05 Mart 2021 Cuma 10:18:42

Candemir; Hala geç değil vazgeçin

Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, “Savunmanın bağımsızlığı adına vereceğimiz mücadele sürecek. Bir kere daha söylüyoruz hala geç değil bu yasa teklifinden vazgeçin” dedi

Candemir; Hala geç değil vazgeçin
Paylaş

Boran KAYALAR- Kocaeli Barosu Başkanı Avukat Bahar Gültekin Candemir bugün Avukatlık Kanununda yapılması planlanan yasa değişikliği ile ilgili süreç meslektaşlarına bilgi vermek için toplantı düzenledi. Meslektaşları ile birlikte süreç ile ilgili istişare yapmak isteyen Candemir, İzmit Yunus Emre Kültür Merkezinde meslektaşları ile bir araya geldi. Cübbeleri ile toplantıya katılan avukatlar karşılıklı fikir alışverişinde bulundu. Toplantıya Baro Üyelerinin yanı sıra eski Baro Başkanları Fahri Örengül, Sertif Gökçe ve Mehmet Tamer Solakoğlu katılım gösterdi.

 

 

“DEMOKRATİK HAKKIMIZI KULLANDIK”

 

Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir toplantıda yaptığı konuşmada, “Baroların siyaset yaptığı vurgulandı. 1 Haziran Bildirgesi’nde demokratik hak kullanımı yoluna gittik. Amacımız hukuk kuralları çerçevesinde demokratik hak kullanımıydı. Türkiye’nin dört bir tarafından 19 Haziran’da yola çıktık.  Biz diz çökersek adına mücadele ettiğimiz 140 bin meslektaşımız ve 80 milyon vatandaşımız diz çökecekti. Tarihi bir fırsat kaçırıldı. Biz Ankara kapısında çiçeklerle karşılansaydık bizi karşılayanlar tarihe altın harflerle yazılırdı.

 

 

“YASA TEKLİFİNDEN VAZGEÇİN”

 

Türkiye Barolar Birliği ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı bize sırtını döndü. Biz TBMM’ye eylem yapmaya değil Adalet Komisyonuna katılmak için gittik. Biz Adalet Komisyonu’ndan davet almadık. 6 Temmuz günü meslektaşlarımıza bu teklifi reddedin dedik. Maalesef bu teklif komisyondan geçti. Türkiye Barolar Birliği başkanıyla mücadele etmek zorunda kaldık. Bu yasa teklifi yarın görüşülecek. Savunmanın bağımsızlığı adına vereceğimiz mücadele sürecek. Saraylar, saltanatlar bir gün çöker bugünlerden geriye bir yarınlara gidenler kalır, bir de yarınlar için verilen mücadeleler kalır. Bitmedi bu kavga daha sürecek. Barolarımızın parçalanmasına karşı çıkıyoruz. Bir kere daha söylüyoruz, susmuyoruz, vazgeçmiyoruz, hala geç değil siz bu yasa teklifinden vazgeçin” dedi.

 

 

“İSTİFA DEĞİL İNTİHAR EDERİM”

 

Toplantıda konuşma yapan geçmiş dönem baro başkanlarından Mehmet Cumhur Arıkan “Bir kurum var, Barolar Birliği. Ben barolar birliğini değil baroların birliğini gördüm. Kocaeli Barosunda 60 değil 6 meslektaşım bana sırtını dönse değil istifa intihar ederim. Bu mücadelenin sonuna kadar yanındayım. Birçok meslektaşımız buraya gelemedi. Savunma mesleğimiz devam ediyor. Avukatlık mesleği geniş anlamda siyaseti gerektirir. Biz hak mücadelesinde diğer kurum ve kuruluşların önündeyiz. İktidarlar değişir ama kalan her zaman hukuktur.  Kanun çıkarsa bizim B Planlarımız olacak. Kanun için lazım olan sayıya Kocaeli Barosu gelmemiş olabilir ama gelecek. Kanun çıksa da çıkmasa da biz mücadelemizi sürdürürüz” şeklinde konuştu.

 

 

“SAVUNMA GÜÇLÜYSE ÜLKE GÜÇLÜ”

 

Arıkan’ın ardından kürsüye çıkan eski  Baro Başkanlarında Fahri Örengül çıktı. “Savunma ne kadar güçlü ise o ülke her zaman daha güçlü olur” diyerek sözlerine başlayan  Fahri Örengül, “Sürekli barolar siyaset yapıyor diyorlar. Bu teklifi yapan siyasi partiye destek verenler siyaset yapmıyor ama karşı çıkanlar siyaset yapıyor. Bu çalışmayı yapan bir siyaset partisinin peşine düşüyorsa onu rencide etmek hepimizin görevi. Birebir tepkimizi göstermek zorundayız. Bugünden itibaren avukatlarımızın birinci görevi avukatlık yasası olmalı. Alternatif baro oluşturmaya kim kalkışıyorsa kulağını çekmeliyiz” diye konuştu. 

 

 

“HİÇBİR YERDE BÖYLE BİR YASA YOK”

 

Örengül’ün ardından Önceki Dönem Baro Başkanı Sertif Gökçe kürsüye çıkarak konuşma yaptı. Gökçe konuşmasında, “2010 Anayasasının birinci amacı baroları ele geçirmekti. Baroları ele geçirme projesi o dönemden beri devam ediyor. Bu dönem pandemi fırsatı ile yasa tasarısı komisyondan geçti. Baro Başkanlarımızı tebrik ediyorum. Bazı eksiklikler oldu. Avukatlar birliği yeterince oluşturulamadı. Bunun en önemli nedenlerinden biri pandemi ve barolar birliği başkanın tutumu. Başkanların bireysel çabası çok önemliydi. Vazgeçmeyeceğiz devam ediyoruz. Biz de duruşmalara bir gün girmeyebiliriz. Adliyelerde belli saatlerde mesleğimize saygı duruşunda bulunabiliriz. Elimizde olan imkanları kullanmalıyız. Bu ucube bir yasadır. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir yasa yoktur. Avukat vekillerinden birçoğu da inanmayarak bu yasaya evet diyor” dedi.

 

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
05 Mart 2021 Cuma
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı