29 Temmuz 2021 Perşembe 22:51:37

Vali Aksoy'dan önemli açıklamalar!

Genel Yayın Yönetmenimiz Mevlüt Soysal ve Yazı İşleri Müdürümüz Mehmet Özmen’i ağırlayan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, kente dair çok özel değerlendirmelerde bulundu. Hemen her konuda açıklamalarda bulunan Aksoy, “Kocaeli’de kurumlar arasındaki hizmetlerin hızlı yapılmasına imkan sağlıyor. Bu beraberinde huzuru getiriyor” dedi

Vali Aksoy'dan önemli açıklamalar!
Paylaş

Kocaeli çok farklı ve bir kent…

Ve idarecilerin hedef şehirlerinden birisi olmuştur hep. Ancak bu şehrin kamu idaresinde hangi kademede görevli olursa olsun yetkililerden en üst düzeyde performans alabilmek gibi bir özelliği var.

Yani bu şehir gelen her bürokrata katkı sunduğu gibi aynı şekilde işini bilen ve ne yaptığının farkında olan bürokratlardan ziyadesiyle yararlanmayı bilmiş. Şansımız odur ki hep başarılı idarecilerle çalışmışız.

Genel Yayın Yönetmenimiz Mevlüt Soysal ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Mehmet Özmen, gazetemizin kuruluş yıl dönümünü kutladığımız pazartesi günü, Valimiz Hüseyin Aksoy’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Soysal ve Özmen’i makamında ağırlayan Vali Aksoy, gazetemize çok özel değerlendirmelerde ve tespitlerde bulundu. Çalışmalarının en başından itibaren özet geçen Aksoy, yaptığı tespitlerle de kent için ne kadar değerli bir isim olduğunu bizlere bir kez daha gösterdi.

 

SIFIR Atık Projesi’nden Kadın Sağlığı eğitimlerine, eğitimden sağlığa ve daha birçok konuda çok özel açıklamalarda bulundu Aksoy. Başta küçük sorularla ısındığımız buluşmamız daha sonra doğaçlama şeklinde ilerledi ve sohbet ortamında hep konu konuyu açtı. Aldığımız cevaplar hep kendinden emin bir duruşu simgeliyordu. Şimdi kelimeleri daha fazla uzatmadan sözü Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’a verelim…

 

SIFIR ATIK PROJESİ

“Sıfır Atık Projesi’nde en başarılı illerden biriyiz. Tüm kamu kurumlarımızı, okullarımızı, organize sanayi bölge müdürlüklerini, limanlarımızı hepsini sıfır atık projemize dahil ettik. Fakat biz bunların dışında diğer illere göre daha farklı uygulamalar yaptık. Nedir bu, biz özellikle vatandaşlarımızı da bu projeye dahil etmek için bir çalışma başlattık. Dedik ki, ilk aşamada yaşamın belirli kurallarla sürdüğü sitelerden başlayalım. Onları bilgilendirmek ve onlarla bu projeyi yürütmek daha sağlıklı olur.

 

DİLOVASI’NDA HİÇ SİTE YOK!

İlk aşamada her ilçede en az bir site ile başlayalım dedik. Hatta Dilovası’nda hiç site yoktu, orada bir sokağı bu çalışmaya dahil ettik. Şu anda çalışmayı 105 bin kişiye ulaşarak yaptığımız, vatandaşları da dahil ettiğimiz bir proje haline getirdik. Bu çok birçok yönü önemsediğimiz bir proje.

 

BU PROJE ÇOK ÖNEMLİ

Sıfır atık olarak bunları ayrıştırarak çöpleri topladığımızda ekonomiye geri kazandırılıyor. Daha da önemlisi çöpü depolama ve imha etmek gibi bir sorundan da kurtulmuş oluyorsunuz. Kocaeli’nin gündeminde çöp konusu da var, ama biz sıfır atık projesini ne kadar yaygınlaştırırsak depolamak zorunda kalacağımız çöp konusunda da ciddi şekilde azalma olacak demektir. Bu da hem çevresel hem de milli ekonomiye katkı anlamında fayda sağlayacak bir çalışma olur. Bu açıdan önemsiyoruz. Söylediğim gibi, şu anda 105 bin kişiye ulaşıldı. Hedefimiz ise zaman içinde bunu toplumun tüm kesimlerine yaymak.

 

KADIN SAĞLIĞI EĞİTİMİ PROJESİ

Bu konuda biz hedef kitlemize ulaştık, ama Kocaeli hareketli bir kent. Her yıl nüfusu yaklaşık 50 bin kişi artıyor. Dışarıdan gelen insanlar var, artı bizim buradaki hedef kitlemiz 15-69 yaş arasındaki kadınlar. Her yıl 15 yaşına giren, yani aşağıdan gelen genç bir nüfusumuz var. Dolayısıyla bu proje yine devam edecek, ama eski yoğunlukta olmaz. Çünkü bu zamana kadar zaten 688 bin kadınımıza ulaştık ve hedefimizin üstüne çıktık. Çalışma ile ulaşamadığımız kadınlar olabilir. Bunlar için ilgimiz sürecek. Özellikle 15 yaş grubuna girenler ve göçle dışarıdan gelenler varsa onlar için bu çalışmayı sürdüreceğiz.

 

 

37 KANSERLİ VAKA VAR

Bu eğitim çalışması sırasında tespit ettiğimiz kanserli vaka sayısı 37… Aslında esas çıkış noktamız meme kanserine karşı kadınlarımızı bilinçlendirmekti Ama biz kadınlarımızı bulmuşken onlara birçok konuyu anlatalım istedik. Kadına yönelik şiddet bunlardan biri. Kadınlar şiddete maruz kaldığında nereye başvuracak, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, normal doğumun önemi, sigaranın zararlarını anlattık ve bu çalışmayı önemsedik. Mesela sigara ile ilişkili konuları biz birkaç slaytla da olsa kadınlarımıza anlatıyoruz. Bağımlılıkla ilgili konulara ağırlık veriyoruz.

 

ORGAN BAĞIŞINDA ARZU

ETTİĞİMİZ NOKTADA DEĞİLİZ

İl Sağlık Müdürlüğümüzün önem vererek üzerinde durduğu bir konu var; organ bağışı… Bu konu da basit gibi görülüyor, ama organ bağışında iyi olmamıza rağmen arzu edilen noktada değiliz. Bu da eğitimlerimizin bir parçası oldu. Yarın böyle bir durumla karşılaşıldığında eğitimde anlatılanlar kadınlar aklına gelebilir ve organ bağışında bulunur diye düşündük. Çünkü bir birey olarak bağışta bulunup kartınızı alsanız bile, iş o aşamaya geldiğinde tekrar yakınlarınızdan izin isteniyor. Bağışta bulunmak önemlidir, ama tek başına yeterli değil. Kişiler bu konuda bilgilendirilmeli ve biz de bunu sağlıyoruz.

 

KOCAELİ UYUMLU BİR KENT

Kocaeli’deki tüm kurumlar arasında büyük bir uyum var. Bu uyum hizmetlerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesine de olanak sağlıyor. Çatışmayı değil, hizmete yöneliyoruz. Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz, diğer kurumlarımız, STK’larımız, adliyemiz, güvenlik birimlerimiz ve milletvekillerimiz uyum içinde çalışıyoruz. Hizmetlerin etkin ve düzenli yapılması için bu çok önemli. Kocaeli’de güzel bir huzur var, Allah bozmasın.

 

 

 

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
29 Temmuz 2021 Perşembe
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı