23 Ekim 2021 Cumartesi 11:01:11

AK Parti'de Görev için kavga edilmez!

AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, çok net konuştu. Kişilerin değil, davanın önemli olduğunu kaydeden Ellibeş, “Bizde kimin hangi görevlerde olacağının kavgası olmaz” dedi

AK Parti'de Görev için kavga edilmez!
Paylaş

Mevlüt SOYSAL - AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, bir yılı aşkın süredir il başkanlığı koltuğunda. Çalışkanlığı ve teşkilatları kucaklamasıyla fark yaratan Ellibeş, Demokrat Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Soysal’ın sorularını yanıtladı.  Hayatın normalleşmesiyle beraber AK Parti’nin de sahalara indiğini kaydeden Ellibeş, kongrelerin ise ağustos ayından sonra yapılacağını tahmin ettiğini söyledi. Ellibeş, yeniden il başkanlığı ile ilgili ise, önemli olanın dava olduğunu kaydederek, “Bizde kimin hangi görevlerde olacağının kavgası olmaz” dedi.  Ellibeş, yeni kurulan partilerle ilgili ise, “Hiçbir AK Partilinin gitmesini istemeyiz” şeklinde konuştu. 

 

Yaklaşık 4 aydır çok farklı bir dönem yaşıyoruz. Pandemi dolayısıyla insanlar eve kapandı ve siyaset de uzun süre evde yapıldı. Bu sizin için nasıl bir dönemdi?

 

Bugüne kadar birçok sıkıntı ile karşılaştık ama böylesini ilk defa yaşıyoruz. Küçük bir virüs tüm dünyayı etkisi altına aldı. Biz de Türkiye olarak bundan etkilendik. Nitekim etkilenmeme ihtimalimiz de yok. Ama çok şükür alınan tedbirler sayesinde en az şekliyle etkilendik. İnşallah bundan sonraki süreçte bu virüs bertaraf edilir ve hayat normale döner. Biz, siyaseti yüz yüze yapmayı seven, halkın içinde olan bir hareketiz. Ama malumunuz pandemi süreci nedeniyle bu özelliklerimizi sahada yansıtamadık. Çünkü öncelikle sağlık söz konusuydu. Ama şunu yapmanın gayreti içinde olduk: Öncelikle, teşkilatlarımızın içindeki birlik ve beraberliğin sürdürülebilmesi adına video konferansla, sosyal medya aracılığıyla ve iletişimin farklı kanallarını kullanarak irtibatı koparmadık. Bununla birlikte toplumumuzun farklı kesimlerine ulaşabilecek usul ve yöntemleri gene çeşitli iletişim araçlarıyla sürdürdük. Teşkilatımızın içindeki parti büyüklerimizi telefonla aradık, ihtiyaçları olup olmadığını tespit ettik. Bunun ötesinde, özellikle belediyelerimizin çalışma tempoları takdire şayandı. Büyük bir özveri içerisinde öncelikli olarak pandemiyle mücadele konusunda tüm imkanlarını seferber ettiler. Bizler de ihtiyaç olduğunda çalışmaların içinde yer aldık. Kendi iç bünyemizde oluşturduğumuz yapıyla, ulaşabileceğimiz her yere ulaştık. Bu arada Ramazan ayını geçirdik. Bu süreci de toplumumuzun farklı kesimlerine ulaşacak usul ve yöntemleri belirledik. İhtiyaç sahiplerine ulaştık. Çok şükür daha normal bir sürece girdik. Biz de normalleşme sürecini başlattık. Teşkilat toplantılarını yüz yüze yapmanın başlangıcını yaptık.

 

Pandemi sürecinde AK Parti’nin parti binaları açık tutuldu. Bunun sebebi neydi?

 

Mesai saatlerimizi değiştirdik, daha esnek çalıştık ama çalışmaları sürdürdük. Kapatılması mümkün değil, çünkü AK Parti iktidar partisi. AK Parti Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu. Nihayetinde bu süreçte toplumumuzdan kopmamak, onların ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda çalışma adına partimizi açık tutarak, bizden yardım ve destek noktasında talepte bulunmak isteyenlere önemli bir adres olduk.

 

Normalleşme adımları atılırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, teşkilatlara çağrı yaparak “Sahaya inin” dedi. Bazıları bunu erken seçim iması olarak gördü. Erdoğan’ın ifadelerini nasıl yorumlamalıyız?

 

AK Parti teşkilatları Sayın Cumhurbaşkanımızın ne demek istediğini gayet net anladı. Bu bir erken seçim mesajı değildi. Bizim çalışma prensibimiz birebir halkımızla bütünleşmektir. Biz onların gönüllerine hitap edecek çalışmaları hayata geçiririz. Cumhurbaşkanımız da bunu açıkladı. Malum pandemi dolayısıyla sahada olamamıştık, yeni normalle beraber eskisi gibi sahada olmamız yönünde talimat verildi. Yani, AK Parti de bu mesajla kendi normaline dönmüş oldu. Biz de sahaya indik ve çalışıyoruz. Halkın sorun ve taleplerini dinliyoruz. Onları gerekli yerlere ulaştırıyoruz.

 

AK Parti’de kongre süreci birkaç defa ertelendi. Tahminen ne zaman yapılır?

 

Her şeyin önüne sağlık geçti. O yüzden Sayın Cumhurbaşkanımız da sağlık ortamının tesis edilebileceği en uygun ortamda yeniden kongrenin yapılması hususunda bir irade ortaya koydu. Görünen o ki ağustos ayına kadar kongrelerin yapılma ihtimali zayıf. Kesin bir ifade değil ama görünen o. Genel merkezin alacağı kararı bekliyoruz.

 

Sizin aynı zamanda AK Parti için bir abisiniz. Siyaset tarzınız sert değil. Fakat bazı kesimler, daha agresif, daha polemikçi il başkanı olması gerektiği görüşünde. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

İfade etiğiniz husus çok somut değil. Kime ve neye karşı agresif olmak lazım? Hangi vaka ve olaya koyduğumuz tepki agresif oldu, hangisi olmadı? Meseleye vaka bazlı bakmak gerekir. Ama şunu söylemek gerekir: Dünyanın ve Türkiye’nin içinde bulunduğu şartların siyaset diline her zaman etkisi olur. Halkın istek ve beklentilerine yanıt verecek siyaseti üretmek zorundasınız. Kavga etmek, polemik üretmek çok kolay. Şu an bir cümle sarf ederim, siyasi ortam bir anda gerilir. Çok basit bu. Ama şu an için bu siyaset doğru değil. Biz AK Parti olarak ağırbaşlı, vakur, toplumun tüm kesimleriyle iletişim içinde siyasi bir yol izliyoruz. Bu tür şeylere pek takılmıyorum. Cumhurbaşkanımızın da ifadeleriyle laf üstüne laf değil, taş üstüne taş koymak için mücadele veriyoruz. Kavgadan beslenen bir anlayışımız hiç olmadı. Bundan sonra da olacak değil.

 

Diğer siyasi partilerle ilişkileriniz nasıl?

 

Hepsinin il başkanıyla görüşüyorum. En son bayramlaşma yaptık. Görüntülü olarak konuştuk. Nihayetinde hepimiz ülke için, millet için, bayrak için mücadele yapan bir yapıyız. Siyasetçiler bu rejimin olmazsa olmazları. Türkiye Cumhuriyetinin banisi Mustafa Kemal Atatürk ve çalışma arkadaşları bizlere birçok hediye bıraktı. Bunlardan en önemlisi de demokrasiyle taçlandırılmış cumhuriyet rejimi. Bu rejimin de olmazsa olmazı siyasi partiler ve siyasetçiler. O yüzden bizler örnek insanlar olmalıyız.

 

Sizden, kongrede güven tazeleme, il başkanlığına devam etme noktasında bir hissiyat alıyoruz. Fakat AK Parti’de il başkanlığı için çeşitli aşamalar var. Temayül, genel merkez süreci, mülakat, vesaire. Nedir görüşünüz?

 

Bundan bir sene önce görev bana tevdi edildiğinden sonra partimizde bir basın toplantısı düzenledim. Orada açık ve net ifade ettim: Nihayetinde bize düşen ilk görev, partimizin birlik ve beraberliği dağılmadan, milletimizin istek beklentilerine yanıt verecek siyaseti üreterek, ilk kongreye kadar güvenli bir şekilde gemiyi limana yanaştırmak demiştik. Biz de bunun için çalışıyoruz. Kimin il başkanı olacağı hiç önemli değil. Önemli olan bu davanın emin adımlarla geleceğe doğru yürümesi. O yüzden bizde kimin hangi görevlerde olacağının kavgası olmaz. Parti büyüklerimiz, genel merkezimiz, istişare organlarımız çalışır ve en uygun isim üzerinde hemfikir olur. Sonra da yolumuza devam ederiz. Önemli olan AK Parti’in bu yolculuğuna kimsenin zarar vermemesi, Kocaeli’nin liderimizin yanında dimdik durması. Biz de bunu yapıyoruz.

 

 

 

 BÜYÜKAKIN ÇOK BAŞARILI

 

-Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’la koordinasyon nasıl?

 

Büyükşehir yerel yönetim anlamında amiral gemi. Büyükşehir ne kadar güçlü olursa Kocaeli’nin geneline hitap eden hizmet anlayışını sahaya yansıtırsa Kocaeli mutlu olur. Böylelikle mutlu şehir oluruz. Tahir Büyükakın bu anlamda çok özel çalışmalar yapıyor. Büyükakın, 15 yıl Kocaeli’yi başarıyla yönetmiş İbrahim Karaosmanoğlu’ndan görevi devraldığı ilk günden itibaren çok önemli çalışmalara imza attı. Bizler de belediyemizin hizmetlerini halkımıza en iyi şekilde anlatmanın gayretinde oluyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız, hem önceki dönem başlayan projelerle alakalı bir irade ortaya koydu. Onları bitirme adına çalışma ortaya koydu. Hem de kendi projelerini tüm Kocaeli’ye yayılan bir anlayış içerisinde hayata geçirmeye devam ediyor. Ama bu noktada Kocaeli halkının takdir ettiği çok önemli husus var. Bunlardan biri, başlayan bir metro çalışmamızdı. Takriben 5 milyarlık bir yatırımdı. Kocaeli Büyükşehir’in bütçesinden karşılanacak şekilde ihalesi yapılmıştı. Büyükakın büyük bir başarıya imza atarak bu projenin Ulaştırma Bakanlığına devrini sağladı. Biz bu konu ile ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret etmiş ve talebimizi ifade etmiştik. Cumhurbaşkanımız da “Kocaeli halkına hediyem olsun” demişti. Bunu iyi okumak lazım. Bilindiği gibi Büyükşehir Belediyelerinin gelirleri ile ilgili çalışma var. Kocaeli Büyükşehir’in de yıllık 600-700 milyon lira gelir kaybına uğraması muhtemel. Hiç olmazsa o paranın kurtulması demek bu proje. Diğer yandan Büyükakın, projelerin genel bütçeye aktarılması noktasında çok başarılı. Başkanımızla çok uyumlu çalışıyoruz. Sağ olsun çalışmalarla ilgili teşkilat yapımızı sürekli bilgilendiriyor. Öte yandan gittiği yerlere ilçe başkanlarımızı da davet ediyor.

 

BİR AK PARTİLİNİN BİLE GİTMESİNİ İSTEMEYİZ

 

-İki tane yeni parti var: DEVA ve Gelecek. Bu partilere gidişin olmaması yönünde bir çalışma yapacak mısınız?

 

Biz hiçbir AK Partili üyemizin partimizden ayrılmasını arzu etmiyoruz. Ülke olarak yedi düvelle mücadele ettiğimiz bir dönemde dünya liderimizin yoluna güçlü adımlarla devam etmesi yönünde hemfikiriz. Ama nihayetinde geçmişten bugüne kurulan partiler var ve bundan sonra da olacak. Bunda yadırganacak bir şey yok. Ama şu anki konjonktürde milletimizin yeni bir parti beklentisi yok. Biz kendi işimize bakmanın gayretindeyiz. Kendi siyasi çalışmalarımız bizim için öncelikli. Partililerimizi, parti büyüklerimizi ziyarete ediyoruz. Kendi işimize odaklandık ve güçlü bir şekilde yolumuza devam ediyoruz.

 

-Artık normalleşiyoruz. AK Parti neler yapacak?

 

Yaz sezonu geldi ve hep sahada olacağız. İlçe ilçe geziyoruz ve gezmeye devam ediyoruz. İlçelerde belediyelerimizin hizmet ve yatırımlarını yerinde görüyoruz. Sonra da sahada vatandaşlarımızla bir araya geliyoruz. Yaz mevsimini fırsat olarak göreceğiz. Günler uzun. Özellikle köylere gideceğiz. Netleşince de kongrelerimiz sürdüreceğiz.

 

İL BAŞKANLARI MASASINA SICAĞIM

 

-MHP Genel Merkezi teşkilatlardan ekonomik durumla alakalı bir rapor istiyor. İl Başkanı Aydın Ünlü de bu çalışmanın startını verdi. Sizin böyle bir çalışmanız var mı?

 

Biz kentteki ekonomik havayı koklayıp bunu genel merkeze sürekli iletiyoruz. Bizim her ay Ankara’da il başkanları toplantılarımız var. Sayın Cumhurbaşkanımız toplantı bitene kadar toplantıyı yönetiyor. Biz her ay sahadaki sorunları tespit edip bunu Cumhurbaşkanımıza sunuyoruz. Aynı sistem devam ediyor. Örneğin son süreçte bazı esnaf kesimlerine yapılan yardımın talebi taşradaki il başkanlarından geldi.

 

-İl başkanları masası hakkında görüşünüz ne?

 

Şu an il başkanları olarak çok uyumlu bir birlikteliğimiz var. Bir yuvarlak masa buluşmalarına ben her zaman sıcağım. Yapı olarak bu anlayışı savunuyorum. Kongre süreçlerinin ardından il başkanları masası, hayatın normale dönmesiyle beraber yeniden kurulabilir. Benim için hiçbir problem yok.

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
23 Ekim 2021 Cumartesi
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı