Kocaeli’de ilk sertifikayı kim alacak?

AVM’lere de oteller gibi ‘güvenli hizmet sertifikası’ verilmeye başlandı. Bu belgeyi belli kriterleri tutturanlar alabilecek. Peki Kocaeli’de ilk sertifikayı kim alacak?

Kocaeli’de ilk sertifikayı kim alacak?
Paylaş

Koronavirüs ile savaştan vatandaşın hem sağlıklı kalabilmesi hem de hayatını ‘yeni normal’e uygun şekilde sürdürebilmesi için bir uygulama daha hayata geçti. Buna göre AVM’lere ‘Güvenli Hizmet Belgesi’ verilmeye başlandı. Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan KOVID-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu’nda yer alan masa mesafelerinden asansörlerin kullanımına, dezenfeksiyon işlemlerinden lavaboların temizliğine kadar detaylı incelenecek. Bu incelemelerinin ardından ilk belgeyi alan Ankara merkezli bir AVM oldu.

 

Sertifikanın kriterleri şu şekilde:

 

Merkezi havalandırma sistemlerinde içeriden alınan havanın tekrar dolaşıma verilmesi yerine dış havanın emilerek şartlandırılması yöntemi tercih edilmeli.

 

Mescide girerken maske takılmalı ve namaz esnasında da çıkarılmamalı, seccadelerin, Kur’anı Kerimler dahil tüm kitaplar ve tespihler kişiye özel olmalı, tek kullanımlık seccadeler kullanılmalı.

 

Yemek katı, hizmet alanları, asansör girişleri gibi alanlarda antiseptik madde yer almalı.

 

Ortak kullanılan telsiz/ telefon gibi malzemelerin vardiya değişimlerinde, teslim öncesi uygun şekilde dezenfekte edilmeli.

 

Danışma personeli, mümkünse kronik hastalığı olmayan kişilerden seçilmeli, pandemi konusunda bilgilendirilmeli.

 

Personelin ve işletmede 24 saatten daha fazla kalan müşterilerin ateşleri günlük olarak takip edilmeli

 

Temizlik ve dezenfekte edici kimyasalların kullanım dozunun uygunluğu kontrol edilmeli.

 

Su sebilleri kaldırılmalı, kahve makinesi ve otomatlar mümkünse kullanılmamalı.

 

Fiziki mesafenin azalabileceği mesafenin korunması için zemin çizgileri ve uyarı işaretleri olmalı.

 

Güvenilir AVM sertifikası ziyaret oranlarını artıracak.

 

Kitaplar, broşürler ve dergiler dahil olmak üzere gerekli olmayan tüm eşyalar lobi/bekleme alanlarından, diğer ortak kullanılan alan ve salonlardan çıkarılmalı.

 

Tuz, karabiber, sos, şeker, kürdan gibi tek kullanımlık paketlerde, çatalkaşık ve bıçakların servise kağıt cepli paketler veya tek kullanımlık ürünler gibi hijyenik önlemler alınmış olarak sunulmalı.

 

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
Perşembe, 15 Ekim 2020
İmsak
05:13
Güneş
06:38
Öğle
12:59
İkindi
16:26
Akşam
19:10
Yatsı
20:30