Sağlığınızı korurken sağlığınızdan olmayın

Koronavirüs salgını ile birlikte kullanımı artan kişisel temizlik ürünlerinin başında gelen dezenfektan ile ilgili ortaya atılan sahte ürün iddiaları ile açıklama yapan Promas Kocaeli’nde dezenfektan üreten Promast Kimya adlı işletmenin yöneticisi Kerim Bayramoğlu, “Sahte ürünleri kullanıp sağlığınızdan olmayın” dedi

Sağlığınızı korurken sağlığınızdan olmayın
Paylaş

Abbas ÇAKAR- Koronavirüs salgını ile birlikte, günlük hayatımızda yanımızdan ayırmadığımız ürünler arasına giren dezenfektanlar ile ilgili birçok yerde kullanılan ürünlerin sahte olduğu ve insan sağlığına zararlı etkileri bulunduğu iddiaları ortaya atıldı. Bu iddialar üzerine vatandaşlar da dezenfektan alımı ve kullanımı konusunda tedirgin oldu.

 

 

SORU İŞARETLERİ VAR

 

Kafalardaki soru işaretlerini kaldırmak, gönül rahatlığı ile bu ürünü alıp kullanabilmek için ne yapılması gerektiği sorusunun yanıtını ise, ilimizde Sağlık Bakanlığı onaylı dezenfektan üreten ve hatta yurt dışına ihraç eden Promast Kimya AŞ firmasının yöneticisi Kerim Bayramoğlu’ndan aldık.

 

 

SAĞLIĞINIZDAN OLABİLİRSİNİZ

 

Dezenfektanların hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiğini ve bunun bir süre daha devam edeceğini belirten Bayramoğlu, “Her şeyde olduğu gibi dezenfektanın da sahtesini üretenler, yani merdiven altı imal ederek piyasaya sürenler var. İnsanların sağlığını korumak için kullandıkları dezenfektanlar nedeniyle sağlığından olmaları, zarar görmeleri veya virüslerden korunamama gibi sonuçları ortaya çıkabilir” dedi.

 

 

BARKODLU ÜRÜN ALIN

 

Bu tarz ürünlere karşı Sağlık Bakanlığı’nın da bazı tedbirler aldığını kaydeden işletme sahibi Kerim Bayramoğlu, “Vatandaşlar ile kurum ve kuruluşların, mutlaka ürün alırken üzerinde barkod numarası olup olmadığına baksın. Ayrıca ürünün üzerinde bakanlıkça verilen ruhsat tarihi ve ruhsat numaraları olmalı. Böyle bir ürünü aldıktan sonra barkod numarası, ruhsat tarihi ve ruhsat numaralarını internetten kontrol edebilirler” diye konuştu.

 

 

LABRATUVAR İNCELEMESİ GEREKİR

 

Dezenfektanın sahte olup olmadığının elle tutularak veya koklanarak anlaşılamayacağını ifade eden Bayramoğlu, açıklamasında şöyle konuştu: “Böyle bir ayrımı ne vatandaşımız, ne de biz üreticiler bakarak anlayamayız. Bu ürünlerin mutlaka laboratuvar ortamında incelenmesi gerekir. Bu nedenle, vatandaşlarımızın, sahte dezenfektandan korunmasının tek yolu var. Mutlaka barkodlu ve üzerinde üretimle alakalı Sağlık Bakanlığının verdiği ruhsat numarası, ruhsat numaraları ve izin belgelerinin yazılı olduğu ürünleri seçmesidir.

 

 

BARKODU KONTROL EDİN

 

Bunların bulunduğu ürünleri seçerse içleri rahat olarak dezenfektanı kullanabilirler. Aldıkları üründen şüphe ederler veya içleri rahat etmez ise bahsettiği barkod ve izin belgeleri ile internet üzerinden kontrol sağlayabilirler. Bunun dışında bakanlık sürekli kontrol ve denetimlerini yapıyor. Vatandaşlarımız da bu tür durumlarda şüphelendiği ürünü yetkililere bildirebilir.”

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
Perşembe, 15 Ekim 2020
İmsak
05:13
Güneş
06:38
Öğle
12:59
İkindi
16:26
Akşam
19:10
Yatsı
20:30