12 Nisan 2021 Pazartesi 18:51:26

İzmit’in kara günü: 1 Mart

İzmit’in kara günü: 1 Mart
Paylaş

 

Ali GÜNDOĞDU

 

1 Mart 1958, Üsküdar Vapuru’nun büyük bölümü lise öğrencilerinden oluşan yaklaşık 400 yolcusuyla İzmit Körfezi’nde sulara gömüldüğü gündür. İzmit için acı bir gündür.

Bugün 1 Mart… Bugün Kocaeli tarihi için çok büyük bir felaketin 63. yıldönümü. Türk denizcilik tarihindeki en büyük deniz kazası olan Üsküdar Faciası'nda yaşamlarını yitirenleri bugün bir kez daha rahmetle, saygıyla anıyoruz.

NASIL BATTI?

Üsküdar Vapuru, 1 Mart 1958 Cumartesi günü İzmit iskelesinden saat 12.00 sıralarında ayrıldıktan sonra, Seka açıklarına geldiğinde şiddetli bir fırtına patlamış, köhne gemi kısa sürede alabora olarak batmıştı. Faciada kaç kişinin öldüğü kesin olarak bilinmemektedir. Ancak 270'ten fazla hemşerimiz bu elim deniz kazasında yaşamını yitirmiştir. Ölenlerin büyük bölümü de Karamürsel'den, Gölcük'ten okula gelen ve evlerine dönmekte olan İzmit Lisesi ve İzmit Endüstri Meslek Lisesi öğrencileridir.

O yıllarda Karamürsel ve Gölcük'te lise yoktur.

Karamürselli, Gölcüklü gençler her sabah İzmit'teki okullarına vapurla gelmektedirler.

O yıllarda cumartesi günü yarım gün mesai vardır.

Okullar da yarım gün eğitim vermektedir.

İzmit Lisesi'nden, İzmit Endüstri Meslek Lisesi'nden çıkan kızlı erkekli öğrenci grubu, yürüyerek İzmit iskelesine giderken hava günlük güneşliktir.

Vapura binerken, ertesi gün geçirecekleri güzel pazar gününün planlarını yaparlar. Vapur iskeleden ayrıldıktan kısa süre sonra şiddetli lodos fırtınası patlar ve vapur alabora olur.

Kurbanların çoğu, Gölcük ve Karamürselli erkek öğrencilerdir.

Çünkü sınırlı sayıda can yeleklerini ya kız arkadaşlarına ya da daha küçük yaştaki çocuklara vermişlerdir.

O gün cumartesidir.

 

 

OKUL BAHÇESİNDE YOKLAMA

Gerçek kayıplar pazartesi günü İzmit Lisesi ve İzmit Endüstri Meslek Lisesi'nin bahçelerinde yapılan yoklamalarda anlaşılır.

Tıpkı savaş romanlarındaki gibi…

İkinci Dünya Savaşı'nda bir sınıfın gerçek kayıpları, sabah sınıfta yapılan yoklamalarda anlaşılıyordu. Öğretmen numara okudukça, sınıftan gelmeyen her “Burada” sesi, savaşta kaybolan bir öğrencinin defterden düşen kaydı gibidir.

İzmit Lisesi ve İzmit Endüstri Meslek Lisesi'nde pazartesi sabahı yapılan yoklamada “Burada” sesi vermeyen o güzel çocukların fotoğrafları daha sonra okullarının duvarlarına asılmıştır.

 

 

“1 MART ŞEHİTLERİ”

Türk denizlerinde meydana gelen denizcilik tarihimizin kaydettiği bu en büyük facianın ardından tam 63 yıl geçti.

Türk halkının başına elli yıldan beri Üsküdar deniz faciası büyüklüğünde bir deniz felâketi gelmediyse bunun birinci nedeni; yıllar önceki bu faciadan bir şeyler öğrenebilmiş ve ders alabilmiş olmamızdır.

Elli altı yıldan beri büyük bir deniz faciası yaşamamış olmak için demek ki bunca insanı şehit vermemiz gerekiyormuş.

 

 

İBRETLİK OLAY

Üsküdar faciasında can veren masum insanlar, sonraki yıllarda meydana gelebilecek deniz felaketlerini önleyen ve geriye sonraki nesillerin kulaklarında küpe olması gereken bir ibret dersi olarak kalacak olan facianın masum kurbanları olmuşlardır.

İşte bu nedenle Üsküdar faciasında ölenlere “1 Mart şehitleri” diyoruz.

 “1 Mart şehitleri” aynı zamanda benzeri görülmemiş büyükte bir ihmalin kurbanlarıdır. Üsküdar faciası gelecek kuşakların her yönüyle ibret alması gereken bir olaydır. Bu talihsiz olaydan alınacak sayısız dersler vardır.

Deniz ulaştırmacılığının ne kadar ciddi bir iş olduğu konusunda bugüne kadar yaşadığımız en büyük ibret dersi Üsküdar faciasıdır.

Ancak üzerinden 63 yıl geçtiği halde Üsküdar faciasında yaşanan bir çok gerçek ne yazık ki kapalı kalmıştır.

 

 

İBRETLİK FOTOĞRAF

1 Mart 1958’de meydana gelen Üsküdar Vapuru faciasında kaptanı olduğu vapurda en son ana kadar kalarak yaşamını yitiren Kaptan Ahmet Aşçı'nın balık ağı içindeki fotoğrafı, son derece çarpıcı bir fotoğraftır... Tabii yürek burkan bir fotoğraf… Ağın içinde Turna Mezgit var… Kırlangıç, İstavrit, Sardalya, İspari, Karagöz, Zargana, Köpek Balığı yavrusu, Dilbalığı var… Tam olarak cinsi anlaşılamayan yüzlerce balık var… Bu fotoğraf, hem 1 Mart faciasının acısını anlatıyor… Hem de İzmit Körfezi'nin 63yıl önce balık açısından ne denli bereketli olduğunu… Şimdilerde aynı yerde ağ atsanız, içinde her halde bir tane balık bile bulamazsınız.

 

 

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
12 Nisan 2021 Pazartesi
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı