunu boşuna söylemiyoruz. Bu ülkede sendika başkanlarının öldürülme haznesine kronolojik olarak baktığınız zaman hep bir muamma vardır. O olayın kayıtları 15-20 dakikada nasıl basına düştü? Benim bu konuşmalarımdan neden korkuyorsunuz? Benim arkamda Lastik-İş Sendikası var. Bunun ötesinde Allah var” dedi.

 

ONUN KOLTUĞUNDA OTURMAK AĞIR BİR YÜK

“Lastik-İş Sendikası Alaaddin Sarı’ya bağlı değil” diyen Sarı, “Abdullah Karacan ayağa kalktığında İzmit de ayağa kalkacak bir sendika başkanıydı. Lastik-İş Sendikası olarak bu davanın arkasındayız. Sendikamız 70 yıllık bir geleneğe sahiptir. Zaman zaman bedel ödemiştir. Bugün öyle bir sorumluluk altındayız ki öldürülen genel başkanın koltuğunda oturmak çok ağır bir yük. Bütün arkadaşlarımızın her birinin bakışı acaba Alaaddin Başkan Abdullah Başkan gibi bizi savunur mu?  Lastik-İş Sendikası Alaaddin Sarı’yla bağlı değil; yönetimi ve şubeleri var. Lastik-İş Sendikası bir kurumdur. Kurum olarak sonuna kadar mücadelesini sürdürecektir. Kafalarında soru işareti olanlara söylüyorum: bizden sonra herkes genel başkandır. Lastik işçisi hiçbir fabrikayı ayırt etmeksizin çok dinamik, zeki, akıllı arkadaşlarımızın yoğunluğu olan bir kurumdur. O yüzden bu bayrak asla yere düşmez” ifadelerinde bulundu.

 

AYAKTA ALKIŞLADILAR

Daha sonra törende Abdullah Karacan’ın hayatı ve sendikal mücadelesini anlatan 40 dakikalık video gösterisi sırasında gözyaşları sel oldu. Videonun bitmesiyle beraber tüm salon Karacan’ı ayakta alkışladı. Tüm işçiler, merhum sendika başkanları için “Karacan sen bizim her şeyimizsin”, “İnadına sendika, inadına Lastik İş” şeklinde slogan attılar. Daha sonra Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu.

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
16 Ocak 2021 Cumartesi
İmsak
06:45
Güneş
08:15
Öğle
13:15
İkindi
15:43
Akşam
18:05
Yatsı
19:29