09 Mart 2021 Salı 12:42:37

85 milyon yıllık denizkestanesi bulundu

Kocaeli İzmit İlçesi Bulduk Köyünde, 85 milyon yıllık denizkestanesi fosilleri bulundu.

85 milyon yıllık denizkestanesi bulundu
Paylaş

Abbas ÇAKAR

İzmit’te bağlı Bulduk Köyü Çakırlar mevkiinde çok büyük bir keşif  yaşandı. Köyde yaklaşık 85 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen denizkestanesi fosilleri bulundu. Hemde birkaç tane değil binlerce kestane bulundu. 

FINDIK KIRIYORLAR

Bölge sakinlerinin, uzun yıllardan bu yana fındık ve ceviz kırmak amacıyla kullandığı değişik bir görünüme sahip olan kayaların, aslında yaklaşık 85 milyon yıllık bir geçmişe sahip kestanele olduğunu yeni öğrendiklerini dile getiren köy sakinlerinden Murat Kaya, “Bu taşlarından birini de biz kullanıyorduk.  Taş üzerinde bir fosil izine rastlayınca görseli internetten arattım. Bunların denizkestanesi fosilleri olduğunu ve yaklaşık 85 milyon yıllık olduğunu öğrenince de şoke oldum. Hemen İzmit Müze Müdürlüğüne bilgi verdim. Bölgeye Arkeologların geleceği ifade edildi.” dedi. 

RAKIMI YÜKSEK, DENİZLERE DE UZAK

Öte yandan 85 milyon yıllık olduğu ifade edilen deniz kestanesi fosillerinin bulunduğu yer de hayli ilginç. Çünkü Bulduk Köyü rakımı 200 metre olan, Marmara Denizi ve Karadeniz’e de bir hayli uzak mesafede. Buna rağmen bölgede  deniz kestanesi bulunması herkesi şaşırttı.

 

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
09 Mart 2021 Salı
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı