15 Haziran 2021 Salı 01:23:47

Vatandaş balık yemeye korkuyor

Marmara Denizi’ni esir alan ve tehlike saçan deniz salyası, farklı tartışmalara neden olmaya devam ediyor. Son günlerde tüm balıklara karşı mesafeli olan tüketici ‘Yediğimiz balık sağlıklı mı?’ diye düşünmeye başladı

Vatandaş balık yemeye korkuyor
Paylaş

Esra KORKUSUZ - MARMARA Denizi’ni kaplayan müsilajın (deniz salyası) geniş alana yayılmasıyla deniz canlıları da bu durumdan etkilendi. Sadece Marmara’da değil birçok noktada tüm balıklara karşı mesafeli olan vatandaş ‘Yediğimiz balık sağlıklı mı?’ diye düşünmeye başladı.

 

DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

Müsilajın henüz balıklara etkisi olup olmadığıyla ilgili bilimsel bir araştırma sonucu ortaya koyulmadı. Ancak araştırmalar devam ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan araştırmacıların ortak fikri, balık miktarında bir düşüşün beklendiği ve vatandaşların balık tüketiminde dip balıklarına karşı dikkatli davrandığı oldu.

 

GÖNÜL RAHATLIĞIYLA TÜKETİN

Kimi araştırmacılar ise avlanan balıkların yüzde 80‘inin göç yapan balıklar olduğu ve sabit bir yerde duramamaları nedeniyle müsilajın bu balıklara bir etkisi olmadığı. Sadece kapalı koylardaki balıklar oksijensiz kalırsa sıkıntı olmaya başladığını belirten bazı araştırmacılar “Vatandaş gönül rahatlığı ile balık tüketebilir” şeklinde konuştu. Ancak belirtildiği gibi henüz ortaya koyulan bir bilimsel araştırma sonucu yok. Vatandaşların bu konuda uzun süre kafalarının karışacağı aşikar.

 

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
15 Haziran 2021 Salı
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı