03 Mart 2021 Çarşamba 05:40:27

Kartepe’ nin teleferiğini Büyükşehir yapacak

Büyükşehir Belediyesi’nde oy birliği büyükşehir belediyesine devredilen Kartepe teleferik projesi, belediyenin kendi imkanları ile yapılacak

Kartepe’ nin teleferiğini Büyükşehir yapacak
Paylaş

 

Boran KAYALAR- Büyükşehir Belediyesi’nin ocak ayı ikinci oturumunu Gebze Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Zinnur Büyükgöz yönetti. Kocaeli Kongre Merkezi’nde yapılan ve 22 gündem maddesinin karara bağlandığı toplantı, yarım saat sürdü.

İZAYDAŞ’IN İRTİFAK HAKKI UZATILDI

İZAYDAŞ’ın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Klinik ve Tehlikeli Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesis ile Evsel ve Endüstriyel Katı Atık Düzenli Depolama Alanlarının İşletmesi ile ilgili protokol süresinin T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen izin irtifak hakkı süresince uzatılması ilgili raporu oy birliği ile kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler ve Yardım Esasları Yönetmeliğinde Destek yapılmasına ilişkin yönetmelik ile ilgili raporu oy birliği ile kabul edildi.

‘PARAYI TOLERE EDECEK DURUM YOK’

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “Kartepe ilçemizde akademik lisenin büyükşehir belediyesi tarafından mülkiyetinin alımı gerçekleştirildi. 12 ilçemizde akademik liseler mevcut. Diğer ilçelerde böyle bir alım söz konusu mu? Yaklaşık 23 Bin TL+KDV kira ödüyormuşuz. Buranın alınması ile ilgili bilgi alabilir miyiz sizden?” Yaklaşık 5 Milyon TL bedelle alınıyor” diye konuştu. Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Zinnur Büyükgöz ise “Yönetim anlayışı kar-zarar denklemi üzerine kurulduğu takdirde 35 Bin TL para veriyorsanız aldığınız hizmet karşılığı verdiğiniz parayı tolrre edecek durum yoksa satın alabilirsiniz. Alınan şey varlığını ve değerini koruyacak” dedi.

TOPLU TAŞIMADA DESTEK MİKTARI BELLİ OLDU

İlimiz genelinde toplu taşıma hizmeti veren esnafa 3 ay süreyle yakıt desteği ödemesi ile ilgili geçtiğimiz mecliste kabul edilen maddenin ayrıntıları da belli oldu. Böylece toplu taşıma esnafı 3 ay boyunca büyükşehir belediyesi tarafından 3 ay boyunca yakıt desteği alacak. Destek miktarları ise şöyle: Aracı 7 metrenin üstünde olan araçlara aylık 2 Bin 500 TL, aracı 6 metrenin altında olan araçlara da 2 Bin TL nakit desteği verilecek.

‘EKONOMİK BİR SATIN ALMA’

Sözlerini sürdüren Büyükgöz, “Sizler belediyeler kendi araçlarıyla hizmet etmeli diyorsunuz. Arsa ve bina alımı konusunda bu tavrı anlamak zor olur. Zaman zaman bu alımlar olabilir. İlçeler özelinde satın almanın gerçekleştiği noktalar var. Ortalama değer artışıyla beraber bunun ortalaması 10-11 yıldır. Burada satın almadaki 20-30 yıllık kira bedeli ödenerek satın alınmış gibi olsaydı ben de sizin gibi sorgulardım. Bu tamamen ekonomik bir satın almadır” ifadelerini kullandı.

TELEFERİĞİ BÜYÜKŞEHİR YAPACAK

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, Kartepe Belediyesine ait Ş. Hikmetiye Mahallesi’nde yapılacka olan teleferik hattı projesi ile ilgili konuştu. Kuzuyayla Tabiat Parkı Teleferik Hattı ve İstasyonu Projesi’nin büyükşehir belediyesi tarafından ne kadar maliyetle ve hangi modelle yapılacağını soran Taşdemir,  “Bununla ilgili projenin maliyeti konusunda bir bedel var mıdır. Bir de hangi modelle yapılacak?” dedi. Konuyla ilgili açıklama yapan Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, “Teleferikle ilgili proje çalı devam ediyor.  Kuruşlandırmayı burada açıklamamız mümkün değil çünkü ihaleye çıkacağız. Muhammen bedeli burada söyleyemeyiz. Yap-işlet-devret modelini düşünmüyoruz. Belediye bütçesinden kendi imkanlarımız ile yapacağız” dedi. Madde oy birliği ile kabul edildi.

DERİNCE BELEDİYESİ İLE ORTAK BİNA

Derince Belediyesi’ne yapılacak yeni belediye hizmet binasının yapım işinin ortak proje kapsamında değerlendirilmek üzere Büyükşehir Belediyesi Başkanlık makamına protokol yapma yetkisinin verilmesi oy birliği ile kabul edildi. Maddeyle ilgili söz alan CHP’li Taşdemir, “Bu bina hangi amaçla kullanılacak” dedi. Genel Sekreter Gündoğdu ise “Yeni binada büyükşehir belediyesine yer tahsisi yapılacak bina ortak kullanılacak. Derince belediyemizle ortak bir protokol yapacağız. 20 milyon+ KDV’lik kısmını büyükşehir kalanını Derince Belediyesi karşılayacak. Öyle bir durum yok. Derince Belediyesi’nin olacak” diye konuştu. Büyükşehir Belediyesi Derince belediyesi’nin yeni hizmet binası yapımına 20 Milyon+KDV aktaracak. Madde oy birliği ile kabul edildi. Öte yandan bir sonraki meclis toplantısının 11 Şubat saat 15:00’da yapılmasına karar verildi.

BAKAN GELİNCE AK PARTİ’LİLER MECLİSE GELMEDİ

Büyükşehir Belediye BaşkanıTahir Büyükakın’ın bakan programı nedeniyle katılamadığı toplantıda ayrıca birçok meclis üyesinin olmadığı dikkat çekti. Gerçekleştirilen toplantıda 22 gündem maddesi onaylanırken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Kocaeli ziyareti sebebiyle AK Parti’li meclis üyeleri meclis toplantısına çok az sayıda katıldı. CHP’li Engin Taşdemir ise AK Partililerin meclise gelmemesi konusunda meclisi yöneten Zinnur Büyükgöz’e “AKP’liler de gelenleri okusanız daha kolay olur, kimse gelmemiş” dedi.

 

 

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
03 Mart 2021 Çarşamba
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı