12 Nisan 2021 Pazartesi 19:30:28

Yuvacık Barajı % 41 oldu

Kocaeli'nin önemli içme suyu kaynaklarından Yuvacık Barajı Şubat ortası yağan kar yağışından nasibini aldı

Yuvacık Barajı % 41 oldu
Paylaş

Cihat POLAT- Yuvacık Barajı 51 milyon metreküp su kapasitesiyle Kocaeli'nin en önemli su kaynağı olarak birinci sıradayken onu 22 milyon metreküp su hacmiyle Namazgah Barajı takip ediyor. Eylül ayından bu yana Kocaeli'nin gündeminde oldu. Yuvacık Barajı'nın doluluk seviyesi Kasım ve Aralık aylarından yaşanan kuraklık sebebiyle Kocaeli'de kuraklık tedirginliği yarattı ve kentin gündeminden düşmedi.

BU HAFTAYI İŞARET ETMİŞTİ
Ocak ve Şubat aylarında yağan yağışlarla su seviyesini yüzde 35'lere yaklaşan Yuvacık Barajı Şubat ortasında yağan kar yağışı sonrasında yükselme beklentisi yarattı. Kar yağışı G İstanbul’da İSKİ’nin baraj seviyelerini güncellemesi sonrasında gözler İSU’ya çevrildi. Güncelleme gelmemesi sonrası açıklama yapan İSU Genel Müdürü Ali Sağlık henüz karların erimediğini söylerken bu haftayı işaret etti.

YÜZDE 41’E ULAŞTIK
Bu sabah itibariyle güncellenen Yuvacık Barajı seviyesi umut verdi. 51 milyon metreküp hacmi olan Yuvacık Barajı’nda su seviyesi yüzde 41 oldu. Yaklaşık yarısı dolmuş vaziyette olan barajın yazın ihtiyacımız olan suyu şuanda karşılayacak durumda değil. Kartepe ve yükseklerdeki karların erimesi ve Nisan yağmurlarıyla Kocaeli’nin rahat bir yaz geçirmesi bekleniyor. Öte yandan Kocaeli’nin diğer bir barajı Namazgah Barajı ise 16 milyon 940 bin metreküp kapasitesinin yüzde 75’lik doluluk oranına ulaştı.

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
12 Nisan 2021 Pazartesi
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı