16 Ocak 2021 Cumartesi 21:20:00

İSU’ya dev bütçe

İSU Genel Müdürlüğü 2019 İkinci Olağan Genel Kurulunda İSU’nun 2020 gelir bütçesi 980 milyon 95 bin TL, gider bütçesi ise 1 milyar 47 milyon 574 bin TL olarak belirlendi

İSU’ya dev bütçe
Paylaş

Arif BULUT - İSU Genel Müdürlüğü 2019 İkinci Olağan Genel Kurulu Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Genel Kurula Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın yanı sıra İSU Genel Müdürü Ali Sağlık ve meclis üyeleri katıldı. 2020-2024 Stratejik Planı, 2020 Mali Yılı Gelir Gider Bütçesi’nin görüşülerek karara bağlanması gibi 17 madde gündemde yer aldı. Genel Kurulunda İSU’nun 2020 gelir bütçesi 980 milyon 95 bin TL, gider bütçesi ise 1 milyar 47 milyon 574 bin TL olarak belirlendi.  Toplantıda 2020-2024 Stratejik Planının görüşülerek karara bağlandı. Genel kurulda, Karamürsel İhsaniye Barajı İçmesuyu Havzası ilanı ve geçen yıl enflasyon zammını fiyatlara yansıtmayan İSU’nun toplantısında Tarifeler ve Abone Hizmetleri Yönetmeliği ve Tarife Cetveli Revizyonu teklifi kabul edildi. Böylelikle ilk abonelik ücreti 900 TL+ KDV olarak sabitlendi. 

 

FAKAT TASARRUFU DA İHMAL ETMESİNLER

Genel Kurulda konuşan İSU Genel Müdürü Ali Sağlık “2020 yılının bütçesini ve 2020-2024 yılları arasını kapsayan stratejik planımızı onayınıza sunacağız.  Kocaeli genelinde 13 adet içme suyu 23 adet de atık su arıtma tesisimiz var. Abone sayımız 2005’ten bu yana yüzde 70 arttı. 2005’ten beri su temininde de yüzde 35 artış söz konusu. Ekim ayı onu itibariyle 669 milyon 357 bin TL tahsilat gerçekleştirdik. Şu anda kayıp kaçak oranımız yüzde 30,2. Kırsal alanda biraz eksiğimiz var. Kırsal alanda yüzde 38 kayıp kaçak oranına sahibiz.2020 gelir bütçesi 980 milyon 95 Bin TL olarak öngörmüştük. Geçen yıl gider bütçemiz 1 milyar 87 milyondu. Bu rakamı bu sene biraz aşağı çekerek 1 milyar 47 bin TL olarak belirliyoruz. Su fiyatımız 3,74. Kocaeli su fiyatı bakımından ve verimlilik açısından iyi noktada. Samimiyetimizle çalışıyoruz. 2020-2024 stratejik planlarımızı hazırladık. Şu anda kuraklık sürecine girdik pazartesi gününden itibaren Sapanca’dan su almaya başladık. Su konusunda Kocaeli’de herhangi bir sıkıntı yok. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla suyu kullansınlar fakat tasarrufu da ihmal etmesinler” dedi.

 

 

29 MİLYON METREKÜP SU KAZANCI

Sözlerini sürdüren Sağlık, “330 ayrı noktadan online takibimizi devam ettiriyoruz. İleri biyolojik arıtmaya geçmek istiyoruz. 5 yılda bu atık arıtma tesislerini inşa etmek istiyoruz. Geri kazanım suyunda çalışmalarımız da sürüyor. HES, GESS VE BES çalışmaları devam ediyor. Mavi bayraklarımızı da almaya devam ediyoruz. Yüksek teknoloji yatırımlarımız devam etti. İzmit su kayıplarını azaltma projesini hayata geçirdik. Proje sayesinde 2015-2019 yılları arasında toplam 29 milyon metreküp su kazancı sağlandı.2020’de yeni bütçemizle yapacaklarımızı da anlatmak istiyorum. Derince ilçemizin yarım kalan yerini gerçekleştireceğiz. İhale yapıldı komisyon değerlendiriliyor. 145 kilometre içme suyu hattını yapacağız. Darıca’da içme suyu kanalizasyon ve yağmursuyu projemiz var. Bu proje 2 yılda bitecek. Körfez’de Fatih ve Güney Mahallesi’nde projelerimizi yapacağız. İzmit’te de projelerimizi hayata geçireceğiz. İzmit ve Kandıra hattında bulunan 3 köye 8 kilometrelik bölüme içme suyu hattı inşa edeceğiz” dedi.

 

ABONELERİN KAÇI MUSLUK SUYU İÇİYOR?

Sağlık sözlerinin sonunda “Başiskele’de yağmur suyu ve kanalizasyonlarla ilgili sıkıntılar var. Bu sorunları halletmek için çalışmalarımızı yapacağız. Diriliş Kampı’nda küçük bir arıtma tesisi yapmak istiyoruz. Gölcük Halıdere içme suyu projesini yapmaya çalışacağız. Kandıra’da Gıda OSB’nin içme suyu projesi hazırlandı. Atık suyun yüzde 66’sını yeniledik. 87 kilometrelik dere ıslahı gerçekleştirdik. 2020 bütçesinin yüzde 34 içme suyu, yüzde 33’ü kanalizasyon, yüzde 18’i ise yağmur suyu için ayrıldı” dedi.  Sağlık’ın ardından konuşan CHP’li meclis üyesi Engin Taşdemir, “İSU stratejik planını incelediğimizde Cumhurbaşkanlığı Stratejik Rehberliğine göre hazırlandığını gördük. Kocaeli’nin yıllık tüketilen ambalajlı su miktarını biliyor muyuz? Bu rakam aylık 150 milyon litreyi aşmış durumda. Bunun yıllık maliyeti 150 milyon TL gibi bir gideri ortaya çıkıyor. 4 yılda umarız içilebilir bir musluk suyu sağlamış olursunuz insanlara. Yoksa 4 yıl sonra Büyükşehir belediyesini aldığımızda içilebilir suyu halkımızın hizmetine sunacağız. Abonelerin kaçı musluk suyu içiyor? Elimizde içerik hataları dışında düzenli bir stratejik plan var. 1 milyar 47 milyon TL olan bir bütçeyi yöneteceksiniz. Tahmini bütçeye evet  oyu vereceğiz” dedi.

 

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OLMAK İSTİYOR

Taşdemir’in ardından konuşan AK Parti Başiskele Belediye Meclis Üyesi Hasan Numan Tonka, “Engin bey kendi dünyasındaki doğruları dile getiriyor. Engin bey bunu şov malzemesi haline getirmeyi adet haline getirdi. Kocaeli’de su AK Parti belediyeleri döneminde musluktan içiliyor. Belediyeyi teslim alacağız diye bir komedinin içerisine girmenize gerek yok. Büyükşehir Belediye başkanı olmak istiyorsunuz galiba. Niyetiniz gayet açık. Bazen meclisimizi güldürerek renklendiriyorsunuz. İSU’daki arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bir şey bulamadık ama burada mutlaka bir şey vardır mantığıyla muhalefet yapıyorsunuz” diye konuştu. Tonka’ya yanıt veren Taşdemir, “Ben dersime çalışmışım. Aday olma noktasında partimiz karar verir” dedi.

 

 

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
16 Ocak 2021 Cumartesi
İmsak
06:45
Güneş
08:15
Öğle
13:15
İkindi
15:43
Akşam
18:05
Yatsı
19:29