12 Nisan 2021 Pazartesi 19:25:59

Baro: Aklımızla alay mı ediliyor?

Türkiye Barolar Birliği tarafından Baro seçimlerinin hukuka aykırı bir biçimde engellendiği yönünde yazılı bir açıklama yapıldı. Bildirinin altına Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir de imza koydu.

Baro: Aklımızla alay mı ediliyor?
Paylaş

Cihat POLAT-Pandemi döneminde yapılan AK Parti kongreleri emsal gösterilerek Baro Genel Kurullarının 300 kişi ile sınırlandırılmasının hukuka aykırı olduğu ve Baro Genel Kurulları’nın her çift sayılı yılda gerçekleştirilmesi gerektiğini bildiren açıklama sonrası Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, “Baro genel Kurullarını 300 kişiyle sınırlamak Barolara genel kurul yapmayın demektir. Aklımızla alay mı ediliyor?” dedi.

“LEBALEP DOLU ÖVGÜSÜNE MAHHAR OLMUŞTUR”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: Türkiye Barolar Birliği tarafından yapılan açıklamada “Bilindiği üzere baroların genel kurulları, Avukatlık Kanunu’nun 82. maddesinde yazılı “Genel kurul son rakamı çift olan yıllarda olmak kaydıyla iki yılda bir Ekim ayının ilk haftası içinde baro başkanının daveti üzerine gündemindeki maddeleri görüşmek üzere toplanır” şeklindeki açık hükmüne karşın, İçişleri Bakanlığı’nın pandemi tedbirlerine ilişkin genelgesi dayanak yapılarak il hıfzıssıhha kurullarınca ertelenmiştir. Pek çok baro tarafından idari yargıya başvurulmuş, baroların genel kurullarının yapılması hukuka aykırı bir şekilde engellenmiştir. Barolar ve kamu kuruluşu niteliğindeki meslek örgütlerinin genel kurullarının yapılması pandemi gerekçesiyle engellenirken, iktidar partisi başta olmak üzere siyasi partilerin il, ilçe kongrelerinin, gençlik ve kadın kolları kongrelerinin yapılmasında sakınca görülmemiş, hatta bu durum yürütmenin başı tarafından, partisinin genel kurullarının yapıldığı salonların “lebalep dolu” olması övgüsüne mazhar olmuştur.

300 ÜYENİN ALTINDA SADECE 29 BARO VAR

Tüm bunlar yaşanırken, geçtiğimiz gün İçişleri Bakanlığı’nca, Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda Pandemi tedbirlerinin riskli illere göre kademeli olarak kaldırılacağı belirtilerek Covid-19 pandemisi tedbirlerinin nasıl uygulanacağına ilişkin bir genelge yayımlanmıştır. İl hıfzıssıhha kurullarınca da tedbirlerin genelge doğrultusunda uygulanmasına karar verilmiştir. Alınan tedbirlerden birisi doğrudan baroları ilgilendirmektedir. Hangi kriterler esas alınarak hazırlandığını bilmediğimiz bu tedbirlerin hayatın gerçekliğinden uzak ve uygulanabilir olmadığını açıkça belirtmek istiyoruz.Baro genel kurullarının çok yüksek riskli illerde yapılamayacağı, diğer illerde ise kişi başına 8 m2’lik bir alan bulundurma koşulu ve 300 kişiyi aşmayacak şekilde yapılabileceği belirtilmiştir. Kayıtlı avukat sayısı 300’ün altında 29 baromuz bulunmaktadır. Diğer barolarımızın tamamının mevcudu 300’ün üzerindedir. Hatta bazı barolarımızda genel kurul yapılabilmesi için gereken yüzde 10 üye sayısı bile bu sayının üstündedir. Bu nedenle; baroların genel kurulları için böylesi bir sınırlama getirilmesi en hafif deyimiyle aklımızla ile alay edilmesi, genel kurul yapılabilmesinin 300 kişi ile sınırlanması, özetle barolara “Genel kurullarınızı yapmayın” demek anlamına gelmektedir.

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
12 Nisan 2021 Pazartesi
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı