12 Nisan 2021 Pazartesi 19:03:14

Pandemiye rağmen hiç durmadık

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı, pandemi sürecine rağmen hiç durmadan çalıştıklarını ifade ederken, “İnsanlarımıza, yaşamın devam ettiğine dair inançlarını kaybetmemelerini sağlamak adına çalıştık” dedi

Pandemiye rağmen hiç durmadık
Paylaş

Mevlüt SOYSAL - COVİD-19 pandemisi, en başta sanatı vurdu. Özellikle insanları yan yana getiren, mesafelerin kaybolduğu sanat ortamları, pandemiyle beraber kesintiye uğradı. Fakat Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları son bir yıllık pandemi döneminde birbirinden özel ve özgün çalışmalarla halkın karşısına çıktı.

Şehir Tiyatroları, Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı’nın önderliğinde birbirinden ilginç etkinliklere imza attı. Onları kah sokakta pandemi ile ilgili farkındalık yaratan etkinlikler icra ederken kah tırın üzerinde oyun oynarken gördük. Hatta ve hatta Kocaeli Şehir Tiyatrosu, pandemi sürecinde yaşadığımız ilginç olayları Mesafeli Kabare ile Kocaeli halkına sundu.

Öte yandan Şehir Tiyatroları, dijital ortamı da tiyatro sahnesine dönüştürdü ve oyunları bu platform sayesinde halka sunmaya devam ediyor.

Aydın Sigalı, pandemi döneminde yaptıkları çalışmaları anlatırken, yeni sezona dair hedeflerini de bizlerle paylaştı.

 

Bir yıldır pandemi dönemini yaşıyoruz ve tiyatro dediğimiz sanatın içinde de insan var. Bu süreci nasıl yönettiniz?

 

Pandemi döneminin en çok etkilediği alanlardan biri tiyatro oldu. Tiyatronun hem seyirci tarafı hem de sahne üzeri, icra eden tarafı var. Sahnedeki oyuncular da temas dahilinde, oyunu izleyen seyirci de. Bu durum bizi oldukça tedirgin etti. Bu süreçte neler yapacağımızı düşünürken belli bir dönem şaşkınlık yaşadık. Hemen akabinde kendi içimizde yetiştirdiğimiz yazar ve yönetmenleri kullanarak, pandemiyi anlatan bir kabare üretmek istedik. Mesafeli Kabare’yi yazdık ve açık alanda oynadık. Yasakların bize izin verdiği koşullar çerçevesinde bunu oynadık. 4 Temmuz itibariyle gösterimize başladık. İnsanlarımıza yaşamın devam ettiğine dair inançlarını kaybetmemelerini sağlamak adına çalıştık. Geçirdiğimiz zor günlerin mizahi tarafını halkımıza sunmaya gayret ettik, yaşama bir de buradan bakılmasını istedik. Çok da ilgi çekti. 12 ilçeyi dolaştık. Hemen akabinde bir de çocuk oyunu yaptık. Bu Yaramaz Notalar oyununu da her yerde sahneledik. Sezonun ekim ayında açılacağına dair bir ümit taşıyorduk. Biz de yeni sezon için tek kişilik bir çocuk oyunu hazırladık. Işıl Kasapoğlu tarafından yazılan oyunla perde dedik. Mesafeli olarak az sayıda seyirci aldık. Bunun yanı sıra geçen seneki oyunlarımızı devreye soktuk. Hedefimiz, geçen sezon prömiyerini yapamadığımız Vişne Bahçesi’ni İstanbul festivalinde oynamaktı. Daha sonra da Kocaeli’de sergilemeyi hedefledik. Fakat vaka sayıları arttı ve etkinlikler durduruldu. Biz bu çalışmaları askıya alıp sanal ortamda halkımızı tiyatro ile buluşturduk. Biz mart ayında pandeminin başlaması ile online gösterilere başlamıştık. Kaliteli çekimli oyunlarımızı online olarak halkımıza sunmuştuk. Çok ciddi bir izlenme oranları yakalamış ve her hafta cumartesi günü oyunlarımızı halkla buluşturmuştuk. Bu, Türkiye’de bir ilkti.

 

Sokaktaki etkinlikleri atladınız…

 

Evet, ondan da bahsedeyim. Oyuncularımızla beraber sokağa indik ve pandeminin bize yaşattığı ilginç durumları ve uymamız gereken kuralları anlattık. Halkı şok edecek anlık gösteriler yaptık. İlkinde oyuncu arkadaşlarımız, beyaz yoğun bakım kıyafeti ve sedye ile maskesini yanlış takanların önüne bir anda çıkıverdi. Ve megafonla onları uyardık. Bu gösterinin ardından önce bir korku yaşandı, hemen ardından maskeler düzeltildi. Bu maske kullanımı için bir farkındalık yarattı. İkincisinde ise doğru maske takanların karşısına çıkıp konfetiler patlattık ve onları tiyatro bileti ile ödüllendik. Bu iki çalışmamız da ülke çapında ses getirdi. Bu, kentle bütünleşen tiyatromuzun bir yansımasıydı. Daha sonra tiyatroda mesafeli oturabileceğimiz bir düzen oluşturduk. Mesafeyi oluşturacak olan aradaki koltuklara usta tiyatrocuların fotoğraflarını koyduk ve sezonun ismini “Ustalarla Yan Yana” olarak belirledik. Yani, koltuklara hocalarımızı, emektarlarımızı oturtmuş olduk. İnsanlar o ustalarla yan yana oturdular. Ve süreci bugünlere kadar getirdik. Tabii ki dijital ortamda radyo tiyatrosu, okuma tiyatrosu gibi etkinliklerimiz sürüyor. Diğer yandan da oyunların perde arkası diyerek seyirciyle dijital ortamda buluşacağız.

 

Canlı oyun da oynadınız.

 

Evet, Mehmet Akif Ersoy’u anma günü etkinliğimizde Şair oyununu canlı olarak oynadık. Özetlersem son bir yılda evlere kapanılmasına rağmen bizler, kentimizde sosyal açıdan önemli çalışmalara imza attık. Yaşam bizi zorlasa da bu dönemin aşılacağına dair halkımıza ümit verdik.

 

Bahar ayları başlayacak. Tiyatro alanında bir hareketlenme olur mu?

 

Elbette… Baharla birlikte açık havalara yöneleceğiz. Türkiye’nin en güçlü şehir tiyatrolarından biriyiz ve kurumsallaşma adına çok örneğimiz yok. Bizim hem tırımız var hem meydanlarda kurulacak sahneler için altyapımız… Bu anlamda gitmediğimiz yer kalmayacak. Tüm ilçelerde oyunlar oynayacağız. Oyunlarımız aşağı yukarı belli. Şu anda yönetmenlerle bir anlaşma sürecimiz var. Öncelikle iki tane komedi oyumuz var. Biri dünya, diğeri de Türk klasiği. Bu iki oyunumuzla Kocaeli’ye yaz bu tiyatromuzun güldüren yüzüyle insanlarımızı buluşturacağız. Akabinde çocuk oyunlarımızı oynayacağız. Sezonu mayıs ortası ya da haziran başında açmayı planlıyoruz. Tüm yaz boyunca son derece yüksek bir performansla bu etkinliklerimizi sergilemek istiyoruz. Daha sonra eğer salonlara geçiş yaşanırsa oyunlarımızı salonlara adapte edeceğiz. Aynı zamanda salon için ürettiğimiz projeleri de hayata geçireceğiz. Repertuarımızda 19 oyunumuz var. Çok güçlü bir repertuar var. Yani, eylülde normale dönmeyi hayal ediyoruz. Diğer yandan dünya çapında bir tasarımcının içinde olduğu, ülke çapında bir yönetmenimizin rejilendireceği, bir de sürpriz bir projemiz var. Bunu önümüzdeki dönemde halkımıza duyuracağız. Burada bir parantez açmak istiyorum. Tiyatro aynı zamanda bir eğitim aracıdır ve bizim de öğretmenlerle birlikte aşılanmamız gerekiyor. Çünkü biz bir de sahnede maskesiz çalışıyoruz.

 

 

Kılıçarslan Türkiye

çapında ses getirecek

 

Başka hangi projeler var?

 

Örneğin Kılıçarslan projemiz var. Bu bizim için çok önemli. Fakat bunun için pandemi döneminin biraz rahatlaması gerek. Çünkü kalabalık bir oyun. Kocaeli’de, Eskihisar Kalesi’nde geçen bir oyun. Eskihisar’dan Karamürsel’e kadar olan bölümde Kılıçarslan’ın Haçlı Seferleri’ni nasıl durdurduğunu anlatıyor bu oyun. Ama oyunun günümüze yansıyan da bir karşılığı var. Bugün ülkemize oynanan oyunların o günle nasıl benzerlik gösterdiğini anlatıyoruz. İskender Pala’nın yazdığı bir oyun. Dekor ve kostüm hazırlıkları bittiğinde ve pandemiye göre bu oyunun süreci de belli olacak. Bu oyunun en özel taraflarından biri, çok kıymetli tasarımcıların bir araya gelmesi. Dönemi çok iyi bilen isimler bu oyunda birleşecek. Türkiye çapında ses getireceğini düşünüyorum.

 

 

Büyükakın bizim

özgüvenimizi yükseltti

 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, tiyatroyu, oyunları iyi bilen bir isim. Onunla çalışmak nasıl?

Bizler Büyükakın’ın adaylığını duyduğumuz andan itibariyle bu kentte yaşayan bir birey olarak ayrıca, tiyatrocu olarak da ayrıca heyecan yaşadık. Belediyemizde çalıştığı her kademede bizimle hep yakın temasta oldu. Genel sekreter yardımcısıyken de öyle, genel sekreterken de öyle. Hatta Vali iken de bizimle bağını hiç koparmadı. Tiyatromuzu merak eden, bizleri yakından takip eden bir konumdaydı.

 

Mesela ne yaptı?

Örneğin ziyaretine gittiğimizde bizi yakından izlediğine şahit olduk. Ondan fikirler aldık. Çeşitli durumları yönlendirebilmek adına düşüncelerine başvurduk. Her zaman kapısı bize açık oldu. Bize en başta tüm konumlarından sıyrılarak yüreğini açtı. Belediye başkanı olmasıyla da tiyatromuzun gücüne güç katacak hamleler yaptı. Şöyle düşünün; ben göreve geldiğim gün Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdim. O gün bir buçuk yıllık repertuar açıkladım. Yurt dışında yapılan bir uygulamayı Kocaeli’de hayata geçirdim. Bunu Büyükakın’dan aldığım güç ve destekle sundum. Evet, bu manada Büyükakın bizim özgüvenimizi de yükseltti. O olmasa biz bunları nasıl açıklayabilirdik? Nasıl insanlarla aylar öncesinden el sıkışırdık? Ve pandemiye kadar açıkladığımız repertuarın yüzde 80’ini başardık. 6-7 ayda 7 prömiyer yaptık. Pandemi döneminde mesafeli prömiyer yaptık. Bunların hepsi bir inancın sonucu gerçekleşti. Arkamızda Tahir Başkan gibi bir lider olması bizim yolumuzu kısalttı. Arkamızda onun gibi birisinin olması bize bundan sonra da güç verecek. Diğer bir şansımız de değerli Figen Büyükakın hocamız. O kadar tiyatroyla ilgili ki, gittiği toplantılarda okuma tiyatrosu düzenliyor. Hem de bunu kentimizdeki gerek öğrenci gerek akademisyen tiyatro dinamikleriyle yaptırıyor. Çünkü bir konuda dikkat çekmede, farkındalık yaratmada sanatın gücünün ne olduğunu çok iyi biliyor. Tiyatronun anlatım gücünü nasıl artırabileceğini çok iyi biliyor. Ve bizim her prömiyerimizde yanımızda oluyor. Bu kıymetlerin kentin markalaşmasına çok katkı vereceklerini düşünüyorum.

 

Bu tiyatro bana

çok şey verdi

 

Başka hangi hedefler var?

Yüzümüzü biraz kendi repertuarımıza çevirmek istiyoruz. Kendi kültürümüzü ortaya koyan oyunları oynayacağız. Diğer yandan yeni yazılan metinleri oyunlaştıracağız. Bu kentin yazarları ile dirsek temasında bulunacağımız alanları üretmeye çalışacağız. Kurum olarak çok mutluyuz.

 

Siz aynı zamanda Türkiye’nin önemli dizilerinde rol alan, önemli bir hayran kitlesi olan bir oyuncusunuz. Genel sanat yönetmenliği, televizyon çalışmalarınızı azalttı mı?

Tabii ki bu görevim dizilerde yeni roller almamı engelliyor ama ben bu durumdan rahatsız değilim; aksine mutluyum. Ben bu tiyatronun kurucu oyuncularındanım ve bu kentli oldum. 25 yıldır buradayım, ailem buraya geldi, burada evlendim. Bu tiyatro bana çok şey verdi ve artık ben bu tiyatroya bir şeyler vermek istiyorum. Burası bizim kalemiz. Tiyatroda genel sanat yönetmen yardımcılığı olmak üzere uzun yıllar idari görevlerim oldu. Tiyatronun en çok sahneye çıkan oyuncusuyum. Bu anlamda rekorum var. Bunlar bizim için hep birikime dönüştü. Şimdi bu birikimlerimi genel sanat yönetmenliği görevinde hizmet ederek tiyatromuza sunuyorum. Çok yoğun bir çalışma temposu içindeyim.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Bir konunun altını çizerek belirtmek istiyorum. Tiyatroların zor bir sınavdan geçtiği bu süreçte, başkanımızın ve tüm idarecilerimizin bizlere sağladıkları destek imkanlar, bu zor günlerin en az hasarla atlatılmasına vesile olmaktadır. Bu nedenle, bir tiyatro emekçisi olarak, her birine teşekkürü bir borç bilirim.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
12 Nisan 2021 Pazartesi
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı