12 Nisan 2021 Pazartesi 19:41:43

Havva Fırat: Sanatçı özgür olmalıdır

KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nde ders veren Havva Fırat birçok önemli eserin restorasyon çalışmalarına katıldığını belirterek, “Restorasyonlar çoğu zaman çekirdekten yetişme müteahhitler tarafından yapılıyor. Bir inşaat mantığıyla yapıldığında da ticari bir işe dönüşüyor. Oysaki sanatçı özgür olmalıdır” dedi

Havva Fırat: Sanatçı özgür olmalıdır
Paylaş

 

Cihat POLAT- KOCAELİ Üniversitesi (KOÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Türk çini sanatı, hat ve seramik şekillendirme dersleri veren Havva Fırat pandemi döneminde uygulamalı eğitim, geleneksel sanatlara yönelim ve kendi çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda Sakarya Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi’nde geleneksel Türk sanatları eğitim dersleri veren Fırat’ın kendisine ait bir sanat okulu da bulunuyor. 

ESNEKLİK SAĞLIYORUZ

Fırat, pandemi döneminin üç üniversiteye ve sanat okuluna yetişmesi açısından kendisine faydası olduğunu belirtirken, “Derslerimizin çoğu uygulamalı olduğu için öğrencilerimizin de çabalarıyla biz de elimizden geleni yaparak derslerimize devam ediyoruz. Rektörümüzde sıkıntılı bir dönemde olduğumuzu ve birçok problemin var olduğunu belirterek öğrencilerimize kolaylık ve esneklik sağlamamızı öneriyor” dedi.

HER KESİMDEN İNSANA EĞİTİM VERİYORUZ

Sakarya’da bir sanat okulu da bulunan Fırat, “Her kesimden her yaştan insana eğitim veriyoruz. Aktif 40 öğrencimizle 3 dersliğimizde Türk çini sanatı, hat ve seramik şekillendirme derslerini 3 eğitimci olarak veriyoruz. Ben tüm derslere elimden geldiği kadar girmeye çalışıyorum. Çünkü bu eğitim usta-çırak eğitimi olarak gerçekleşebiliyor. Üniversitelerde ve sanat okulunda eğitimlerimiz aralıksız devam ediyor. Genç öğrencilerimizin çoğunluğu üniversitelerdeki öğrencilerimizken, ev hanımları ve son dönemde evden çalışan, boş zamanlarını değerlendirmek isteyen vatandaşlar yönelim gösteriyor” ifadelerini kullandı.

TİCARİ İŞE DÖNÜŞÜYOR

Restorasyon çalışmalarında da bulunan Fırat, Hababam Sınıfı’nın çekildiği binadan Fatih Camii restorasyonuna kadar birçok önemli eserin çalışmalarına katıldığını belirterek restorasyon çalışmaları hakkında çoğu zaman yapılan eleştirilere de cevap verdi. Fırat, “Önemli birçok eserin restorasyonunda bulundum. Restorasyon çok meşakkatli bir iş, çok fazla zaman ve dikkat istiyor. Restorasyon yapımı da eserin yapımı gibi bir sanat koludur. Ne yazık ki restorasyonlar çoğu zaman çekirdekten yetişme müteahhitler tarafından yapılıyor. Bir inşaat mantığıyla yapıldığında da ticari bir işe dönüşüyor. Oysaki sanatçı özgür olmalıdır.” açıklamalarında bulundu.

İZMİT’E SANAT MERKEZİ

Yakın zamanda İzmit’te bir sanat merkezi açmak istediğini belirten Fırat,  “Sakarya, İzmit’e göre daha şanslı bir kent. İzmit, İstanbul’dan beslendiği için sanatsal çalışmalarda geri kalmış durumda ancak bir talep olduğu da ortada. Çoğu üniversite mezunu öğrencimiz iş imkanı bulamadığı için ya akademisyen oluyor ya da başka bir mesleğe yöneliyor, fakat tek yolun bu olmadığını biz biliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
12 Nisan 2021 Pazartesi
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı