26 Eylül 2021 12:05:56

EMEP: Nefret suçları ağır şekilde cezalandırılmalı

EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, Konya’daki katliamdan iktidar ve muhalefeti sorumlu tutarak“Nefret suçlarında cezasızlık politikası terk edilmelidir” dedi

EMEP: Nefret suçları ağır şekilde cezalandırılmalı
Paylaş

Boran KAYALAR

Emek Partisi (EMEP) Konya’da Dedeoğulları ailesinden 4’ü kadın 7 Kürt yurttaşın katledilmesine dair yaptığı açıklamada "Günlerdir nefret söylemini körükleyen iktidar sahipleri ve şovenizmin değirmenine su taşıyan burjuva muhalefet anlayışı sorumludur" dedi. 

‘AĞIR YAPTIRIMLAR GEREKİYOR’

Saldırının daha önce Afyon, Ankara ve Karaman'da yaşanan ırkçı saldırıların devamı olduğunu vurgulayan EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, "Mültecilere ve Kürtler üzerinden yapılan kışkırtmalar, aynı zamanda emekçilerin birliğini bölmeye yönelik girişimlerdir. Halkımız, sorumsuz şekilde bu kervana katılan Kürtlere ve mültecilere yönelik ayrımcı ifadeler kullanan burjuva muhalefet anlayışına da prim vermemelidir. Soruşturmaların etkin ve halka açık şekilde sürdürülmesi gerekiyor. Nefret suçlarında cezasızlık politikası terk edilmelidir. Medya kullandığı dile dikkat etmeli, nefret suçlarına ağır yaptırımlar getirilmelidir" dedi.

‘7 KÜRT VATANDAŞ KATLEDİLDİ’

Erkan "Mültecilere ve Kürtlere karşı günlerdir devam eden şoven propaganda zehirli meyvelerini vermeye başladı. Konya’da aynı aileden 4’ü kadın 7 Kürt katledildi. Sorumlusu günlerdir nefret söylemini körükleyen iktidar sahipleri ve şovenizmin değirmenine su taşıyan burjuva muhalefet anlayışıdır.Bu saldırı Afyon, Ankara-Karaman ve yine daha önce Konya’da gerçekleşen ırkçı saldırıların bir devamıdır. Saldırıları önlemekle yükümlü devlet ve hükümet sözcüleri 12 Mayıs’ta Konya’da yaşanan vahim saldırıdan sonra bile Dedeoğlu ailesini koruyamamıştır! Katliam göz göre göre gelmiştir. Hrant Dink cinayeti davası nedeniyle görevden el çektirilmesi konuşulan bir emniyet mensubunun Konya’da İl Emniyet Müdürü olarak görev alması da başka bir garabettir” diye konuştu.

‘ZEHİRLENMİŞ GÜRUHLAR’

Sözlerini sürdüren Erkan, “Hal böyle olduğu halde sorumluluktan sıyrılmaya çalışan hükümet sözcüleri, yaşanan vahim saldırıları ‘adli vakalar’ olarak lanse edip işi geçiştirmeye çalışmaktadır. Oysa bizzat AKP iktidarı eliyle yaratılan bu siyasal iklim neticesinde her husumet olayını ırkçı söylemlerle linç eylemine dönüştüren zehirlenmiş güruhlar yaratılmıştır. Şiddet saldırılarının ve cinayetlerin hangi tartışma ya da anlaşmazlıktan çıktığından bağımsız olarak hemen her olayda Kürtlere yönelik nefret ve ırkçı sözlerin kullanıldığı tanıklarla sabittir. Bu durum toplumsal muhalefeti sindirmek ve dizayn etmek üzere ırkçı bir dalganın kabartılmak istendiğinin de resmidir. İktidar blokunun son açıklamaları da bunu doğrular niteliktedir” dedi.

‘BURJUVA MUHALEFET’

Tek adam yönetiminden rahatsız olan işsizlik ve yoksulluğun girdabında çırpınan işçiler ve emekçiler uyanık olmalıdır. Çünkü mülteciler ve Kürtler üzerinden yapılan kışkırtmalar aynı zamanda emekçilerin birliğini bölmeye yönelik girişimlerdir. Halkımız, sorumsuz şekilde bu kervana katılan Kürtlere ve mültecilere yönelik ayrımcı ifadeler kullanan burjuva muhalefet anlayışına da prim vermemelidir. Gün ormanlarımızın yakılırken bir yangın uçağını halka reva görmeyenlere, işsizliğin ve yoksulluğun mimarlarına, zengin sınıfların hizmetkarı siyasi anlayışlara, halkın demokrasi taleplerini yok sayanlara karşı birleşme ve mücadele günüdür. Gün kardeşlik günüdür, ırkçılığa ve şovenizme karşı dayanışma ve el ele verme günüdür.Emek Partisi olarak Dedeoğlu ailesine başsağlığı diliyor, soruşturmaların etkin ve halka açık şekilde sürdürülmesi için çağrı yapıyoruz” dedi. 

Kocaeli İçin Namaz Vakitleri
Namaz Vakitleri
26 Eylül 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı