12 Nisan 2021 Pazartesi 19:22:09

Yıldız “Ekonomiyi değil psikolojimizi yönetiyorlar”

Merkez bankasının 24 Şubat Çarşamba günü bankalara gönderdiği yazılı bir metin ile bankaların ATM’lerde 200 TL’lik banknot yerine aynı değerde küçük banknot istemesi üzerine konu ile ilgili açıklamada bulunan Şanbaz Yıldız “Ekonomiyi değil insanların psikolojilerini yönetiyorlar” dedi.

Yıldız “Ekonomiyi değil psikolojimizi yönetiyorlar”
Paylaş

Cihat POLAT-  İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız yaptığı yazılı açıklama ile Merkez Bankası’nın dün bankalara gönderdiği ATM’lerler ilgili kararla büyük banknot paralar yerine küçük bankotlarla aynı paraya cüzdanın şişirilmeye çalışılarak vatandaşı aldatmaya çalışıldığını ve bozulmuş ekonomiden sonra insanların psikolojisinin bozulmaya çalışıldığını söyledi.

GRESHAM YASASI

İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız yazılı açıklamasında “Ekonomi bozuldu sıra psikolojimizde. Merkez Bankası, dün bankalara gönderdiği bu yazı ile enflasyonla mücadele için ATM makinalarına 200 TL'lik banknot değil de küçük miktarlı bozuk paralar (5 TL, 10 TL, 20 TL) konulmasını istedi. Aynı miktarda paranın cüzdanların kabarık görünmesi için parça halde verildiğini söyleyen Yıldız “Merkez Bankası enflasyonla mücadele için farklı bir emisyon politikası kapsamında Gresham Yasası’nı deniyor; yani piyasaya para çıkarmak için toplamda mali değeri aynı, lakin adedi farklı olan paradan mali değeri yüksek olanı piyasadan çekiyor anladığım kadarıyla. Okuduğumda Takvim Gazetesi’nin alışveriş önerileri haberinin devamını okuyormuşum gibi hissettim.” dedi

“ENFLASYONUN DÜŞMESİNE NASIL ETKİSİ OLACAK?”

Yıldız açıklamasının devamında “Kimi uzmanlara göre bu istek; 200 TL’lik banknotlar dolaşımdaki 5 TL’lik banknotlardan daha fazla olduğu için piyasada fiyatlara yuvarlama yapılmak istendiğinden sıradan bir istek.  Fakat sıradan olduğu düşünülen bu isteğin ardından artık ATM’lerden 200 TL çekmek isteyen bir vatandaş; bir adet 200 TL yerine, “10 adet 10 TL ve 20 adet 5 TL” veya “10 adet 20 TL” çekecek. Yani cüzdanının/cebinin kabarık olmasından dolayı psikolojik olarak parasının çok olduğunu hissedecek ama harcamak istediğinde ise aynı ürünleri aldığını görünce psikolojisi bozulacak. 200 TL’lik bir alışverişi; 200 TL banknot ya da 10 adet 20 TL banknotlar ile satın almanın enflasyonun düşmesine nasıl bir etkisi olacak? 200 TL’lik banknotları piyasadan çekmenin fiyatlara yuvarlama (Fiyatları yuvarlama: Fiyatı 5,99 TL ürüne 6,00 TL ödemek) yapılmak istenmesi ile ne alakası var?” ifadelerini kullandı.

AYNI PARAYA HEP DAHA AZ ALIŞVERİŞ YAPIYORUZ

Sonrasında paranın alım gücüne dikkat çeken Başkan Yıldız “Dolaşımdaki banknotun mali değerinin büyük olması enflasyonun arttığının göstergesidir evet. Lakin önemli olan paranın satın alma gücüdür. 200 TL’lik bir alışverişte; aldıklarım bir önceki yıla göre daha çok ise paramın değeri artmış demektir. Çok ne demek yıllar geçtikçe aynı paraya hep daha az alışveriş yapıyoruz. Devlet harcamalarının arttırılmasından, devlet bütçesinin sürekli açık vermesinden, banka kredilerinin arttırılmasından, ücretlerin fiyatların yüksek olmasından, tarım ürünleri de dahil piyasanın talebi olan ürün ve malların yüksek fiyatla dış satın alımının yapılmasından vazgeçilip; yerel mal ve hizmet üretiminde kapasite artışı yapıldığında, üretim hacminde artış sağlandığında, tüketicilerin yerel ürünlere yönelmesi sağlandığında, tarım hayvancılık, imalat sanayi konularında üretici eğitilip, sermaye desteği ve ürününe devlet alım garantisi verildiğinde bakın enflasyon nasıl düzeliyor, paranın satın alım gücü nasıl artıyor, vatandaş 200 TL ile her yıl nasıl daha çok alışveriş yapıyor.” açıklamalarında bulundu.

 

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
12 Nisan 2021 Pazartesi
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı