26 Eylül 2021 11:57:28

Milli sporcu hazırlıklarını ailesiyle sürdürüyor

Milli sporcu Sude Yaren Uzunçavdar, pandemi sürecinde idmanlarını üç kuşaktır tekvandocu olan ailesinin desteğiyle evinde yapıyor

Milli sporcu hazırlıklarını ailesiyle sürdürüyor
Paylaş

 

AİLECE SPOR YAPIYORLAR

 

Avrupa Tekvando Şampiyonu 15 yaşındaki Sude Yaren Uzunçavdar, koronavirüs salgını sonrası hazırlıklarını kendi gibi milli tekvandocu olan babaannesi, babası ve halasıyla evinde sürdürüyor. Ailede ilk kez tekvandoyla tanışan babaanneleri Kibar Uzunçavdar'ın genç yaşında elde ettiği başarılarla Türkiye'yi yurt dışında temsil ederek milli sporcu olmasının ardından aile tekvandoya ilgi duydu. Annesi gibi kendisi de milli sporcu olan Serkan Uzunçavdar, şimdilerde ise antrenörlük ve hakemliğin yanı sıra evde kalan Sude ve diğer 3 çocuğunun da antrenmanlarını hazırlıyor. Sporun içinde büyüyen ve şu anda lise eğitimine devam eden Sude, küçük yaşına rağmen birçok başarı elde ederek hem ailesini hem ülkesini gururlandırdı. Günde 3 saat evde de olsa sıkı bir antrenman yapan Sude'ye kardeşi Sıla yardımcı olurken, ailenin küçükleri 8 yaşındaki ikizler Muhammed Ömer ve Sami Yusuf Ali de onlarla beraber idman yapıyor. 

 

HEDEF 2024 OLİMPİYATLARI

 

Genç sporcu Uzunçavdar, yaptığı açıklamada, hazırlıklarını genellikle babasıyla yürüttüğünü ve antrenmanlarında her zaman ailesinin yanında olduğunu ifade etti. Pandemi sürecinde kendisinin de evde kaldığını ancak çalışmalarına ara vermediğini söyleyen Uzunçavdar, "Bu süreçte tüm hızıyla çalışmaya devam ediyorum. Babam, annem ve babaannem eşliğinde çalışıyorum. Performansımdan bir şey kaybetmedim. İnşallah önümüze çıkan ilk maçta yine şampiyonluğu elde edeceğiz. Bundan sonraki hedefim 2020 dünya şampiyonluğu ve 2024 olimpiyat şampiyonluğu. Bunu yapacağıma inanıyorum. Milli Takımlar Antrenörü Deniz Türe hocamıza ve Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin ve Tekvando Milli Takımlar Teknik Direktörümüz Ali Şahin'in de her maçta desteklerini esirgemiyorlar. Ülkem adına gurur duydum. O zaman Barış Pınarı Harekatı vardı. Avrupa şampiyonluğumu şehitlerimize armağan etmiştim. Çok gurur vericiydi" sözleriyle ifade etti.

 

AİLESİNİN SUDE'YE İNANCI TAM

 

Milli antrenör Serkan Uzunçavdar da tecrübelerini çocuklarına aktardığını anlatarak, bu süreçte hem kendilerini izole ettiklerini hem de çalışmalarına ara vermediklerini dile getirdi. Performans yönünde bir kayıplarının olmadığını ifade eden baba Uzunçavdar, "Günde 3 saat, güç, kondisyon, dayanıklılık, sürat gibi çalışmalar yapıyoruz. Çıktığı son uluslararası 5 müsabakada da bayrağımızı göndere çektirip, İstiklal Marşı'mızı okutmayı başardı. Sude'yi ileride olimpiyatlarda görüyorum. Diğer çocuklarım da tekvando yapıyor. Sıla Irmak'ın İstanbul şampiyonluğu ve Türkiye 6'ncılığı bulunuyor" ifadelerini kullandı.

 

BİZ HER ŞEYİ YAPABİLİRİZ

 

İngilizce öğretmeni olan anne Sebahat Uzunçavdar da evlendikten sonra eşi dolayısıyla tekvandoya ilgi duyup bu alanda kendini geliştirdiğini dile getirdi. Uluslararası maçlarda yardımcı olması için kızına hem yabancı dil öğrettiğini hem de idmanlarında destek olduğunu söyleyen Uzunçavdar, "Hayatımızın yüzde yüzü tekvandoya ait. Kalbinin temizliğinin onun yolunda bir güneş olarak doğduğuna inanırım. Her antremanında babası ve ben başında olurum. Her maç öncesi çok sıkı bir çalışma yapıyor. Maça giderken de dualarla göndeririz. Sude'ye 'Ringe çıkacağın zaman Allah'a dua et, ben yapacağım de, kendine inan' derim. Sude ringe çıktığında bir aslana dönüşüyor sanki. Onun bir Müslüman, bir Türk olarak bayrağımızı göndere çekmesi ve oradan 'Biz her şeyi yapabiliriz' mesajı vermesi çok önemli. Sude'nin başarılı olmasını ve bir Müslüman'ın, bir Türk'ün adını dünyaya duyurmasını istiyorum" konuşmasını tamamladı.

 

 

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
26 Eylül 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı