'Artık esnafın yüzü gülsün'

Büyükşehir Belediyesi’nin 23 Eylül’de tanıtımını yaptığı yeni yürüyüş yolu projesi cadde esnafının da beğenisini kazandı. Projeye dair esnafın ortak korkusu ise çalışmaların uzaması ve trafiğe kapatılacak olan Hürriyet Caddesi ile birlikte ortaya çıkacak otopark sorunu

'Artık esnafın yüzü gülsün'
Paylaş

Arif BULUT - BÜYÜKŞEHİR Belediyesi tarafından 23 Eylül’de lansmanı gerçekleştirilen İzmit Yürüyüş Yolu Projesi, cadde esnafını heyecanlandırdı. Uzun zamandır beklenen proje kapsamında trafiğe kapatılarak yürüyüş yoluna katılacağı belirtilen Hürriyet Caddesi ile Cumhuriyet Caddesi’nin aynı seviyeye indirilmesi esnafın projede beğendiği noktaların başında geliyor.

 

PROJE BEĞENİLDİ

Esnafın projeye yönelik korkusu ise çalışmaların uzaması ve trafiğe kapatılacak olan Hürriyet Caddesi ile birlikte park sorunun artma ihtimali. Tüm kuşkulara rağmen esnafın büyük kısmı ise yeni yürüyüş yoluna projesine inanıyor. Projeye dair beklentilerini ve görüşlerini ifade eden yürüyüş yolu esnafı, çalışmayı genel olarak başarılı ve güzel bulduklarını dile getirdi.

 

 

********************************************************************

Tek eksiklik otopark

 

“Dikkatimizi çeken tek eksiklik şu; küçük de olsa otoparkların düşünülmemiş olması. İnsanlar park sorunu nedeniyle şehir merkezine gelirken düşünüyor, gelmek istemiyor. Merkeze gelen diğer tramvay duraklarının yakınlarına otopark oluşturarak insanların bu yolla şehir merkezine çekilebileceğini düşünüyorum.

 

MERKEZ BANKASI SORUNU

Projede en beğendiğim nokta Hürriyet Caddesi’nin yürüyüş yoluna katılması ve iki caddenin seviyesinin eşitlenmesi oldu. Dinlenme noktaları da proje için olumlu bir adım. Her şeye rağmen buranın hareketlenmesi için Merkez Bankası’nın yerine hareketliliği artıracak yeni bir devlet dairesinin gelmesi lazım.”

 

 

****************************************************************************

Artık esnafın

yüzü gülsün

 

“Projeyi genel anlamda güzel bir adım olarak görsek de şüphelerimiz hala var. Hürriyet Caddesi’ni yürüyüş yoluna katılarak yaya yolunun artırılması faydalı bir gelişme fakat aynı zamanda buradaki araç trafiği artacak ve park sorunu büyüyecek. Duraklar kaldırıldıktan sonra esnafın işi ciddi manada düştü.

 

HAREKETLİLİK ARTSIN

Bu yenilik bize ne kazandıracak bunu gerçekten bilmiyoruz. İki caddenin aynı seviyeye gelmesi projeye dair en beğendiğim nokta oldu ama yine de projeye dair şüphelerimiz var. Tek istediğimiz cadde esnafının yüzünü güldürecek bir hareketliliğin yaratılması olacak.”

 

 

 

 

**********************************************************************

İzmit’e renk katacak

 

“Yürüyüş yolu projesini gördük ve beğendik. Bizim isteğimiz proje hayata geçirilirken esnafın mağduriyet yaşamaması. Bunun için çalışmalar gece saatlerinde yapılabilir. Pandemi sürecinin sonrasında bir projenin yavaş ilerleyerek işlerimizi aksatması bizi kötü etkiler.

 

ŞEHİR CANLI KALSIN

Projeye dair en çok beğendiğimiz gelişme caddenin genişlemesi ve yaya trafiğinin yoğunlaşması olacak. Umarız yapılan çalışma ile bu cadde İzmit’e renk katacaktır. Akşam 19.00’dan sonra ölen bir yürüyüş yolu değil de gece yarısına kadar canlı olan bir yürüyüş yolu olmasını istiyoruz.”

 

 

**********************************************************************************

Trafik konusunda

şüphelerimiz var

 

“Burası İzmit’in göbeği, tam kalbi. Burası ne kadar hareketli ve canlı olursa İzmit de o kadar canlı ve hareketli olacaktır. Yaya trafiğinin artması olumlu bir gelişme fakat araç trafiği konusunda şüphelerimiz ve endişelerimiz var.

 

SORUNLAR DÜŞÜNÜLSÜN

Buradan geçen her aracın esnafa faydalı olması gerekiyor. Artacak olan kalabalıkla birlik mevcut düzende olan otopark sorunu daha da büyüyecek. Çoğu zaman dükkanımıza ürün alırken bile burada araç duramıyor. Bu sorunların da düşünülmesi çözüm üretilmesi gerekiyor.”

 

 

 

 

*************************************************************************************************************

Butik otoparklar

hayata geçirilmeli

 

“Projeye dair yapılan tanıtımı ve içeriği beğendik. Bu anlamda Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a teşekkür ediyoruz. Proje her ne kadar iyi düşünülmüş ve yapıcı olsa da otopark sorunu çözülmesi gerekiyor. Bu anlamda yürüyüş yoluna yakın noktalarda butik otoparklar kurulmalı. İnsanlar buraya gelirken araçlarını nereye park edecekleri konusunda sıkıntı yaşamamalı.

 

SORUNLARI AŞARIZ

Şehir merkezinde yıkılabilecek binalar var, bu binaların yerine otoparklar yapılabilir. Hafta sonlarında insanların buraları kullanması için çocukların eğlenebileceği mekanları da hayata geçirmek lazım. Aynı zamanda bölge esnafının da pazar günleri dükkanlarını açması gerekiyor. Hep birlikte hareket edilip, otopark sorununu çözdükten sonra aşamayacağımız bir sorun yok.”

 

 

 

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
Perşembe, 15 Ekim 2020
İmsak
05:13
Güneş
06:38
Öğle
12:59
İkindi
16:26
Akşam
19:10
Yatsı
20:30