09 Mart 2021 Salı 13:14:18

Kütük: 10 yıl rahat nefes alırız

Rekabet Kurulu’nun ön raporu sonrası Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Perakende Yasa Taslağı ile ilgili Kocaeli Bakallar, Büfeciler ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Bayram Kütük açıklamalarda bulundu.

Kütük: 10 yıl rahat nefes alırız
Paylaş

Cihat POLAT- Ticaret Bakanlığı, Rekabet Kurumu’nun ön raporuna göre zincir marketlerin pazar payının hızla yükseldiğini ortaya koymasıyla harekete geçerek Perakende Yasa Taslağı hazırladı. Tasarı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından kabinede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ

Kocaeli’de de binlerce esnafı ilgilendiren yasa tasarısı ile ilgili açıklamalarda bulunan Kocaeli Bakallar, Büfeciler ve Tekel  Bayileri Esnaf Odası Başkanı Bayram Kütük, “Biz bakkallar olarak yazışmalarımızı gerçekleştirdik. Taslağı tam olarak bilmiyoruz ama konu ile ilgili taleplerimiz mevcut.  10 bin nüfuslu mahallelerde zincir marketlerin açılmamasını talep ediyoruz” dedi.

HAFTANIN BİR GÜNÜ KAPALI KALSIN

Kütük, zincir marketlerin satmamasını istedikleri ürünler olduğunu şu sözlerle sıraladı “Zincir marketlerde ekmek ve sigara satılmamasını istiyoruz. En azından vatandaş ekmek ile sigarayı küçük esnaftan alsın. Bu harcamalar bile esnafımıza can suyu olur. Her zincir marketin arasında en az bir kilometre mesafe olsun istiyoruz. Her köşe başına bu marketlerden açılmasın. Ayrıca zincir marketler, Pazar günleri saat 11:00’da açılsın ve haftanın bir günü kapalı kalsın”

EN AZ 10 YIL RAHAT NEFES ALIRIZ

50 bini aşkın zincir market olduğunu belirten Kütük, yeni yasa ile birlikte esnafın işlerine yüzde 30 artış yaşanacağını belirtirken 10 yıl rahat nefes alabileceklerini belirtti. Sözlerini bitirirken Kütük “ Bu zincir marketler halka ucuz ürün satıyorlar diye algı operasyonu yapıyorlar. Ama sistemi öyle bir kurmuşlar ki sadece tuz almak için giden bir vatandaşı ihtiyacı olmayan ürünleri almaya zorluyorlar. Bakkalarda bu böyle değil. Sadece tuz ihtiyacın varsa o ürünü alıp çıkarsın ve cebinden hesapladığından fazla para çıkmaz” açıklamalarında bulundu.

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
09 Mart 2021 Salı
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı