12 Nisan 2021 Pazartesi 17:54:02

Atık toplayıp burs verecekler

KYÖD, çevreyi tehdit eden elektronik atıklarla alakalı önemli bir projenin startını verdi. Bu projeyle elektronik atıklar toplanacak, elde edilen gelirle de öğrencilere burs verilecek

Atık toplayıp burs verecekler
Paylaş

KOCAELİ Yüksek Öğrenim Derneği (KYMD) önemli bir proje hayata geçiriyor. Bu projeye göre elektronik atıklar toplanacak ve elde edilen gelirle de öğrencilere burs verilecek. Konuyla alakalı bir açıklama yapan KYÖD Başkanı Didem Turan, şu ifadeleri kullandı: “Bir yandan küresel iklim değişiklikleri bir yandan tüm dünyayı etkileyen salgın ve salgınla birlikte artan sorunlar ülkemizi ve dünyayı başta sağlık olmak üzere, ekonomik, psikolojik,  sosyolojik vb. pek çok açıdan etkiledi. Bu süreçte hepimiz yaşadığımız hayat ile ilgili önceliklerimizi gözden geçirdik. ‘Nasıl bir dünyada yaşıyoruz ve geleceğe, çocuklarımıza nasıl bir dünya bırakmalıyız’ sorusu inanıyorum ki hepimizin aklında.

ATIKLAR DOĞAYA ZARAR VERMEDEN DÖNÜŞMELİ

Dünya havası suyu toprağı bitki örtüsü ile uzun süredir imdat çığlıkları atıyor. Her gün dünyanın bir bölgesinden yaşanan aşırı yağmur sonrası oluşan seller, deprem veya aşırı soğuk nedeniyle ölen insanların haberlerini okuyoruz. Artan dünya nüfusu temiz hava, temiz toprak, temiz suya artan ihtiyacı çoğaltırken; bilinçsiz sanayi, tüketim ve teknoloji doğanın daha fazla yıpranması sonucunu da beraberinde getiriyor. Teknolojik gelişmeler bir yandan insan yaşamını kolaylaştırırken bir yandan da doğaya daha fazlı atık bırakılmasına yol açıyor. Yaşamımızın artık vazgeçilmez parçaları haline gelen teknolojik cihazların ömrünü tamamladığında doğaya zarar vermeden dönüştürülmesi yaşanabilir bir dünya için çok önemli. Bu anlamda, hem kamu hem sivil toplum kuruluşlarına, hem de bu cihazları üretenlere düşen görevler var.

SAĞLIKLI BİR ÇEVRE

Bizler birey olarak sağlıklı bir çevrede ve toplumda yaşamanın önemini bir kez daha kavrarken, bir sivil toplum kuruluşu olarak sağlıklı çevreye olan duyarlılığın toplumun her kesiminde daha da artırılması gerekliğini düşünüyoruz. Bir yanda doğaya duyarlı teknoloji ve sanayi kullanarak üretirken, diğer yandan tüketim sonucu ortaya çıkan her türlü  atık materyalin çöpe gitmeden geri kazanılması gerektiğine inanıyor ve savunuyoruz.

1947’de kurulduğundan bu güne aydınlık bir geleceğin eğitimli gençlik ve eğitimle aydınlanmış güzel insanlarla gerçekleşeceğine inanan, çağdaş bağımsız bir ülke hedefi için çalışan KYÖD olarak: 1 mart 2021 tarihinde başlattığımız bir çevre ve eğitim projesini bugün sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz.

TOPLAMA YERLERİ

2020-2021 yılı, eğitim hayatımıza online eğitim kavramını getirse de 2021-2022 eğitim döneminde yeniden yüz yüze eğitime geçileceğini öngörüyoruz. Bu nedenle pandemide ekonomik sorunları artmış ailelerimizin çocuklarına KYÖD burs fonumuzla destek olmak hedefindeyiz.2021 yılı Ekim ayında başlayacak yeni öğrenim dönemi burs fonuna gelir sağlamak ve bu kentin gençlerinin üniversite yaşamını bir nebze olsun kolaylaştırmak için elektronik atık toplayacağız. 1 Mart Pazartesi günü başlayacak bu çalışma 31 Mayıs Günü sona erecek ve bu çalışmadan elde edilen tüm gelir KYÖD burs fonuna aktarılacaktır.

Etkinliğin ilk ayı için toplama noktalarımız: KYÖD Sosyal Tesisleri, Leyla Atakan Caddesi üzerinde Kandemir Sigorta, Otogar yanı B One Sport Clup Tesisidir. Süreç içinde işbirliklerimiz arttıkça toplama noktalarını da çoğaltacağız.

TOPLANACAK ÜRÜNLER

Bu proje kapsamında evde ömrünü tamamlamış, bozulmuş ve ne yapacağımızı bilmediğimiz her türlü elektronik atığı yukarıda adreslerini verdiğimiz toplama noktalarına bırakarak gençlerimizin geleceğine bir küçük katkı da sizden bekliyoruz. Toplanan elektronik atıklar nelerdir: Küçük ev aletleri, her türlü elektrikli ve elektronik aletler, elektronik oyuncaklar, spor ve eğlence ekipmanları, izleme ve kontrol aletleri, tv kumandaları, Aydınlatma ekipmanları (floresan hariç), bilişim cihazları (laptop, tablet, cep telefonu, klavye, mouse, printer), tüketici ekipmanları televizyon ve monitörlör vb. Büyük beyaz eşyalar, buzdolabı/soğutucular iklimlendirme cihazları, büyük atıklar için lojistik destek vermeye çalışacağız.

GERİ DÖNÜŞÜM

Bu çalışma ile amacımız: Geri dönüşüm kavramını hayata geçirmek, evlerimizde bekleyen eski işe yaramayan cihazlar çöpe gitmeden, dönüştürerek doğaya ve ekonomiye katkı sağlamak, bu dönüşümden elde edilen ekonomik katkıyı bu kentin gençlerine bir eğitim desteği olarak geri kazanmak ve oluşan imece ile KYÖD burs fonu ile Kocaeli halkını yeniden buluşturmaktır. Bizleri bu çalışmada yalnız bırakmayacağını inandığımız başta üyelerimiz olmak üzere duyarlı yurttaşlarımıza teşekkür ederiz.”

 

 

 

 

 

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
12 Nisan 2021 Pazartesi
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı