03 Mart 2021 Çarşamba 05:52:58

Kocaeli’de 10 bin kişi istihdam edilecek

Ford’un 74 aracının teslim töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ford’un kuracağı fabrika ile birlikte “Direkt olarak 3 bin, dolaylı olarak ise 10 bin kişilik istihdam yaratılacak” dedi

Kocaeli’de 10 bin kişi istihdam edilecek
Paylaş

Boran KAYALAR- FORD Otosan Başiskele Belediyesi’ne 74 hizmet aracı hibe etti. 12 adet çift kabin kamyonet, 3 adet tek kabin çift teker kamyonet, 40 adet minivan, 1 adet 9+1 minibüs, 1 adet 16+1 minibüs, 1 adet çift kabin 4x4 pikap, 1 adet camsız panelvan minibüs, 8 adet 10 teker kamyon, 4 adet çift çeker 10 teker kamyon ve yine belediyenin kendi girişimleriyle edindiği 1 arazöz ve 2 adet de çöp taksiden oluşan 74 araçlık hizmet filosu Başiskele Belediyesi tarafından teslim alındı. Bu kapsamda bugün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Kapalı Fuar Merkezi’nde 74 hizmet aracının teslim töreni gerçekleştirildi.

 

YOĞUN KATILIM

Törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Milletvekilleri İlyas Şeker, Cemil Yaman, Emine Zeybek ve Sami Çakır, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü, BBP İl Başkanı Remzi Kaya, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ve KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu belediye başkanları katıldı.

 

TÜRKİYE GÜÇLENECEK

Büyükakın konuşmasında, “Fabrikaların şehirleri katkısı önemli. Bu manada hem belediyelerimiz hem de Büyükşehir Belediyemizin sanayicilerin önünü açmak için elinden geleni yapıyor. Kocaeli büyük bir şehir. Kocaeli Türkiye’nin yükünü çeken bir şehir daha da büyüyecek. Kocaeli sadece sanayinin değil bilişim ve teknolojinin şehri olacak. Sayın Bakanımızın sık sık Kocaeli’de görmekten mutluluk duyuyoruz. Kocaeli Sanayinin başkenti, güçlü bir şehir. Gelecekte teknoloji var” dedi. 

 

KOCAELİ’YE GÜÇ VERSİN

“Kentlerimiz daha da güzel hale getireceğiz” diyen Başkan Büyükakın, “Cumhurbaşkanımızın dediği gibi hizmet gerekli ama yeterli değil. Belediye Başkanlarımız ile birlikte arı gibi çalışıyoruz. Şimdiye kadar 1.2 milyar liralık yatırım gerçekleştirildi. Güzel işler yapmak için tüm belediyelerimiz çalışıyor. Türkiye’yi önce 2023’e taşıyacağız daha sonra 2053 için evlatlarımızı hazırlayıp el birliği ile çalışacağız. Kocaeli her zamanki yerinde. İş adamlarımız ile sürekli iş birliği içindeyiz. Yatırımların önünü açmak için elimizden geleni yapıyoruz. Değerli projelerimiz onarın imkanları ile yapılacak projelerse onlarla beraber şehrimize katkı sunmaya çalışıyoruz” dedi. 

 

REKABETE GÜÇ KATIYOR

Ardında konuşan Vali Seddar Yavuz, “Türkiye Cumhuriyet devleti öylesine büyük başarılı bir devlettir ki içinde bulunduğumuz şartlar nedeni ile alkışlayamadık. Kocaeli’miz özellikle bu 18 yılda gücüne güç katmış Türkiye Cumhuriyeti devletini dünya ile yarışan hale getirmiştir. Güçlü sanayisi ile devletimize ve rekabetimize güç katıyor. Küresel bir yolculukta emin adımlarla ilerliyoruz. Biz de bu şekilde bütün kurum ve kuruluşlarımız ile takım oyunu içerisinde yapmaya çalışıyoruz. Bu şehri daha iyi yere taşıyacağız. Sayın Bakanımız sık sık şehrimize gelip yatırımlara destek vermesi bizi gururlandırıyor. Sayın Bakanımıza tekrar teşekkür ediyoruz. halkımızın hayatını kolaylaştıracak araç filosu ile birlikte Belediye Başkanımızın daha iyi hizmetler yapacağına inanıyoruz. Kıymetli genel müdürümüzü de tebrik ediyorum” dedi. 

 

KOCAELİ İKİNCİ EVİMİZ

Vali Yavuz’un ardından konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank şu ifadeleri kullandı: “Kocaeli bizim adeta ikinci evimiz. Çünkü Türkiye sanayisinin kalbi burada atıyor. Bu yüzden farklı vesilelerle yolumuz sürekli Kocaeli'ne düşüyor. Ama hamdolsun sadece Kocaeli değil Türkiye'nin her yanında üretim ve yatırım gündemi yoğun şekilde devam ediyor. Türkiye üreterek büyümenin tadını aldı. Bu yüzden ülkemizin dört bir köşesinden yeni yatırım haberleri peş peşe geliyor.

 

YENİ YATIRIM KARARI

Ford Otosan, ‘Gelecek Nesil Ticari Araç ve Batarya Üretimi’ne ilişkin Başiskele'de yeni yatırım kararı aldı. Yaklaşık 2 milyar avro tutarındaki bu yatırım ülkemiz ekonomisine çok önemli bir ilave katma değer sağlayacak. Araç üretim kapasitesini yıllık 210 bin adet artıracak, 3 bin kişiye doğrudan istihdam oluşturacak. Tabi tedarik zincirleri vasıtasıyla on binden fazla ilave istihdama da katkı sağlayacak. Yeni kurulacak tesiste sadece konvansiyonel araç üretimi yapılmayacak. 

 

TEBRİK EDİYORUM

Dünyadaki trendlere uygun olarak tam elektrikli araçlar ve bunların bataryaları da burada üretilecek. Yani bu yatırım, ülkemizin elektrikli araç üretiminde önemli bir merkez olmasına da katkı sağlayacak.  Yüzde 70'e yakın yerlilik, yüzde 90'a varan ihracat oranı ile Ford Otosan firmamızın gerçekleştireceği bu yatırım inşallah ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sunacak. Ben bu karar için tüm şirket yetkililerini tebrik ediyorum.

 

 HAYIRLI UĞURLU OLSUN

Tüm modlarda üretilen araçlarda; yani otomobilden lokomotife, ticari araçlardan gemilere yerlilik oranlarını yüzde 75'e çıkaracağız. 2030 yılında; elektrikli, bağlantılı ve otonom hafifve ağır ticari araç üretiminde Avrupa'da lider ve dünyada ilk 5'te olmayı hedefliyoruz. Batarya modül, paketleme ve hücre yatırımlarıyla, ülkemizi Batarya Üretim Merkezlerinden biri yapmak istiyoruz.”

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
03 Mart 2021 Çarşamba
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı