09 Mayıs 2021 00:34:08

Bakan Koca duyurdu! Muhtarlara müjde

Muhtarlara aşı müjdesi veren Bakan Koca, “Muhtarlarımız özellikle salgın döneminde olağanüstü gayret gösterdiler. Yarından itibaren bütün muhtar kardeşlerimizin aşılama takvimi başlamış olacak. İsteyen yarından itibaren randevusunu alabilir” dedi

Bakan Koca duyurdu! Muhtarlara müjde
Paylaş

BAKAN Koca’nın açıklamaları şöyle devam etti: "Sputnik V aşılarının 6 ay içinde 50 milyon doz aşı teslim edilmesi ve ilk sevkiyatın bu ay yapılması beklenmektedir. BioNTech aşısı ise Haziran ayı sonuna kadar 30 milyon doz olarak ülkemize teslim edilmiş olacak. Toplam 90 milyon doza ulaşacak. Benzer şekilde Sinovac aşısı da tedarikte yaşanan olumlu gelişmelerle yakında planlandığı şekilde sevk edilmeye devam edecek" açıklamasında bulundu.

ACİL ONAY VERİLEN ÜÇÜNCÜ AŞI

Yeni sözleşmelerimiz ve aşı tedariki konusundaki iyileşmelerle mevcut kapasitemizi harekete geçirip daha hızlı bir aşılama programı yürüteceğiz. Cuma günü ülkemizde 3'üncü bir aşının kullanımına onay verildiğini duyurmuştuk. Böylece Sputnik aşısıyla birlikte Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuzun acil onay verdiği üçüncü aşı oldu. Sputnik V aşılarının 6 ay içinde 50 milyon doz aşı teslim edilmesi ve ilk sevkiyatın bu ay yapılması beklenmektedir. BioNTech aşısı ise Haziran ayı sonuna kadar 30 milyon doz olarak ülkemize teslim edilmiş olacak. Toplam 90 milyon doza ulaşacak. Benzer şekilde Sinovac aşısı da tedarikte yaşanan olumlu gelişmelerle yakında planlandığı şekilde sevk edilmeye devam edecek. dedi.

40 YAŞ ÜSTÜ VE 18 YAŞ ÜSTÜNE AŞI

Kısıtlamalarla birlikte önemli bir düşüş başlamıştır. Vaka sayısının düşüş hızının daha da azalacağı öngörülmüştür. Kısıtlamalara uyum iyi seyirde başladı. Bayram sonrasında çok daha öngörülebilir planlamalar yapabileceğiz. Geçen hafta söylemiştim. Haziran ayı sonu itibariyle 40 yaş üstü vatandaşımızı aşılamak istiyoruz. Bunda kararlıyız. Ayrıca yaz dönemi boyunca 18 yaş üstü vatandaşlarımızı, gençlerimizi de aşılamayı planlıyoruz. Dolayısıyla bizim şu an toplam sözleşmesini yaptığımız 240 milyon aşıdan bahsediyoruz. Yani 100 milyon doz Sinovac ki bunun sözleşmede belirtilen takvimde gelmediğini ifade etmiştim. Önümüzdeki günlerde olumlu gelişmelerle bu sevkiyatın bu ay için başlayabileceğini tahmin ediyoruz, yoğun çaba içindeyiz.

6 AY İÇİNDE 50 MİLYON DOZ

Sputnik ile ilgili 50 milyon doz 6 ay boyunca teslim edilmek üzere anlaşma yapılmıştı. Ayrıca BioNTech ile 90 milyon doz sözleşme yapıldı. Haziran ayında 30 milyon doz gelecek şeklinde netliğe kavuşan miktarı söyleyebilirim. Önümüzdeki üç ve dört ay içinde 18 yaş üstü bütün vatandaşlarımızı aşılama noktasında gayret ve çaba içindeyiz ve bu noktada kararlıyız. Takvim 6 ay içinde 50 milyon doz aşının gelmesi şeklinde. Ama bu zaman diliminde hangi ay ne kadar miktarın geleceği önümüzdeki ay netleşmiş olacak. İlk sevkiyatın mayıs ayında gerçekleşmesini bekliyoruz. Geldikten sonra güvenlik testleri yapıldıktan sonra hızla başlanmış olacak.

YERLİ AŞININ FAZ 3 AŞAMASINA GEÇİLECEK

Bakanlığımızın desteklediği Erciyes Üniversitesi tarafından gerçekleşen faz 2 aşaması biten aşının gönüllülere yapılan kısmı bitti. Faz 3 aşamasına bir iki hafta içerisinde geçilmiş olacak. Planladığımız şekliyle başarılı devam ederse Eylül ayında bu aşının kullanıma geçebileceğini söylemek istiyorum. Bu aşının faz 3 çalışması da birçok merkezde yine şehir hastanesi dahil olmak üzere ülkenin ve yurt dışında olmak üzere planlandı. Muhtarlarımız özellikle salgın döneminde olağanüstü gayret gösterdiler. Yer yer filyasyon ekiplerimizde yer aldılar. Muhtarlarımıza özellikle teşekkür ediyorum. Bugün işlenmeye başlandı. Yarından itibaren bütün muhtar kardeşlerimizin aşılama takvimi başlamış olacak. İsteyen yarından itibaren randevusunu alabilir."

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
09 Mayıs 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı