23 Ekim 2021 Cumartesi 10:23:05

Kocaeli’de yoğun bakım hastası sayısında artış yok

İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, sevindirici bir haber verdi. Türkiye’nin aksine Kocaeli’de yoğun bakım hasta sayısında artış olmadığını kaydeden Ergüney, “Bu sevindirici bir gelişme” dedi. Toplu etkinlikler konusunda halkı uyaran Ergüney, “Beni bile mangala davet ediyorlar” dedi.

Kocaeli’de yoğun bakım hastası sayısında artış yok
Paylaş

Serkan ÜLDEŞ- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı Covid-19 verilerine göre 15 Temmuz’dan itibaren vaka sayılarında düşüş var. Özellikle son bir haftada sayıların binin altına düşmesi halkı sevindirdi. İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, Kocaeli’deki durumla alakalı gazetemize önemli değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin aksine Kocaeli’de yoğun bakım hasta sayısında artış olmadığını kaydeden Ergüney, “Bu sevindirici bir gelişme” dedi. Toplu etkinlikler konusunda halkı uyaran Ergüney, “Beni bile mangala davet ediyorlar” dedi.

 

YAVAŞ BİR AZALMA VAR

Türkiye geneli vaka sayılarında yavaş yavaş bir azalma olduğunu ifade eden Ergüney, Kocaeli’de de ivmenin aşağı indiğini kaydetti. Ergüney, Kocaeli’yle ilgili şu ifadeleri kullandı: “Kocaeli’de bir azalma var, bu azalış tabiri caizse gıdım gıdım bir azalış. Çok aşırı bir azalma ben beklemiyorum, önümüzdeki günlerde. Toplumsal hareketlilikler baktığımda bunların durulması lazım ki, bir azalış olsun. Düğünler, dernekler, asker uğurlamaları gibi toplumsal etkinliklerin durulması gerekir.”

 

İLGİNÇ DAVET

Ergüney, kendisiyle alakalı dikkat çekici bir örnekte bulunurken şu ifadeleri kullandı:“Beni bile hafta sonları mangal partilerine davet ediyorlar. 10-15 kişi birlikte toplanmış, hocam sizde gelin diyor. Ailelerin kendi içinde, hep aynı evde yaşayan insanların bir mangal partisi yapmasında bir sıkıntı yok. Akrabalar bir araya geldiğinde ise durum çok vahim, orada sosyal mesafe olayı çok önemli. Eğer bu korunabilecekse o zaman çok dikkat edilmiyor benim gördüğüm kadarıyla. Ben açıkçası çok yüksek bir düşüş beklemiyorum ama şükrediyorum. Artışımız yok, yatay gidiyoruz ve yavaş bir azalma var. Kocaeli’nin vaka sayılarında ki düşüş aşağı yukarı Türkiye gibi diyebiliriz.”

 

ÖLÜM ORANLARINDA KOCAELİ İYİ DURUMDA

Ölüm oranlarıyla ilgili de konuşan Ergüney, şunları söyledi: “Hızlı bir düşme kesinlikle yok, zor düşüyor. Şu an için iyi olan bir şey söyleyebiliriz, o da, yoğun bakımdaki hasta sayımız. Bildiğiniz üzere Türkiye’deki yoğun bakımdaki hasta sayıları artmıştı ve Kocaeli’nin de buna bağlı olarak arttı. Fakat bugüne baktığımızda, Türkiye’de yoğun bakımdaki hasta sayısının artmasına rağmen Kocaeli’de artış yok. Neredeyse haziran ayına öncesine döndük, yüzde 70 döndük diyebiliriz. Ölüm oranında da yine Kocaeli iyi bir durumda ama vaka sayısında haziran ayının öncesine göre yüzde 40 bir artışımız var. Haziran öncesine dönmüş değiliz ama haziran öncesine dönen 10 büyükşehir var. 

 

SOSYAL HAREKETLİLİK

Anadolu’daki bazı şehirlerde ciddi artışlar oldu, tabi biz büyükşehiriz ve kendimizi Sivas, Yozgat gibi şehirlerle kıyaslayamayız. Onlara baktığımız zaman bizim artışımız iki katına çıkmıştı hazirandan sonra, hatta haziranın 14’üne kadar vaka sayıları iki katına çıkmıştı ve ciddi bir artış olmuştu. Ondan sonraki haftalarda ise yavaş yavaş düşmeye başladı ve son iki haftadır da çok yüksek olmasa da bir azalış var. Bunun temel nedeni tabi ki sosyal hareketlilik arttıkça, onlar bize olumsuz yansıyor.”

 

 

5’İNCİ HAFTA DA PİK YAPILMASI İYİ BİR DURUM

Sağlık Bakanı Fahrattin Koca’nın Kocaeli’nin 5’inci haftada pik yaptığı açıklaması üzerine Ergüney, “Son bir bucuk aydır Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, vakanın arttığı yönünde Kocaeli’nin adını hiç anmadı. Sadece 10-15 gün önce Kocaeli’de virüsün pik yaptığını söylemişti. Ona bir açıklık getirmek gerekirse, Koca’nın bahsettiği tarih 14 Nisan için geçerli, Kocaeli’nin pik tarihi 21 Nisan. Kocaeli’de bildiğiniz üre 16 Nisan’da başladı ve 21 Nisan’da da pik yaptı. Bahsedilen 5’inci hafta aslında o hafta. Kamuoyunda da bir yanlış anlaşılma olmuş, bir salgın sürecinde zaten 60 ila 90 gün içerisinde bir pike ulaşır. Salgın başlar 60-90 gün arasında bir pik yapar ve inişe geçer. Salgın ne kadar erken pik yaparsa o kadar iyi aslında, 5’inci hafta da pik yapılması aslında çok iyi bir durum. Bu şunu gösterir Kocaeli’de virüs çok güçlü, saldırgan ve etkili ama bir o kadar da müdahale çok güçlü.  Kocaeli’de 5’nci hafta da bir pik yapılması aslında kötü bir durum değil” dedi.

 

KALABALIK RİSK TEŞKİL EDER

Kocaelispor’un kutlaması ile ilgili olarak konuşan Ergüney, “Henüz bir dalgalanma olmadı, bunun üzerinde en az bir hafta daha geçmesi gerekiyor. Henüz erken, daha onun yansımasını yaşamadık ve yatay bir şekilde ilerliyor. Ben sadece bu etkinlik için söylemiyorum ama her türlü kalabalık bir risk gösterir ve bu kalabalıktan uzak durulması gerekir. Bunlar da sosyal mesafeye dikkat etmek gerekir. Bunlara dikkat edilmediği sürece, herhangi bir kalabalık bir risk teşkil eder. Virüsün zıplayabildiği mesafe bir metredir, bunu bir buçuk metre mesafe yaptığınız zaman garantiye alabiliyorsunuz. 2 metre yaptığınız zaman ve maske taktınız mı yüzde yüz garantiye alabilirsiniz. Virüsün iki metre ve maskeli bir alanda o kadar zıplayacağını tarih yazmamıştır, böyle bir durum imkansızdır. Bunu sağladığınız zaman kesinlikle her türlü etkinlik yapılabilir” ifadelerini kullandı.

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
23 Ekim 2021 Cumartesi
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı