Hereke Kalesi 1400 yıl sonra kapılarını açtı

Körfez Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanan tarihi Hereke Kalesi’nde 1. Ulusal Fotoğraf Yarışması Sergileme ve Ödül töreni düzenlendi.

Hereke Kalesi 1400 yıl sonra kapılarını açtı
Paylaş

 

Arif BULUT- Körfez İlçesi Hereke Mahallesi’ne 1400 yıl önce yapılan Körfez Belediyesi tarafından restore edilen Hereke Kalesi’nde 1. Ulusal Fotoğraf Yarışması Sergileme ve Ödül töreni gerçekleştirildi. Körfez Belediyesi tarafından yapılan organizasyonda fotoğraf severler tarafından çekilen Körfez ilçesini anlatan fotoğraflar sergilendi. Ödül töreniyle birlikte Hereke Kalesi’de halka açıldı.  Programa; Körfez Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bölge Koordinatörü Abdullah Köktürk,  Körfez Ticaret Odası Başkanı, Recep Öztürk, Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Derneği Başkanı  Kemal Kaya  ve çok sayıda fotoğraf sever katıldı.

 

 

137 FOTOĞRAFÇIDAN 566 ESER

Hereke Kalesi içerisinde restoran ve müze olacak. Ayrıca kale içinde kır düğünü organizasyonlarına izin verilecek. Yarışmaya 137 fotoğraf sever 566 eserle katıldı. Jüriye üyeleri dereceye giren fotoğraflarını belirledi. Programda konuşma yapan Kocaeli Bağımsız Fotoğrafçılar Derneği Başkanı  Kemal Kaya, “Derneğimiz kurulduğundan beri en aktif, en çok proje üreten ve en çok proje sergileyen bir dernek. Geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

 

ÇOK GÜZEL KARELER YAKALAMIŞLAR

Kaya’nın ardından konuşan Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt ise, “Yarışmamıza çok güçlü katılım sağlandı. Çok memnun oldum. 137 sanatçı 566 eseler yarışmaya katıldı. Doğal güzellikleri olan ilçemizin fark edemediğimiz güzelliklerini bu fotoğraflarla bizlere sundular. Çok güzel kareler yakalamışlar. Hem sanayi, hem deniz, hem köylerimizde birçok güzel kareyi bizlerle buluşturlar. Fotoğraflar insanlara birçok anı hatırlatır ve ölümsüzleştirir. Bizim göremediğimiz noktaları bu organizasyonla Körfez halkıyla buluşturmak istedik” dedi.

JÜRİNİN İŞİ ZORDU

Söğüt sözlerinin devamında, “Gerçekten eserlerin hepsi birbirinden güzel. Jürimizin işi çok zordu. Bir sıralama yapıldı. Ama biz her fotoğrafları ödüle layık görüyoruz. İstedik ki bu kültür sanat etkinliğimizi tarihi kalemiz olan Hereke Kalesi’nde yapalım istedik. Kalenin iç peyzajını tamamlayıp yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği mekan haline getirmeye çalışacağız. İnşallah bundan sonra bu tür etkinlikleri bu mekanda yapacağız. Büyük ölçüde sur işlerini tamamladık. İlk programımızı yaptık. Daha birçok program yapacağız” şeklinde konuştu. Ardından dereceye giren yarışmacılara ödülleri verildi.

ÖDÜL ALAN İSİMLER

Düzenlenen törende birincilik ödülünü Murat İbramoğlu, ikincilik ödülünü Hasan Zer, üçüncülük ödülü Meryem Özer, mansiyon ödülünü ise Sare Kural aldı.

 

 

 

Mansiyon ödülü: Sare Kural, Üçüncülük ödülü: Meryem Özer , İkincilik ödülü: Hasan Zer, Birincilik ödülü: Murat İbramoğlu

 

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
Perşembe, 15 Ekim 2020
İmsak
05:13
Güneş
06:38
Öğle
12:59
İkindi
16:26
Akşam
19:10
Yatsı
20:30