12 Nisan 2021 Pazartesi 20:01:20

25 bin çocuğa umut olacak proje

ÖNEM Projesi’nin tanıtım toplantısında konuşan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, “Sizden maddi beklentilerimiz yok. Hep beraber 25 bin çocuğumuza sahip çıkalım. Proje ile çocuklarımızın yüzü gülecek” ifadelerini kullandı

25 bin çocuğa umut olacak proje
Paylaş

Cihat POLAT

AİLESİ parçalanmış, bireysel ve ailevi sağlık sorunları olan, ailesinde tutuklu olan, sosyo-ekonomik yetersizliği bulunan, bağımlılığı olan öğrenciler ile mülteci öğrencilere umut olacak ÖNEM (Özel Nedenlerin Engelleriyle Mücadele) Projesi, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz tarafından kentimizde hayata geçirildi. Projenin tanıtım toplantısı ise Bugün Kocaeli Valiliği’nde gerçekleşti.

25 BİN ÖĞRENCİ  KAYITLARA GEÇTİ

Projenin tanıtım toplantısında İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Doğan kısa bir tanıtım sunumu gerçekleştirdi. Sunumun ardından konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik şunları söyledi: “ÖNEM Projesi insani anlamda gelişmiş bireyler yetiştirmek üzere hazırlanmıştır. Bazı güç durumlardaki öğrencilere katkı sağlanması hedeflenmektedir. Kocaeli eğitimine büyük değer katacaktır. Hazırlık çalışmalar 2020 yılının aralık ayında başladı. Eylem planı hazırlanarak ilçelere gönderildi. 25 bin öğrencinin bilgisi proje sistemine yüklenmiştir. Bu işin startı verilmiştir. Proje ile birçok öğrencimizin hayatına dokunacağız.”

OLUMLU SONUÇLAR ALDIK

Projenin Mimarı Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, “Çocuklarımızı hayata hazırlamak hepimizin görevidir. Bu çocuklarımızın sosyal desteğe ihtiyacı var. Biz zannediyoruz ki çocuklarımıza maddi imkan sağlayınca görevimizi yerine getiriyoruz. Maddi imkan sevginin yerine geçmez. Bu projeyi ilk defa 2009 yılında İstanbul Gaziosmanpaşa’da uyguladığımızda çok önemli sonuçlar elde ettik. Arkasından Uşak Valiliği’nde ve Ordu Valiliği’nde sonuçlar aldık” diye konuştu.

ÇOCUKLARIMIZIN YÜZÜ GÜLECEK

Proje kapsamında her yıl bilimsel raporların ortaya koyulduğunu ifade eden Vali Yavuz, “Bu projenin danışmanlığını üniversiteler yapıyor. Bu şehirde inanıyorum çok fazla hami olacak. Ulaşamadığımız her çocuk bizim için kayıptır. Arka sokaklarda neler olduğunu biliyoruz. Göreve geldiğimiz günden beri kimselerin belki de gitmediği arka sokaklara gidiyoruz. İyi iş yapmak hepimizin görevidir. Hep beraber 25 bin çocuğumuza sahip çıkalım. Sizden maddi beklentilerimiz yok. Sosyal faaliyetlerde belediyelerden, odalardan, STK’lardan destek alarak yapmak istiyoruz. Çocuklarımızın yüzü gülecek” ifadelerini kullandı. 

PROJE İLE HEDEFLENENLER

Kocaeli ÖNEM Projesi; geleceğin teminatı olan çocuklara sevgi ve şefkat eksikliğinden kaynaklanan sorunlarla baş etmeleri için destek olmak temel hedefi ile ortaya çıktı. Ayrıca proje ile çocukların; temel yaşam becerilerini geliştirme, sağlıklı kararlar almalarına katkı sağlamak, yeteneklerinin farkına vararak yaşama sevinci kazanmalarını sağlamak, keşifler yaparak kendisinin ve çevresinin farkına varmasına yardımcı olmak, devlet ve millet olarak her zaman yanında olduğumuzu hissetmesini sağlamak hedefleniyor. Proje, ilimiz genelinde öğrenim görmekte olan ve belirlenen özel nedenlerden en az birine sahip olan çocuklara yöneliktir. 

HEDEF KİTLE

Önem Projesi 7 hedef grubundaki bireye yönelik çalışmalar yürütecek. Bunlar ailesi parçalanmış, bireysel sağlık problemleri ve ailevi sağlık sorunları olan öğrencilerin yanı sıra tutukluluk hali bulunan, sosyo-ekonomik yetersizlik yaşayan öğrenciler ve bağımlılığı olan öğrencilerle birlikte mülteci öğrencileri hedef alacak. Kocaeli’de toplam 25 bin öğrencinin dezavantajlar nedeniyle çeşitli ihtiyaçları var. ÖNEM Projesi ile valilik başta olmak üzere devlet kurumları, belediyeler, odalar ve sivil toplum kuruluşlarındaki temsilciler, çocukların hamisi olacak. 

 

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
12 Nisan 2021 Pazartesi
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı