29 Kasım 2020 04:38:42

Zeytinoğlu: 17 milyarlık bir rakama ulaşacağız

Ülkemizde, pandemi nedeniyle geçtiğimiz Nisan ayında nerdeyse duran ithalat ve ihracat Eylül ayı ile birlikte tavan yaptı. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Ekim, Kasım ve Aralık ylarında, rekor ithalat ve ihracat bekliyoruz” dedi

Zeytinoğlu: 17 milyarlık bir rakama ulaşacağız
Paylaş

Abbas ÇAKAR - Pandemi nedeniyle, Nisan ayında ülkemizde ithalat ve ihracat durdu.   Ancak alınan tedbir ve verilen destekler sayesinde, toparlanma süreci beklenende de hızlı oldu. Ülkemiz genelinde ve sanayinin kalbi olarak değerlendirilen Kocaeli’nde ,Eylül ayında ithalat ve ihracat toparlandı. Hatta toparlanmak ile kalmadı adeta tavan yaptı. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Eylül ayı rakamları ile ithalat ve ihracatın normale döndüğü, hatta normalin üzerine çıktığını ifade etti.

 

 

NORMALDEN İYİYE ULAŞTIK

Kocaeli’nin ithalat ve ihracat açısından Türkiye’nin en önemli kenti olduğunu vurgulayan Zeytinoğlu, “ Ülkemizde ithalat ve ihracatın yüzde 17’si Kocaeli’nde yapılıyor.  Bilindiği üzere tüm dünya Koronovirüs nedeniyle çok zor bir süreçten geçti.   Ülkemizde de Nisan ayında bu salgın nedeniyle ithalat ve ihracat nerdeyse durma noktasına geldi.  Ancak diğer ülkelerin geç toparlanması, ülkemizin almış olduğu tedbir ve vermiş olduğu destekler sayesinde, biz beklenilenden önce normale hatta normalden de iyiye ulaştık” dedi.

 

REKOR BEKLENİYOR

Türkiye'de Eylül ayında 16 milyarın üzerinde ihracat gerçekleştiğini ve bunun 2 buçuk milyarının Kocaeli’de yapıldığını ifade eden Zeytinoğlu,” Kapasite kullanım oranında baktığımız da yüzde 5 aşağıda olsak da çok iyi bir konumda olduğumuzu söyleyebilirim.  Hatta Ekim, Kasım ve Aralık ayında ihracatta rekor bir paya ulaşacağımızı, bugüne kadar görülmeyen 17 milyarlık bir rakama ulaşacağımızdan eminim” şeklinde konuştu.

 

TÜRKİYE’DE BİRİNCİ

Kocaeli’nde 35 Deniz Limanı bulunduğunu ve geçtiğimiz yıl 72 milyon ton malın bu limanlardan taşındığını dile getiren  Zeytinoğlu, “ Geçen yıl Kocaeli   bu rakamlar ile  Türkiye’de birinci, Avrupa’da 7’inci olduk. Bu rakamlarda en büyük faktör,  Kocaeli’nin doğal bir liman özelliğine sahip olmasıdır. Bize pandemi döneminde destek veren devletimize bakanlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi

 

 

 

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
29 Kasım 2020
İmsak
06:05
Güneş
07:32
Öğle
12:49
İkindi
15:31
Akşam
17:56
Yatsı
19:17